Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-09, 20:06   #31
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Program de mixat mp3-uri !!!

Ar fi o idee sa inveti ce e aia mixing inainte... ce se face, cum se face, etc.
Si Traktor mi se pare foarte bun ca program de mixat. Multe seturi mi le-am facut pe Traktor.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 20:19   #32
RiboKk'sSaSe
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 0
Smile Re: Program de mixat mp3-uri !!!

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Ar fi o idee sa inveti ce e aia mixing inainte... ce se face, cum se face, etc.
Si Traktor mi se pare foarte bun ca program de mixat. Multe seturi mi le-am facut pe Traktor.
Ar fi ... dar imi este greu pt ca nu stiu de unde sa iau notiunile astea despre mixing am cautat un pic si pe net, dar nu am gasit si nu stiu, ai putea sa ma ajuti, stii tu ceva vreo adresa sau nu stiu ca habar nu am

Nota moderator: mai multa atentie la scris te rog !!!

Last edited by Sasha; 24-02-09 at 21:45.
RiboKk'sSaSe is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 01:53   #33
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Program de mixat mp3-uri !!!

incearca un program mai simplu , gen AtomixMp3 , ca sa inveti notiunile de baza
viteza unei melodii se masoara prin "tempo" cu, sa zicem, o unitate de masura BPM ( beats per minute = batai per minut )
care e faza cu .. bataile astea ?! stii tu.. ritmul ala care-l bati cu mana in volan sau cu piciorul in podea , atunci cand asculti o melodie care-ti place
exemplu : majoritatea pieselor.. house, sunt la viteza de ( intre ) 120 - 130 batai per minut
ai 2 playere legate intr-un mixer , 2 melodii diferite ca viteza
regland acel "tempo" poti aduce doua melodii la aceeasi viteza , astfel creand un " mix "

sper ca ma pot face inteles , adica n-am folosit cine stie ce termeni complicati

daca vrei sa intru in termeni mai complicati , nu ezita sa ceri )


si ceva funny
Quote:
Originally Posted by Alex-Rahova View Post
oricum si indiferent ce ar aparea pe piata tot nu poti sa compari cu CD playerele Pioneer....
Pioneer DJS ..chiar si in versiunea demo iti foloseste resursele la maxim ...
Console se gasesc pentru multe programe sau invers ..te duci iti cumperi o consola si primesti CD original cu programul compatibil gen Atomix - Virtual DJ etc.
la Virtual DJ platanele nu te ajuta cu nimic.. doar la niste amarate de Scratch-uri complet si total NErealiste .. Pe skinul de baza cu platanele..cum dai + sau - ?? ..platanele alea ar fi trebuit sa se comporte ca Jog`ul de pe pioneer.. sa aiba si optinea de + si - ,asa cum o are Skinul DJ CONSOLE, ( NUDGE / SCRATCH ca optiune pentru Jogurile de pe cele doua 'playere')

hai ca stric topicul omului cu nebuniile mele
bafta !
un post de prin 2007 ...


am avut ocazia sa-mi cumpar si o consola Hercules 2 , folosita doar cu VirtualDJ , cu skinul DJ CONSOLE.. ( si totusi am ramas impresionat cand am gasit in cutie un cd cu vdj versiune originala .. parca habar n-aveam, dar ciudat ca.. in 2007 stiam )


si
Quote:
Originally Posted by Alex-Rahova View Post
si eu sunt cu PS

si la mine a fost tot BPM
cand inca eram in scoala generala nu mai stiu parca a 6-a ..un amic care era DJ a imprumutat calculatorul pentru un Banchet in scoala si cand am vazut BPM-ul pe calc lui am fugit la niste prieteni si zic : Frate sa vedeti ce are ala..WINAMP cu 2 play-listuri
am ajuns si eu dj, am pus muzica si alaturi de amicul asta ,iar acum cu.. amicul meu..organizez petreceri prin cluburi





funny
ce trece timpul
__________________
2011 Bayerische Motoren Werke AG E92

Last edited by Alex-Rahova; 25-02-09 at 01:55.
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 06:55   #34
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Program de mixat mp3-uri !!!

Alex a zis tot...
Auzi ba Alexe... ia sa ma cauti (la oua) cand esti pe mess...
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 09:56   #35
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Program de mixat mp3-uri !!!

Pentru mix-uri simplute merge si Sony SoundForge... este destul de precis si nu implica multa bataie de cap... bun pentru entry-level zic eu...
Khalis is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 10:00   #36
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Program de mixat mp3-uri !!!

Khalis ... e pentru un level mai up ... Atomixul sau BPM Profi sunt tocmai bune pentru incepatori...

Ca recomandare: Deckadance - mai e un soft bun. E un fel de traktor dar are si joguri.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 20:14   #37
RiboKk'sSaSe
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 0
Default Re: Program de mixat mp3-uri !!!

Aha ms mult tie... acum am inteles si eu cat de cat ceva...eu sunt "DJ", dar nu ma pot numi inca asa ceva ...sunt la o disco la mine aici, dar pun doar muzica din winamp si atat (il mai reglez de la outpout de acolo) doar atat inca nu am evoluat la un stagiu mai high ca sa zic asa***

Last edited by Sasha; 25-02-09 at 21:01.
RiboKk'sSaSe is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 21:40   #38
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Program de mixat mp3-uri !!!

nici sonY si nici sonIC soundforge nu poti spune ca sunt programe pentru live mix , ci doar editare audio ( parerea mea ... )
daca e s-o luam asa.. eu recomand Ableton Live 7
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -