Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-10, 19:56   #1
Golf-3GT

Stage 5
 
Golf-3GT's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 717
Default Termostat defect??

Salutare!!As avea zi eu o mica nelamurire.
Am facut un drum in afara orasului, afara erau cam 0 -1 grade dupa MFA-ul masinii.Viteza de deplasare cam 90-100 km/h treaba este ca cesul de la apa nu sa ridicat aproape deloc si asta dupa un drum de 30 si ceva de km.M-am gandit ca s-a defectat cesul dar am oprit si reporint masina odata ajuns in oras si am vazut ca acul s-a miscat.Mentionez ca masina nu a dat nici caldura decat aer putin desmorti.Odata ajuns in oras si stat la cateva stopuri acul a inceput sa urce si venea si aer mai caldut.
Stie cineva ce poate sa fie dupa mica mea povestioara???Este termostatul? Sau alta buba??
__________________
Golf Mk3 1.6 GT AEK 100,64 cp .
Golf-3GT is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 19:59   #2
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Termostat defect??

foarte posibil sa fie termostatul
verifica daca se incalzesc furtunele
la ce temperatura urca max si cum e consumul?
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 22:34   #3
Golf-3GT

Stage 5
 
Golf-3GT's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 717
Default Re: Termostat defect??

Azi am schimbat termostaul.Cel vechi era blocat pe deschis,dar pana ce nu a venit frigul nu mi-am dat seama.Sunt multumit de cel nou, apa ajunge la 90 in max 10 min.si cat despre caldura nici nu mai vorbesc baga nu gluma.Ce m-a pus pe ganduri este faptul ca am pus un termostat de origine Italia,despre care am auzit, si citit ca nu is prea reusite.Treaba e facuta asa ca dupa cum o sa imi fie norocul momentan isi face treaba.Dupa inlocuirea termostului am observat ca MFA-ul imi zice un consum mai mic cu 3-3,5L decat de obicei in aceleasi conditii de mers.. Se poate sa fi influentat ata de mult consumul??
Golf-3GT is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 13:32   #4
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Termostat defect??

Pai trebuie sa influenteze consumul in bine (mai mic ca inainte) deoarece motorul lucreaza bine la aproximativ 90 grade temepratura. Motorul lucrand la rece, consumul era mai mare. Am avut mai demult problema asta cu o alta masina (pana sa schimb termostatul, care statea deschis, consuma cam 13 in oras, cu termostat nou a scazut la 10,5-11/100 km in oras). Numai bine.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -