Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-08, 16:48   #16
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: marire putere

Quote:
Originally Posted by Gogutza29 View Post
Ce rai sunteti , nu a stiut omu (copilu) , parerea mea ca ati exagerat putin.De fapt asa e natzia noastra sa isi bata joc de tot omu prost.Nu vezi asa ceva pe un forum din germania sau alte tari mult mai civilizate ca noi .bafta si sarbatori fericite.
daca zicea / cerea ceva decent te asigur ca nu isi batea nimeni joc de el ! dar daca omul vine si zice ca vrea sa faca dintr-un 1.6 de golf .. 200 si ceva de cai fara prea mari investitii sau ca vrea sa isi puna motor de W12 pe golf .. deja e de pe alta planeta!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 25-12-08, 12:27   #17
vidoo

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 16
Default Re: marire putere

Da , ai dreptate, ne-a luat putin valul..... Romanii sunt glumeti din fire si sincer te abtii greu cand ai ocazia unei satire. Oricum initiatorul topicului, printre glume, a aflat si mare parte din ce dorea sa stie. Un an mai bun tuturor!
vidoo is offline   Reply With Quote
Old 25-12-08, 12:59   #18
wallybanderas

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 15
Default Re: marire putere

salut am o intrebare .styti cumva unde se afla senzoru d la admisie la golf 4 1.4 16v an 2002??????
wallybanderas is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 08:06   #19
dark_angel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 48
Default Re: marire putere

parinti sunt de vina pt ca lau lasat sa vizioneze seria de filme cu masini modificate cu nos,turbo,mult zgomot el nu shtie saracu ca intro masina sa o aduci la performante marete se investesc mii de euro el crede ca cu 2,3 mil face ravagi mai vede pe fourum masini modificate si ii vin idi hai pa ca mam distrat de stul!
dark_angel is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 13:12   #20
vidoo

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 16
Default Re: marire putere

Quote:
Originally Posted by wallybanderas View Post
salut am o intrebare .styti cumva unde se afla senzoru d la admisie la golf 4 1.4 16v an 2002??????
da si tu mai multe detalii: ce problema ai, eventual simptomele masinii, erori , martoro aprinsi, etc. depinde ce cod motor ai , poate ne spui si asta. eventual un scan cu Vag te-ar lamuri.
vidoo is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 14:58   #21
Gogutza29
VW Driver

Stage 4
 
Gogutza29's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 203
Member of:
[VW]
[DACIA]
Default Re: marire putere

Problema este ca si voi ati fost la fel , si va dati mari scule pe forum. Nimeni nu sa nascut stiut si toti am fost invatati de cineva.Dar sunteti baieti de cartier si luati la katerinka pe toata lumea.Pana la urma ne-am facut cont aici ca sa invatam uni de la altii nu sa ne batem joc de toata lumea.Craciun fericit si la multi ani.
__________________
Golf 3 GT
Gogutza29 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 10:24   #22
wallybanderas

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 15
Default Re: marire putere

salut am revenit cu mai multe detalii. vreau sa styu unde se afla senzorul de admisie pt ca. am vb cu cineva k sami pun un cipt tuning sau asa ceva si mia spus k sa scoata performantele care trebe trebe montat p senzorul de la admisie ..cateva sugestyyy plzzz
wallybanderas is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 10:32   #23
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: marire putere

Quote:
Originally Posted by wallybanderas View Post
salut am revenit cu mai multe detalii. vreau sa styu unde se afla senzorul de admisie pt ca. am vb cu cineva k sami pun un cipt tuning sau asa ceva si mia spus k sa scoata performantele care trebe trebe montat p senzorul de la admisie ..cateva sugestyyy plzzz
inseamna ca te fraiereste! pai daca iti zice ca trebuie sa iti monteze "chipul" pe senzorul de admisie..de ce te pune pe tine sa il cauti? el nu stie meserie? sau cum vine asta! ..iar in al doilea rand, chip tuning se face printr-un cablu OBD al masinii.. nu e nici un montaj .. nimic! doar soft.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 14:01   #24
wallybanderas

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 15
Default Re: marire putere

am revenit el stye unde se afla senzoru numai k nu stye la toate masinile pt k eu is din tm si el ii detali despre cipu care se monteaza akoloin buc asa dak eram din buc meream la el.uite niste detali despre cip

SUPER OCAZIE!!!
LTD & Co.- Oferta limitata - CHIP TUNING +20CP.
Disponibil ptr ORICE TIP DE MOTOR pe BENZINA!
Usor de instalat – In mai putin de 5 Minute!

Ptr detalii: http://piesedeschimb.webs.com dak intri aici ala cu 50 euro ii

Protectia Originala a Motorului va lucra
FARA RESTRICTII.
INSTALARE NEINVAZIVA!

10 Days Money Back Guarantee!

Ceea ce va oferim noi nu va ofera nimeni!!!
Toate operatiunile invazive, rescrierile softurilor sunt fara garantie, fara Pay-Back!!!
Suntem in Europa si trebuie sa gandim la fel.
Clientul are dreptul sa decida ce cumpara.

Fara Lipituri, Fara Cabluri Aditionale ori Schimbari in Echipamentul Masinii.
Fara Modificari sau Retranscrieri in Softul Original al Masinii.
SOFTUL si CHIP-UL ORIGINAL AL MASINII RAMAN NEATINSE.
Nu Afecteaza Garantia Masinii!
Nu Afecteaza Garantia Partii Electrice a Masinii.

Tot ceea ce va ofera firma noastra este testat initial, verificati paramatrii si nivelul de performanta.
Acordam garantie la orice operatiune efectuata.

NU NECESITA CUNOSTINTE TEHNICE PTR MONTAJ. ASIGURAM GARANTIE CHIAR DACA MONTAJUL A FOST FACUT DE CUMPARATOR.

Livrarea se face oriunde in Romania, la domiciliul clientului prin curier rapid (in tara) sau direct de catre unul din colaboratorii nostrii in Bucuresti.
Pretul transportului este inclus in pretul de vanzare!!!

ESTE CEL MAI MIC RAPORT EURO / CP !
Orice combinatie incercati, nu veti reusi sa obtineti un asemenea raport calitate / pret / putere.
-----------------
NOU ! VIZITATI MAGAZINUL NOSTRU DE PE 4TUNING PTR ORNAMENT UNIC PTR ROTI - NEON / IMAGINE PE ROTI !!!

Produsul este NOU
wallybanderas is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 14:47   #25
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: marire putere

stai cuminte! strici masina degeaba!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 17:15   #26
vidoo

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 16
Default Re: marire putere

Da.... intri pe site-ul mentionat si vezi chip pt motocilclete si TDI-uri! Iar reclama zice"orice motor pe benzinaaaaaaaa!" Fraierii trebuie cautati cu lumanarea! Se pote sa-mi tunati si mie motoru' de la rasnita de cafea? e TDI. Mare gradina........
Ps. Am mvazut ca se leaga prin zona EGR sau MAF= mare treaba tre'sa faca chipu ala!
Asteptam primele impresii si teste de la cei care folosesc asa ceva sau au asa ceva montat pe masina.

Last edited by vidoo; 27-12-08 at 17:18.
vidoo is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 18:09   #27
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: marire putere

Quote:
Originally Posted by vidoo View Post
Da.... intri pe site-ul mentionat si vezi chip pt motocilclete si TDI-uri! Iar reclama zice"orice motor pe benzinaaaaaaaa!" Fraierii trebuie cautati cu lumanarea! Se pote sa-mi tunati si mie motoru' de la rasnita de cafea? e TDI. Mare gradina........
Ps. Am mvazut ca se leaga prin zona EGR sau MAF= mare treaba tre'sa faca chipu ala!
Asteptam primele impresii si teste de la cei care folosesc asa ceva sau au asa ceva montat pe masina.
cica a montat unul ( care a primit de la cineva din germania ) o magauaie d'aia si i se simte putin surplusul de putere! dar iti dai seama ca masina consuma cat o uzina , mare putere nu da si in 3 luni il vezi cu urmatorul thread: "PROBLEME 1.9 TDI .. ce sa fac?!?!?! "
dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 20:30   #28
vidoo

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 16
Default Re: marire putere

wallybanderas! Senzorul de admisie citeste presiunea din galerie( la tdi) si transmite informatia la ecu, care comanda supapa boost pressure sa deschida partial sau total pentru a nu distruge turbina. acest senzor poate functiona eronat daca supapa EGR nu evacueaza gazele din admisie in timp real(EGR-ul are rolul de a mentine o presiune optima in galeria de admisie) . functionarea EGR-ului depinde de mai multi factori nu intru in amanunte acum depinde de tipul motorului de comanda EGR (electro vacumatica, vacumatica simpla, etc) .
"Chipuirea " de care vorbeste prietenul tau (care nu stie unde e amplasat senzorul) se face mecanic dar nu recomand. Expun sumar metoda : se mareste tija supapei turbinei -care ia comanda vacumatica si deschide la valori mari ale presiunii in turbo pentru protejarea turbosuflantei(adica gazele de evacuare se elimina direct si nu mai antreneaza turbina) . Daca se mareste dimensiunea tijei, supapa va deschide mai tarziu deci presiuni maio mari in turbo, turatii mari al turbinei , rezulta un plus de "Zvac", insa cu pretul distrugerii turbinei in timp. Nu mi-ai zis ce tip de motor ai, dar din cunostintele mele, daca ai un benzinar, sunt foarte rere cazurile in care se poate face Chiptuning profesionist adica remapare prin mufa OBD a masinii. In cele mai multe cazuri remaparea se face prin lipirea chip-ului in calculatorul masinii ceea ce presupune si demontarea acestuia. este un chip care se monteaza si face ca timpii de admisie sa fie mai scurti, scanteia se produce la alt T0 si altele, trebuie sa folosescti benzina cu cifra octanica mare altfel ai parte de detonatii. sfatul meu este (in cazul unui benzinar) sa cumperi patru bobine tuning( mare grija la producator si specificatii) care raspund foarte bine la informatiile de la ECU si bujii cu patru electrozi , ai sa simti nu o marire de putere dar un raspuns foarte bun al masinii la accelerari si posibil si un consum mai bun. Sper ca amst de ajutor, am scris raspunsul in mare graba , daca cinva cunoscator observa inadvertente sa ma corecteze. Toate bune!
PS: scuze am vazut tarziu ca ai spus ca ai 1,4 16V , nu ai zis insa si codul de motor. Atentie: senzorul de pe galeria de admisie la acete motoare nu masoara presiunea ci temperatura amestecului , deci ai umblat la el rezulta ca trebuie sa spui tu la bobine cata scanteie sa comande la bujii si la ecu cat aer sa bage in amestec. Si consumul.......uita-te ce a zis colegul de mai sus

Last edited by vidoo; 28-12-08 at 20:40.
vidoo is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 16:20   #29
wallybanderas

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 15
Default Re: marire putere

salut VIDOO. scz d nu am mai avut timp sa intru p forum ... te intreb ceva am vb cu un mecanic si asi vrea sa schimb injectoarele mele cu unu d 1.6 16v (mentyonez am golf 4 1.4 16 v BCA) ce zici ?
am inteles k o sami dea performantele aproape k alea d 1.6 .. u ce parere ai? astept un raspuns d la orcare care se pricepe MS.
wallybanderas is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 16:30   #30
wallybanderas

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 15
Default Re: marire putere

salut wallybanderas este id meu bagal u in lista k eu te am d nu ai dat accept .
wallybanderas is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -