Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Zona tehnica Oltcit

Zona tehnica Oltcit Zona tehnica, secrete, tips&tricks Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-16, 18:46   #1
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Smile Pompa ulei Oltcit

am si eu nevoie de niste informatii legate de pompa de ulei, ma intereseaza sa o folosesc la un motor de dacie 1,6. Am inteles ca aceasta pompa ar fi in exteriorul motorului sau poate functiona in exterior? am cautat dar nu gasesc poze cu o astfel de pompa. Va rog daca aveti vreuna si eventual cu locul unde amplasata la motor, sa pot sa imi demontez una de la remat multumesc
__________________
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla....
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 24-08-16, 22:56   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Pompa ulei Oltcit

Nu e exterioara cea de oltcit,are antrenare pe una din curelele de distributie.
Ca sa o faci exterioara si sa o folosesti la alta masina cred ca ar trebui sa faci doua lucruri importante:
1- sa decupezi partea din bloc unde e incorporata pompa,si sa-i faci stuturi si suporti de prindere(sau sa faci la strung/freza/CNC un corp pentru pinioane)
2- sa-i faci fulie de antrenare ca sa o legi de motorul tau,sau sa ii pui un motor electric ceva sa reziste la efort prelungit,pompa se roteste la jumatate din turatia motorului,deci un minim de 1500rpm i-ar trebui ca sa fie eficienta cat de cat...
Click image for larger version

Name:	IMG_2650.JPG
Views:	58
Size:	1.26 MB
ID:	3165556

Click image for larger version

Name:	IMG_2651.JPG
Views:	52
Size:	1.62 MB
ID:	3165557
https://racitcuaer.files.wordpress.c...3/gedc0057.jpg
https://racitcuaer.files.wordpress.c...3/gedc0056.jpg

http://oltcit.com.ro/images/531%20PI...-PA%20ULEI.JPG
astea de mai sus sunt pinioanele pompei
Nu am acum alte poze la indemana,in schimb am un motor desfacut si poate maine reusesc sa-ti fac poze sa vezi ce si cum,in teorie merge sa faci o pompa externa de ulei,insa nu stiu ce debit de ulei iti trebuie,adica daca iti face fata cea de oltcit...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 25-08-16, 01:34   #3
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pompa ulei Oltcit

am inteles acum principiul de functionare, un lucru bun este ca e angrenata de curea dar e nasol ca nu are corp propriu. Nu par greu de facut modificarile dar sunt multe variabile in ecuatie Ai alta idee de o alta pompa care o pot folosi in acest scop? Eu ma gandeam la o pompa de servo-directie de pe o masina mai noua ca teoretic face acelasi lucru dar nu stiu la ce presiune lucreaza.
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 26-08-16, 00:24   #4
Acc3l3ratoR
Oltcit Driver

Stage 5
 
Acc3l3ratoR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,528
Member of:
[Oltcit]
[Honda]
Default Re: Pompa ulei Oltcit

Quote:
Originally Posted by Jackass View Post
am si eu nevoie de niste informatii legate de pompa de ulei, ma intereseaza sa o folosesc la un motor de dacie 1,6. Am inteles ca aceasta pompa ar fi in exteriorul motorului sau poate functiona in exterior? am cautat dar nu gasesc poze cu o astfel de pompa. Va rog daca aveti vreuna si eventual cu locul unde amplasata la motor, sa pot sa imi demontez una de la remat multumesc
nu se poate ...e inclusa in motor ....la oltcit din pacate...
Acc3l3ratoR is offline   Reply With Quote
Old 26-08-16, 23:16   #5
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Pompa ulei Oltcit

Chestia la pompele de ulei in general,e ca ele iti dau debit de ulei,presiunea fiind o consecinta a cantitatii debitului,si la aceeasi presiune masurata poti avea doua debite diferite,in functie de aplicatie.
O pompa de servo cred ca are presiune mare dar debit mic,sau insuficient pentru ce vrei tu...
julaikos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -