Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-12-04, 13:48   #1
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default ROVIGNETE 2005

cine stie ceva in plus despre ele...pareri pro/contra (cre' k toate o sa fie mai mult contra )
----------------
http://www.afacereamea.ro/i-aut.php?...ROVIGNETA_2005

ideea a plecat de la cox... toate drepturile (daca exista ) ii apartzin...
__________________
www.mavturism.ro
STEP ON IT & FLY TO HEAVEN...
Proud owner of SAAB...car for the moment, planning for a plane...
the_mav is offline  
Old 23-12-04, 14:08   #2
cox
Peugeot Driver

Stage 5
 
cox's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 440
Member of:
[PEUGEOT]
Default

Pe mine ma oftica faptul ca treaba nu a fost mediatizata. E propusa de nastase si nu a fost mediatizata din cauza campaniei. Dar acum?
De ce nu or mai zice nimic?
__________________
__________________
Vand teren pe malul unui rau de munte
cox is offline  
Old 23-12-04, 14:08   #3
Mr.Nice
Registered

Stage 5
 
Mr.Nice's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 556
Default

Cred ca in curand o sa ajungem sa platim si daca iesim din casa, de fapt o sa platim tot: ca stam in casa, k plecam, k mancam, TOT. Ce tara de ***!!!!!





PEACE
Mr.Nice is offline  
Old 23-12-04, 14:38   #4
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default

mai multe informatii, inclusiv preturi, puncte de achizitie, etc la
http://www.andnet.ro
-----
eu mai am o intrebare (super serios acum ): de unde stiu eu ce euro e kadettul meu diesel din 86? sincer cred ca e euro 1 motorul, dar nici in carte nici in talon nu scrie nimic...
....
iar cand ma verifica la rovigneta, inseamna ca imi pune automat si testerul de emisii in eshapament ... ca atunci cred ca multi dinter noi trebuie sa schimbe mashinile/taloanele/etc
the_mav is offline  
Old 23-12-04, 15:04   #5
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 843
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Eu stiam ca taxa de drum este introdusa in pretul combustibilului!!! Ce s-a intamplat?
Toto - BOD is offline  
Old 23-12-04, 21:18   #6
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

se fura in continuare ce crezi ca se intampla
stirea e luate de pe situl realitatea tv

Quote:
Cozi interminabile la plata taxei de drum pe 2005. Proprietari de autovehicule mai au la dispoziţie doar câteva zile pentru achitarea acestei taxe, introdusă în 1996 de Traian Băsescu, pe atunci ministru al Transporturior. Compania Naţională de Drumuri şi Autostrăzi a decis, săptămâna trecută, să reintroducă taxa, după o pauză de câţiva ani buni şi a stabilit ca termen de achitare a ei finele anului 2004. Mai mult decît atât, începând din 2005 taxa trebuie achitată de toţi proprietarii de autovehicule şi nu numai de cei care deţineau maşini de mare tonaj. Asta şi explică isteria de la ghişeele Poştei Române.
Oamenii sunt nemulţumiţi, în primul rând, din cauza lipsei de organizare şi de instruire a personalului care trebuie să încaseze taxe de drum.

VOX tc: 34:10 - 34:13 MUSCĂ 34:27 - 34:41 La ghişeu vine un om cu 100 de taloane .. şi stă o oră (...) Nu sunt organizaţi .. De când staţi? De fix o oră şi 10+ minute, dar sunt acolo în spate, nu aici unde mă vedeţi. Şi mâine poşata are program scurt şi peste o săptămână o să vină şi o să ne dea amenzi de 7 milioane.

VOX tc: 35:01 - 35:13 Eu am doar o maşină, dar vin ăia cu câte 40 de maşini şi de la 5 şi jumate dimineaţa când am venit am avansat un metru jumate.

VOX tc: 35:17 - 35:22 Am stat până a deschis , dar când am ajuns eu la 5:30 deja erau 100 de persoane afară.

VOX tc: 36:07 - 36:28 Au spus că nu au fost instruiţi cei de la Pterom. Am fost la mai multe benzinării. De la ce oră staţi? De la ora 9 şi acum e 2.

În plus, peste tot există un singr ghişeu la care se poate achita taxe de drum. De multe ori, însă, calculatorul nu face faţă multiplelor solicitări.

SINCRON tc: 37:11 - 37:27 Un singur ghişeu este . de ce? ăpentru că la mai multe se blochează ...şi cade reţeaua şi în plus dacă iweri trebuia să se închidă la 8 jumate , la 10:30 a plecat ultimul client.

Actele necesare pentru plata taxei de drum sunt certificatul de înmatriculare şi buletinul pentru persopanele fizice, iar pentru firme se mai cere codul fiscal, numărul de înmatriculare de la Registrul Comerţului. Rovignetele se pot achita până la sfârşitul anului. În caz contrar, şoferii pot fi amendaţi cu până la 45 de milioane de lei. În România sunt înregistrate peste 2,6 milioane de autovehicule, din care peste 1,6 milioane sunt maşini mici
COObra is offline  
Old 24-12-04, 00:40   #7
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

in semn de ramas bun de la vechiul guvern
sa-i in gura
unii studenti , cum e cazul meu, trebuie sa plateasca luna asta urmatoarele:
taxa facultate
asigurarea de raspundere civila auto
brad
cadouri
revelion
excursie la munte
tzoale
tre sa-mi iau si parfum
carti ca tot vine sesiunea
poate s-or mai gandi sa-mi mai dea si a 3a oara amenda sau sa-mi ridice masina abuziv din fata facultatii din nou cand ma duc la cursuri
si mai tre sa platesc si ala de rovigneta
Pt. noul an am o colinda pt. PSD:
Degeaba spuneati ca vreti sa ne bagati in UE
Voi nu stiti decat sa v-o luati la
iasi_drifter is offline  
Old 24-12-04, 07:03   #8
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

sa inteleg ca ai uitat sa iti platesti asigurarea obligatorie?
COObra is offline  
Old 24-12-04, 11:30   #9
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

n-am uitat
dar rovigneta cred ca am sa uit sa o platesc pana cand o sa am chef sa o platesc
daca e sa iau amenda, si pe aia o s-o platesc tot cand o sa am chef . Pana prin februarie nici nu ma gandesc.
iasi_drifter is offline  
Old 24-12-04, 11:42   #10
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

In sfarsit un subiect interesant... Nu stiu ce-om face, dar eu nu am avut niciodata rovigneta... 24 de euroi... Cred ca este doar un proiect... Nu cred ca se va pune in aplicare... Cine draqu da atatia bani cand benzina se tot scumpeste ???
Hondarul is offline  
Old 24-12-04, 11:46   #11
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default

vorbsc serios despre motoare... al meu e non euro sau nu? cand te verifica iti fac shi noxele?
ca va fi problema atunci
the_mav is offline  
Old 24-12-04, 12:06   #12
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

cica s-a amanat pana pe 15 ianuarie obligativitatea platirii taxei de drum.....
RoSonic is offline  
Old 24-12-04, 12:15   #13
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Da s-a amanat pana la 15 ianuarie termenul limita. Mare r@#@t.
Eu zic ca dupa sarbatori sa iesim toti in strada. De unde naiba sa mai ai bani dintr-un salariu amarat dupa sarbatori?
Asta nu mai e jecmaneala. Jecmaneala a fost pana acum. Asta e rautate pe fata. Ce era asa complicat sa amane termenul limita cateva luni, avand in vedere ca abia luna asta au anuntat taxa asta; doar era campanie electorala pana atunci deh cum sa mai traga inca o teapa...
Eu unul sunt dispus sa ies in strada si sa protestez ca m-am saturat sa-si bata astia joc de mine pe fata. Putem sa ne facem dreptate numai ca pt. asta trebuie sa incetam sa mai fim indiferenti.
iasi_drifter is offline  
Old 24-12-04, 12:26   #14
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

ia uitati ce am eu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	taxa_158.jpg
Views:	54
Size:	115.7 KB
ID:	15211  
RoSonic is offline  
Old 24-12-04, 12:36   #15
ffocus

Stage 5
 
ffocus's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 841
Default

baga si tu una scanata la o rezolutie mai buna sa dau si yo un print
ffocus is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -