Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-11-07, 21:47   #331
MaxX_82

Stage 4
 
MaxX_82's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 293
Default Re: Proprietari de vw vento

bine climatronicul, cruise contol, scaune incalzite astea nu se vad si foarte probabil nu impresioneaza ochiul lui Bullett. va stii sa aprecieze astfel de lucruri in momentul in care va realiza ce inseamna sa investesti timp, bani si rabdare in astfel de modificari.
ar fi fost interesant sunetul de vr6. poate pune ceva linc cu un filmulet Donu.
masina arata bine, culoarea e f frumoasa, dar bad boy lookul ala e ...discutabil :P
__________________
MaxX_82 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 07:34   #332
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Proprietari de vw vento

Am cumparat-o in februarie de la un prieten care o luase de la BISHOP. Omu' n-a prea avut timp sa se ocupe de ea si nici s-o ingrijeasca asa ca a zis c-o vinde. La vremea respectiva eu detzineam un Opel Vectra din 1989, 2000cc 8v (valve ) de 115 CP. I-am zis mai mult in gluma daca nu vrea sa facem schimb. Faza e ca a acceptat cu conditia sa ii mai dau 500 euro. Hmm, de la '89 la '94 eu cred ca e un salt urias. Ca sa nu mai spun ca bate masini din anii 2000 la optzionale... Asa ca am batut palma si de-aici incepe povestea.
Este o masina superba. Mi-a mancat un an de munca si ceva din bugetul familiei...
Inca mai am de lucru la ea. Trebuie schimbate pragurile (unul e accidentat), mai trebuie incalzire in scaune ca tot zicea Paul, (climatronic am... ), cu tempomatul nu ma omor..., imi mai trebuie o pereche de faruri FK pe negru ca sa fie in ton cu semnalele si proiectoarele, si o instalatzie de xenon; distantziere la rotzi, bare stabilizatoare intre amortizoarele fatza-spate, volan de Corrado, folie neagra (autorizata...), evacuare inox completa si alte modificari la motor.
Pana acum am facut motorul integral, am cumparat anvelope TOYO noi, dupa care am avut un incident cat de cat urat in care s-a facut fatza praf. S-a spart bara, semnale si proiectoare, radiator apa si clima, masca, bandoul de sub masca si am indoit ushor capota...
Dupa doua luni de ashteptare mi-au venit toate piesele (platite de cel ce-mi lovise masina)...
Toate bune si frumoase, am vopsit botul, masina arata impecabil.
La o zi dupa ce am reparat-o am inceput sa pierd ulei de la cutia de viteze si pic-pic-pic-pic-pic, am crezut ca ajung pana acasa cu ea (desi plecasem de dimineatza cu ea asa - vina mea), si am spart cutia.
Am gasit dupa o luna la un baiat in Bucuresti, dupa ce am cautat toata tzara. Aici ii multzumesc din nou si lui BULETTT pe care l-am cam stresat cu telefoanele atunci. Eram in stare la orice ora din zi si din noapte sa plec oriunde in tzara sa o cumpar. Am fost disperat...
Una peste alta, am gasit cutia la MPA (omu' cu VW Polo VR6) caruia ii multumesc din suflet. Dupa doua saptamani de la achizitionare au reusit baietii mei sa-si faca timp la service si pentru mine si mi-au montat-o. Problema a fost ca atunci cand am spart cutia, aceasta a lovit si in placa de presiune si a trebuit sa dam iar cutia jos si sa cumpar placa.
Acum e totul ok, nu merg zi de zi cu ea, este mai mult masina de weekend si o mai scot pe strazi cand e rost de alergatura.
Interesant e faptul ca nu gaseam cutie, dar mi-am gasit buza originala de VENTO, pe care am cumparat-o...
Sper ca v-a placut povestea masinii mele si o sa incerc de-acum sa va tzin la curent cu ce vreau sa mai fac, cu filmuletze, cu intrebari si cu raspunsuri.
__________________

If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: donu_vr6@yahoo.com

Last edited by DONU'; 09-11-07 at 07:36.
DONU' is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 14:15   #333
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: Proprietari de vw vento

Tot respectul pentru DONU, l-am sustinut pe vwforum intr-o discutie legata de masina sa.Din cautarile mele legate despre acesta masina controversata-Vento (am in vedere inclusiv discutiile actuale legate de masini transformate din hatch in sedan),am concluzionat urmatoarele:
1.tuningul este mult mai scump decat cel pentru Golf3, elemente de tunig mai rare sau scumpe;
2.culori preferate: argintiu(silver arrow in State), negru, windsor blue;
3.unele piese sunt mai dificil de gasit pe sh:capota spate, lampi, praguri plastic, spoiler fata, bentita de sub spoiler, mai ales pentru VR6. Merge sa inlocuiesti bara cu cea de golf 3;
4.sunt apreciate elementele care provin de la primele tipuri:grila fata, bordul rotunjit, butoanele din consola rotunjite sau bubble.
5.au unele probleme legate de partea electrica: geamuri electrice, variatii ale relantiului, probleme de demaraj pe timp rece;
6. motoare fiabile;
7.probleme mecanice legate de uzura elementelor de timonierie si trapa
8.rugina in zona pragurilor, marea majoritate pe care le-am vazut sunt infundate
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 14:21   #334
BULLETTT

Stage 5
 
BULLETTT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,332
Default Re: Proprietari de vw vento

Quote:
Originally Posted by MaxX_82 View Post
bine climatronicul, cruise contol, scaune incalzite astea nu se vad si foarte probabil nu impresioneaza ochiul lui Bullett. va stii sa aprecieze astfel de lucruri in momentul in care va realiza ce inseamna sa investesti timp, bani si rabdare in astfel de modificari.
ar fi fost interesant sunetul de vr6. poate pune ceva linc cu un filmulet Donu.
masina arata bine, culoarea e f frumoasa, dar bad boy lookul ala e ...discutabil :P
Pt ce sa am computer de bord cand in stilul meu de condus nu scoteam sub 25 % niciodata...sau cati km mai pot sa merg cu benzina existenta...cand intotdeauna aveam jumate de rezervor de benzina..pt a nu strica pompa de benzina.Am avut incalzire in scaune si niciodata nu am folosit-o,am avut pilot automat...cand vom avea autostrazi atunci va fi bun.
Nu stiu cum este sa investesti bani in masina????.....cauciucuri in fiecare luna,planetare tot la 3,4 luni,suporti de cutie si motor fara numar...2 motoare vr6 facute praf..forja asta nebuna

Filme cu vr6 le lui donu gasesti cate vrei..doar ca sofer era bishop..dai search mixing vento vr6
BULLETTT is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 21:00   #335
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: Proprietari de vw vento

Vezi, asta e diferenta dintre noi doi (in ceea ce ma priveste). Eu imi consider masina un membru al familiei, tu ti-ai batut joc de ea.
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 21:38   #336
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Proprietari de vw vento

ups bingo corect
pana acum am zis ca stau pe dinafara dar acum ai lovit tinta PAUL
oricum cu un motor vr6 90 la % la fel faceau
Dar sa distrugi 2 motoare vr6
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 23:53   #337
BULLETTT

Stage 5
 
BULLETTT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,332
Default Re: Proprietari de vw vento

Lasa ca poate pun ceva poze cu bloc de vr6 fisurat,chiuloasa prin care bagi mana, bucati de piston.
On topic: Mai stiti vre-un vento vr6 in romania in afara de a lui donu'?
BULLETTT is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 17:53   #338
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Proprietari de vw vento

Quote:
Originally Posted by BULLETTT View Post
Lasa ca poate pun ceva poze cu bloc de vr6 fisurat,chiuloasa prin care bagi mana, bucati de piston.
On topic: Mai stiti vre-un vento vr6 in romania in afara de a lui donu'?
tocmai vb cu donu acum cateva seri si i-am spus ca am vazut saptamana trecuta in timisoara o duba cu platforma pe care erau 3 vento toate vr6,super tunate cu nr de germania......nu am apucat sa vb cu tipul de la volanul dubei,dar masinile erau superbe,cred ca vor aparea curand la dezmembrari sau vanzare
__________________
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 12-11-07, 21:11   #339
ZBENG

Stage 3
 
ZBENG's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 108
Default Re: Proprietari de vw vento

Uite-l (bineinteles trebuia sa se bage in seama limita de 10 caractere)
ZBENG is offline   Reply With Quote
Old 13-11-07, 09:30   #340
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: Proprietari de vw vento

Ce n-as da sa avem asa ceva!!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	21.jpg
Views:	246
Size:	34.4 KB
ID:	389354  
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 13-11-07, 17:14   #341
ErdVento

Stage 3
 
ErdVento's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 166
Default Re: Proprietari de vw vento

:d :d :d
ErdVento is offline   Reply With Quote
Old 15-11-07, 14:55   #342
Silverescu

Stage 1
 
Silverescu's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 15
Default Re: Proprietari de vw vento

salutare. vreau si eu un sfat .. ce suspensii recomandati pt un vento din 92` motor 2E rezonabile ca pret. sar`mana
Silverescu is offline   Reply With Quote
Old 15-11-07, 17:37   #343
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: Proprietari de vw vento

Avand in vedere drumurile noastre cele stock sunt cele mai bune. Amortizoare Monroe ulei si arcuri noi e recomandarea mea. Daca vrei sa te zdruncine ia amortizoare si arcuri sport., dar intr-un an termini bucsaria la masina.
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 15-11-07, 17:53   #344
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Proprietari de vw vento

Quote:
Originally Posted by paul_ral View Post
Avand in vedere drumurile noastre cele stock sunt cele mai bune. Amortizoare Monroe ulei si arcuri noi e recomandarea mea. Daca vrei sa te zdruncine ia amortizoare si arcuri sport., dar intr-un an termini bucsaria la masina.
de aceeasi parere cu Paul si amortizoarele mentionate sun in jur de 150 de ron bucata
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 15-11-07, 20:18   #345
Silverescu

Stage 1
 
Silverescu's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 15
Default Re: Proprietari de vw vento

si tinand cont ca zilnic trebuie sa merg 500m pe drum de tara ca sa ajung acasa asa am sa fac. multumesc de sfat
Silverescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -