Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-11, 10:05   #1
silvverflake

Stage 2
 
silvverflake's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 66
Member of:
[VW]
Default Pareri. VW Passat B3.

Salut. Vreau sa achizitionez un VW Passat B3 din 1994. Masina este 1.6 diesel, clasic. Vreau sa stiu si eu cat de scumpa e intretinerea, un consum, rezistenta, cat mai multe detalii posibilie de la proprietari sau cunoscatori.

Multumesc anticipat.
silvverflake is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 13:48   #2
ionutz_njd

Stage 5
 
ionutz_njd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 552
Member of:
[VW]
Wink Re: Pareri. VW Passat B3.

Quote:
Originally Posted by silvverflake View Post
Salut. Vreau sa achizitionez un VW Passat B3 din 1994. Masina este 1.6 diesel, clasic. Vreau sa stiu si eu cat de scumpa e intretinerea, un consum, rezistenta, cat mai multe detalii posibilie de la proprietari sau cunoscatori.

Multumesc anticipat.
vb de b3 intermediar cel facelift?
parerea mea e ca o sa tragi ceva de 1.6 asta ...ca piese (fara partea motor) pot zice ca e destul de accesibil preturile sunt echivalent ca cele de golf 3 ...boala lor de fel sunt articulatiile ... in rest masina e destul de buna si rigida ..daca ai grija de ea nu ai de ce sa iti faci griji ..iti zic din propia experienta ...
__________________
BMW E 46
ionutz_njd is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 13:14   #3
silvverflake

Stage 2
 
silvverflake's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 66
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri. VW Passat B3.

Am cumparat-o. Este din 1992 defapt si este 1.6 TurboDiesel 80cp. Momentan intradevar cateva bucsi si o bieleta cam troncane, motorul e in mintile lui, per total sunt multumit.
silvverflake is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 14:31   #4
bogdyAR

Stage 5
 
bogdyAR's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 700
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri. VW Passat B3.

eu zic ca ai facut o alegere destul de buna...
masina este spatioasa...motorul este unul dintre cele mai bune...consumul relativ mic tinand cont ca este o masina de 19 ani...
intretinerea nu este cine stie ce filozofieatata timp cat nu iti bati joc de masina si ii dai ce-i trebuie la momentul potrivit...
oricum...sa o stapanesti sanatos si poate o si prezinti in aria dedicata...
bogdyAR is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 15:47   #5
jorjan

Stage 1
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 11
Default Re: Pareri. VW Passat B3.

Quote:
Originally Posted by bogdyAR View Post
eu zic ca ai facut o alegere destul de buna...
masina este spatioasa...motorul este unul dintre cele mai bune...consumul relativ mic tinand cont ca este o masina de 19 ani...
intretinerea nu este cine stie ce filozofieatata timp cat nu iti bati joc de masina si ii dai ce-i trebuie la momentul potrivit...
oricum...sa o stapanesti sanatos si poate o si prezinti in aria dedicata...
Salut , eu acusi trebuie sa imi iau un passat din 1998 -1999 1.9 TDI de 90 sau 110 cai dar multa lume imi zice sa imi cumpar ca e costisitoare ca sunt bratele care te usuca la buzunar si ca e greu de intretinut asa este ?
jorjan is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 16:22   #6
bogdyAR

Stage 5
 
bogdyAR's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 700
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri. VW Passat B3.

passat-ul la care te referi tu nu prea are legatura cu topicul dar nah...nu asta conteaza...
cine ti-a zis ca e scumpa intretinerea la un Passat din 98'-99' cred ca vorbeste prosti...
din punctul meu de vedere cred ca acele costuri sunt mai mici si decat ale unui Logan...asa ca...
dar asa de curiozitate...cauta un site cu vanzari de piese si fa o comparatie intre pretul pieselor de Passat si cel al unei alte marci...si atunci ai sa vezi daca te arde la buzunar sau nu...
bogdyAR is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 17:18   #7
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri. VW Passat B3.

Quote:
Originally Posted by bogdyAR View Post
passat-ul la care te referi tu nu prea are legatura cu topicul dar nah...nu asta conteaza...
cine ti-a zis ca e scumpa intretinerea la un Passat din 98'-99' cred ca vorbeste prosti...
din punctul meu de vedere cred ca acele costuri sunt mai mici si decat ale unui Logan...asa ca...
dar asa de curiozitate...cauta un site cu vanzari de piese si fa o comparatie intre pretul pieselor de Passat si cel al unei alte marci...si atunci ai sa vezi daca te arde la buzunar sau nu...
articulatia la passatul din b4 este o idee diferita decat la modelul b3, si anume nu seamana absolut deloc. are 8 brate si un set de reparatie e aproximativ 1500 de lei (exista si mai scumpe), e ieftina a dracu intretinerea asta, cand la un bmw seria 7 din acelasi an te costa aproape la jumatate. loganul nu stiu ce preturi are si nici nu am curiozitatea sa aflu, dar ca sa iti faci o idee cam cat de ieftina e intretinerea passatului, e buna comparatia mea
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 20:08   #8
bogdyAR

Stage 5
 
bogdyAR's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 700
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri. VW Passat B3.

cred ca faci o mare confuzie aici...
passatul B4 cu B3 sunt aceiasa masina...mai exact 35i...
B4 este facelift-ul lui B3...
poate te referi la 3BG sau mk5...
bogdyAR is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 22:12   #9
jorjan

Stage 1
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 11
Default Re: Pareri. VW Passat B3.

Quote:
Originally Posted by bogdyAR View Post
cred ca faci o mare confuzie aici...
passatul B4 cu B3 sunt aceiasa masina...mai exact 35i...
B4 este facelift-ul lui B3...
poate te referi la 3BG sau mk5...


Modelul mk5
jorjan is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 23:48   #10
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Pareri. VW Passat B3.

Quote:
Originally Posted by bogdyAR View Post
cred ca faci o mare confuzie aici...
passatul B4 cu B3 sunt aceiasa masina...mai exact 35i...
B4 este facelift-ul lui B3...
poate te referi la 3BG sau mk5...
scuze, modelul din 98 nu stiu exact care e denumirea, am presupus ca e b4 fiind urmatorul model dupa b3.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 09:54   #11
bizkitt

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 25
Default Re: Pareri. VW Passat B3.

RideTheRiddle daca e din 98 este B5 sau 3B pana dupa 2001 cand a aparut faceliftul B5.5 sau 3BG, in legatura cu intretinere to ce e second hand si varsta 5+ ani te poti astepta la orice indiferent ce marca este, tu ai banii tu faci alegerea si cand alegi vw,bmw fata de dacia sa zicem atunci trebuie sa te si astepti la costuri mai ridicate la piese.
bizkitt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -