Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Zona tehnica Oltcit

Zona tehnica Oltcit Zona tehnica, secrete, tips&tricks Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-09, 21:34   #1
adicalarasi

Stage 2
 
adicalarasi's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 60
Default zgomot ciudat

salutare am si eu o problema la relanti se aude o bataie(se aude numai din masina)cam sub casetofon in zona aia,daca apasa ambreaju nu se mai aude daca iau picioru dupa ambreaj iar se aude.si cand accelerez mai tare intro treapta de viteza de exemplu merg cu a 4 la 2000 ture si bag picioru in ea pana creste in ture se aude un zgomot puternic din cutia de viteze un uruit,daca merg constant nu se aude,numai cand accelerez mai tare,care sa fie cauza?
adicalarasi is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 21:47   #2
talibanu2008

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 18
Default Re: zgomot ciudat

nu poate fi din cutia de viteza....in cel mai rau caz e distrusa cutia.....am avut si eu bataie si se auzea tot din casetofon dar era problema de la arborele motor eu mi-am schimbat motoru 1.1 cu 1.3 si se merita in felu asta nu te mai chinui desfacand motoru
talibanu2008 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 21:49   #3
adicalarasi

Stage 2
 
adicalarasi's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 60
Default Re: zgomot ciudat

Quote:
Originally Posted by talibanu2008 View Post
nu poate fi din cutia de viteza....in cel mai rau caz e distrusa cutia.....am avut si eu bataie si se auzea tot din casetofon dar era problema de la arborele motor eu mi-am schimbat motoru 1.1 cu 1.3 si se merita in felu asta nu te mai chinui desfacand motoru
poi atunci cand calc ambreaju de ce nu se mai aude si motoru merge foarte bine nu pierde ulei,papa cam 1 l la schimb nu bate nimica la el trage foarte bn nu am nici o problema cu motoru...

Last edited by adicalarasi; 01-10-09 at 21:53.
adicalarasi is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 21:54   #4
talibanu2008

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 18
Default Re: zgomot ciudat

sincer nustiu iti voi da raspunsul maine il am pe tata ca mecanic sef si a lucrat 30 de ani pe dacii si oltcituri
talibanu2008 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-09, 23:28   #5
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: zgomot ciudat

Uite-te si tu pe sub ea sa nu-ti atinga cumva esapamentu in caroserie....sau chiar cutia de viteze!
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 02-10-09, 13:02   #6
George Hermenean
Oltcit Driver

Stage 5
 
George Hermenean's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 349
Member of:
[Oltcit]
Default Re: zgomot ciudat

Eu zic ca e rulmentul de presiune din cate stiu.
George Hermenean is offline   Reply With Quote
Old 02-10-09, 16:12   #7
adicalarasi

Stage 2
 
adicalarasi's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 60
Default Re: zgomot ciudat

si faza cu uruitu din cuita de viteze cand accelerez mai tare?dak merg constant nu se mai aude numai cand bag picioru in ea pana urca in ture
adicalarasi is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 01:56   #8
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: zgomot ciudat

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Uite-te si tu pe sub ea sa nu-ti atinga cumva esapamentu in caroserie....sau chiar cutia de viteze!

si ce se schimba cand apesi ambreiajul, de nu se mai aude zgomotul? Ti se ridica motorul mai sus si nu mai atinge esapamentul?




1. cuvantul URUIT...NU EXISTA. Exista doar huruit... (vezi dexonline.ro)

2. pentru zgomote ciudate cand apesi/lasi pedala de ambreiaj = rulment de presiune obosit

3. descrie mai bine ce zgomote se aud cand bagi piciorul in ea. E acelasi zgomot ca si cand apesi/lasi de ambreiaj? Sau un fluierat mai pronuntat?
Probabil e doar zgomotul obisnuit al unei cutii de viteze romanesti....adica un amarat de fluierat mai discret sau mai pronuntat
valib is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 11:59   #9
adicalarasi

Stage 2
 
adicalarasi's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 60
Default Re: zgomot ciudat

Quote:
Originally Posted by valib View Post
si ce se schimba cand apesi ambreiajul, de nu se mai aude zgomotul? Ti se ridica motorul mai sus si nu mai atinge esapamentul?




1. cuvantul URUIT...NU EXISTA. Exista doar huruit... (vezi dexonline.ro)

2. pentru zgomote ciudate cand apesi/lasi pedala de ambreiaj = rulment de presiune obosit

3. descrie mai bine ce zgomote se aud cand bagi piciorul in ea. E acelasi zgomot ca si cand apesi/lasi de ambreiaj? Sau un fluierat mai pronuntat?
Probabil e doar zgomotul obisnuit al unei cutii de viteze romanesti....adica un amarat de fluierat mai discret sau mai pronuntat
3.nu este acelas zgomot ca si cand apas/las pedaua de ambreaj(aici se aude o bataie doar la relanti) si nu se aude nici un fluierat..nuj cum sa explic un sunet mai puternic mai gros...e posibil sa nu mai fie destul ulei in cutie?
adicalarasi is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 12:32   #10
ays-ul

Stage 5
 
ays-ul's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 390
Default Re: zgomot ciudat

exact aceeasi problema o am si eu la dacia mea si cand calc ambreajul nu se mai aude cineva mi-a spus ca e rulmentu de presiune da inca nu am umblat la el
deocamdata mai merge
cate o data intra mai greu putin in 1-ia dar merge

Last edited by ays-ul; 03-10-09 at 12:35.
ays-ul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -