Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 11-10-11, 20:01   #1
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Ordinea de aprindere bujii

Salz.. am observat azi o chestie ciudata la fishe bujii

deci din cate am inteles numerotarea pe capac delcou este in urmatorul fel:
Spatele masini
2 4
1 3
Fata masinii

Si cilindrii sunt 4-3-2-1 ( 4 fiind cel mai din stanga cum privesti din fata motorului de langa distributie cum ar veni )


asa.. acum daca conectez fishele corect asa cum am aratat in schema de mai sus motorul merge un pic mai prost din cate imi dau eu seama.. si cand scot fishele din cilindrii 2-3 nu observ nici o diferenta.. le scot chiar pe ambele si nu simt nici o diferenta in turatia motorului

In schimb daca schimb fishele de la cilindrii 2-3 si schimb intre ele deci pun invers de cum ar trebui sa vina ele in schema motorul merge mai bine si cand scot cate o fisha observ si diferenta si motorul merge mai slab asa cum ar trebui sa fie cand scoti o fisha.. fishele au toate scanteie intre ele daca le verific pe intuneric


din ce cauza sa fie asta ? banuiesc ca nu e bine sa merg cu ele asa 2-3 inversate dar cand le tin inversate atunci parca merge mai corect motorul..

Last edited by earthquakero; 11-10-11 at 20:14.
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 11-10-11, 23:08   #2
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: Ordinea de aprindere bujii

tocmai vin de la masina acum.. deci le am pus total invers acum.. adica am numarat cilindrii din cealalta parte si am conectat precum in schema aceea 2-4 si 1-3

m am uitat pe la niste poze pe net si uitati ce am gasit.. asa este numerotarea corecta la cilindri sau cel putin la conectarea asta cu capacu delcou ? 1-2-3-4 incepand din stanga ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	OrdredallumageGolf3GTI8s.jpg
Views:	8391
Size:	112.0 KB
ID:	2182802  
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 13-10-11, 20:53   #3
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Ordinea de aprindere bujii

ordinea din poza pare a fi corecte
ca sa fi sigur ca e bn trebuie sa urmaresti fisele in sens antiorar la delcou si cilindrii de la volanta spre fulie 1 3 4 2.
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-11, 22:55   #4
dikka

Stage 2
 
dikka's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 33
Default Re: Ordinea de aprindere bujii

Ordinea este 1342 la delcou,invers acelor de ceasornic, iar la toate masinile ,cilindrul 1 este cel de la distributie, numai la renault este de la volanta.
dikka is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -