Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-12-04, 13:32   #16
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"RoSonic\"
ia uitati ce am eu
ce-i rahatul ala? astia din 2002 vor sa bage taxa? sau sunt handicapati sa scoata o hartie in 2005 pe care sa ai optiunea sa bifezi anul 2003

te pomenesti ca or vrea sa le platesc si pe anii din urma?

pe majoritatea o sa ne coste cam 100E (impozit+RCA+poluarea asta)

si apropo pana acuma taxa asta era inclusa in benzina asa ca sa inteleg ca ar trebuii sa ne asteptam la o ieftinre a benzinei
200SX is offline  
Old 24-12-04, 13:39   #17
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Asta este pe langa ce este inclus in benzina.... va ramane in continuare si aia...

Si legat de 2002.. iti dai seama de cand era pregatita?? dar deh.. nu pica bine cu alegerile and stuff.... si nu e hartie.. este stiker, care trebuie pus pe parbriz...
RoSonic is offline  
Old 24-12-04, 13:47   #18
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default

mai bine sa scoata taxele din benzina si sa platim cacatu asta pe an.
o suta de mii de taxe peste taxe... si nu vedem nimic schimbat, aceleasi drumuri de cacat, aceleasi scumpiri.
__________________
ex. Astra Bertone TURBO
ex. Reno 5 GT TURBO
ex. Opel Calibra 2.0 16v
DnI is offline  
Old 24-12-04, 20:58   #19
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Rovignetele se vand la posta, la CEC, peste tot... Cum cacat iti verifica astia masina ???? Cum vad eu daca ai euro sau nu ???? Sa moara Nastase in bashini de elefant daca intzeleg ceva din cacatul asta de lege...
Hondarul is offline  
Old 24-12-04, 23:50   #20
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default

am inteles 15 ianuarie data limita... deci dupa 15 ianuarie nu se mai pot cumpara !?
in bucuresti se poate merge fara ele, dar pe drumuri nationale sau autostrazi este obligatorie.
deci fara... nu mai iesim din bucuresti ahahah ce amuzat!
DnI is offline  
Old 25-12-04, 01:10   #21
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

hahahahahahahahahahahahahahaha....dupa ce k au pus ***u asta de rovigneta, au mai fost si tampiti....

poate stie careva raspunsu la urm. intrebare.... de ce au pus akolo 2002 2003 2004 2005 la ani?!??!!?!??!? dk ***u asta intra in vigoare in 2005, nu era mai simplu sa puna 2005 2006 2007 2008????!!!

__________________
Mk5 GTI
Speed is nothing without style

SpeedeR is offline  
Old 25-12-04, 11:01   #22
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default

Quote:
de ce au pus akolo 2002 2003 2004 2005 la ani?!??!!?!??!? dk ***u asta intra in vigoare in 2005, nu era mai simplu sa puna 2005 2006 2007 2008????!!!
ni question, Colombo...
se vede pe fatza faptul ca a fost \"coapta\" chestia asta de mai multa vreme, dar exact cum cineva spunea mai sus, shi-au dat seama ca ar fi mai bine daca ar lasa mai intai \"proshtii\" sa puna shtampila unde trebuie la votare, shi pe urma dai frate cu zbirurile, peshcheshurile si darile in cap
acum, da-o in ga*ul ma-sii de taxa, cum ne-au subjugat pana acum shi n-am murit, o sa scapam noi shi in continuare :P ... o platim shi aia e... ...dar eu tot imi mentin intrebarea initiala shi trag din nou semnalu' de alarma : va dati seama ca mitica militzianu' are puterea sa ne frece cum vrea el cand ne opreshte in mijlocul campului si sa verifice serii la motor, etc... sa te ia cu japca la rar sa verifice \"daca motoru' asta chiar e euro 1 sau 2 ... ca mie mi se pare ca e non-euro...shi folositzi vigneta greshita\"
__________________
www.mavturism.ro
STEP ON IT & FLY TO HEAVEN...
Proud owner of SAAB...car for the moment, planning for a plane...
the_mav is offline  
Old 25-12-04, 17:57   #23
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Din acelasi motiv din care inca mai gasesti bonuri pe la nu stiu ce cinema comunist pe care scrie intrare 20 de lei. Sunt facute de multa vreme si acum e momentul sa-si scoata banul pe ele.
Hondarul is offline  
Old 03-01-05, 13:44   #24
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default

cred ca pe 14 dupa amiaza o sa mi le iau si eu.... o delta din 94 +kadett din 86... m-au spart la buzunar... g*ra ma-sii cu taxele lor...
the_mav is offline  
Old 03-01-05, 13:47   #25
georgeb

Stage 5
 
georgeb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 517
Member of:
[Observator 4tuning]
Default

este 2002 , 2003 , 2004 , pt ca acele rovignete au fost in functiune pe masinile \"non turisme\" din 2002 . adica pe camioane and co.

daca doriti o explicatie
georgeb is offline  
Old 05-01-05, 08:17   #26
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default

nu stiu daca v-atu uitat aseara la stiri, dar ministrul transporturilor a facut ieri noapte (pe la 2-3 noapte) controluri inopinante la punctele de desfacere a rovinietelor (petromuri, rompetroluri, etc) shi mirare mare: NIMENI NU AVEA DE VANZARE ROVINIETE !!!
asha ca s-a pus minstru' shi i-a sunat pe totzi sefii de directii din Min Transp la 3 noaptea shi i-a convocat la o sedintza, dupa care i-a trimis frumushel in tara sa inspecteze punctele de vanzare a vignietelor...

in acelasi timp a spus ca incepe discutiile cu CEC si cu alt lant de benzinarii pentru vanzarea acestor vigniete..
DAR ACUM URMEAZA STIREA CEA BUNA: a mai auzit cineva sau am fost singurul care a auzit ieri ca Asociatia Nationala a Transportatorilor a cerut amanarea aplicarii taxei de drum cu jumatate de an?
daca stie cineva ceva mai mult, e rugat sa posteze....
the_mav is offline  
Old 05-01-05, 08:40   #27
georgeb

Stage 5
 
georgeb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 517
Member of:
[Observator 4tuning]
Default

n-am auzit nimic de amanare. inafara de faptul ca nu este obligatorie purtarea rovignetei decat dupa data de 15 ianuarie.

da da da , i-a tinut in sedinta de la 3 dimineata pana pe la 8 . sa-i traiasca lui !

asta e o bila alba de la mine pentru noul guvern.
georgeb is offline  
Old 20-01-05, 23:42   #28
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

saliu hai sa va explic putin care e treaba .. cu ROGVINIETELE ... asa se scrie cu rovinete sau plm ... deci ... taxa ... care o platiti voi si noi toti e taxa de utilizare a drumurilor nationale .. taxa care e in benzina e taxa de drum .. adik mai pe intelesu nostru la ashtia cu 2 clase mai mult k trenu ... daca pui benzina .. te plimbi doar prin orash ... daca vrei sa te duci de 1 mai la padure .. plateshti taxa de utilizare a drumurilor NATIONALE ... de aici rezulta .. k daca te prinde in orash fara rovinieta iti suge boii de la carutza ... daca te prinde afara ... ii sugi tuh ...

acum .. de unde stii ... daca e euro 1 euro 2 sau plm ... deci .. te uiti la numaru de omologare al mashini ... de exemplu la solenza ... la mine nr de omologare se termina in

X5 .... deci am euro doi .. se poate termina si in E3 ... D5 ... sau ... la dacie ... se termina in cifre .. 06923 adik non euro ... acum ... ele sunt impartite .. in non euro .. euro 1 si euro 2 ( vb de autoturisme ) daca ai euro 4 sau euro 8 tot cat euro 2 plateshti .. adik 661.502 mii lei .. daca ai dacie plateshti 945.072 de lei ... si la euro 1 nush cat draq e ...


la camioane si alte chestii e mai complicat ... hai sa va zic .. de exemplu k la un MAN sau roman ce o fii ala .. fara euro .. taxa poate ajunge ... la ... asa dupa voi cam cat .. ??? la 967 de euroooo ...


o intamplare hazlie .. vine un client si ma intreaba .. auzi voi tineti vinete ??? da eu ii zic .. nu nu tinem legume ... ( eu muncesk la RomPetrol ) ... el : nu mah d`alea de lipit in geam ... : eu aaa ROVINIETE .. da avem ... .....


a si termenu` s`a prelungit pana pe 31 ... luna asta
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline  
Old 20-01-05, 23:45   #29
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

a .. si legea e data din 2002 asa apare cel putin la mine
Psycho is offline  
Old 21-01-05, 18:49   #30
AvataR

Stage 3
 
AvataR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 150
Default

psycho am auzit ca si in oras dak esti pe drum european te intreaba de rovignieta aia. si cum in craiova trece un drum european chiar prin centru ...(si nu numai dar asta e cel care incurca)
__________________
IN CURAND! DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU PENTRU POSESORII DE ROVER MG TOATE MODELELE SI LAND-ROVER TOATE MODELELE PANA IN 2005 - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA DEDICAT ROVER MG LAND ROVER - ROVER MG LAND ROVER DEDICAT PENTRU TOATA GAMA ROVER-MG SI LAND-ROVER pana 2005!

Rover-MG Club Romania!
AvataR is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -