Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-11, 05:18   #16
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Am aplicat si eu mai de mult la o firma de genul (Eurolife Consulting), oferea o multe posturi in mai multe locatii. M-au sunat, am stabilit un interviu a doua zi la orele 12. Mi-au trimis pe mail un formular care trebuia sa-l completez si iau dupa mine sau sau-l trimit pe mail lor plus sa duc vreo 2 acte. Dupa ce am vazut in mailul de confirmare al interviului ca cer bani, si inca cum, nu m-am mai dus.
Eh a doua zi, la fix 15 minute dupa ce ar fi trebuit sa ajung la interviu ma suna o duduie suparata ca "aveai interviu astazi la 12" (eu dormeam de rupeam), zic "da", "pai si de ce n-ati venit?" , "nu ma mai intereseaza", "pai trebuia sa ne anuntati ca locul dumneavoastra putea fi dat altcuiva-ton suparat/sictirit rau" , "asta e", si mi-a inchis direct telefonul fara vreo formula de incheiere/salut etc.
Saracuta, imi si imaginez cat de suparata e ea ca a mai pierdut un fraier si cati se bateau pe locul la interviu in acea zi.
Se vede clar profesionalismul si respectul catre clienti, nu? Cei care au lucrat prin call-center-uri stiu cum e treaba cu clientul...
Vreau sa va zic ca e singura data in viata mea cand m-a sunat cineva ca N-AM mai ajuns la interviu, si mai ales, la doar un sfert de ora, semn ca era disperata dupa fraieri nevoie mare!

Asa, costurile practicate de domnii astia sunt:
  • "Taxă înscriere: 90 RON- se plateste in 48 de ore dupa sustinerea interviului
  • Taxă procesare dosar: 200 RON- se plateste la 15 zile dupa acceptarea in program, la depunerea actelor
  • Taxă plasarement 150 EURO + TVA - se plateste dupa primirea/semnarea contactului de training in decurs de 48 de ore
  • Alte costuri : transport + bani de buzunar
    Si mai era o taxa de curs de 23 de euro"

Asta in conditiile in care jepcarii astia primesc bani(destui!) de la angajatorul din afara care are nevoie de forta de munca ieftina!
Frumos, nu?
In concluzie, firmele de recrutare nu trebuie sa va ceara bani iar daca nu gasiti una serioasa plecati frumos singuri (doar sa aveti vreo ruda ceva p'acolo sa nu dormiti pe strada pana va gasiti chirie).
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 16:07   #17
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

1.
Pt fete...atentie la joburile care in anunturi spun ca vei lucra la call center dar cand ajungi la hartii o sa vezi ca va trebui sa lucrezi cu webcam... adica parasutism. Sor-mea a ajuns la asa ceva si la firma (care era intr-un apartament de bloc) au aparut 2 gealati care i-au zis ca arata respectabil (...) si ca vor sa lucreze pe webcam. I-au cerut taxa pentru alcatuirea unui album foto (ca la agentiile de modeling, de altfel, dar alea sunt alta mancare de peste) si i-au zis ca o suna a doua zi. Cand le-a spus ca a venit sa lucreze la telefon, au zis "A, ne pare rau, locul acela este ocupat...".

2.
Cand auziti cuvinte cheie ca agentie, trading si consulting ar trebui sa va feriti din prima. Astia-s doar cu bijnitarii intermediare.

3.
Pentru cei din cluj: Impulse Advertising
Sa va feriti de ea, ca va pune sa vindeti nu stiu ce carte prima data si daca o vindeti va veni si promovarea sau angajarea care ti-o promite, asa ceva nu se intampla si ajungi sa fi amanat si chiar respins ca nu le place cate ai vandut chiar daca ai trecut targetul.

4.
pentru firmele de afara, puteti consulta: http://www.scamwarners.com/
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 20:43   #18
anam
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 0
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

feriti-va de CGS. Mi s-a intamplat sa fiu chemata la interviuri de trei ori pana acum. Prima data am sustinut testele si am insistat sa aflu un raspuns concret din partea lor .... ceea ce nu s-a intamplat. La al doilea interviu s-au corectat in e priveste aspectul comunicarii rezultatelor........insa SURPRIZA!!! Domnisoara care se ocupa de interviuri a izbucnit in ras atunci cand i-am spus ca am aplica la job pe site-ul bestjobs.ro. Ei si a treia oara....surpriza si mai mare...e vorba ca domnii nici macar nu citesc cv-urile deoarece a trebuit sa raspund la niste intrebari puerile...problema este ca atrecut un individ de-a dreptul pe langa locul unde avea loc interviul si a zis clar sa nu ma angajeze acolo pe acel post. Adica domnilor de la CGS. Nu mai scoateti posturi degeaba la concurs. De ce?
1. Este foarte posibil sa nu primiti nici un raspuns in urma interviului
2. Este foarte posibil sa vi se rada in nas daca spuneti ca ati aplicat online
3. Este foarte posibil sa treaca unul pe acolo ( handicapat mintal) care sa isi exprime o parere de dezaxat.

Terminati cu CGS si minciunile lor!!!!! Mincinosi!!!
anam is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 20:51   #19
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Interesant, ca am lucrat si eu mai de mult la CGS si au fost ok...
Cumva ai aplicat pentru un post de operator call center in nush ce limba? Daca am inteles bine ai aplicat/incercat de vreo 3 ori, nu ai fost ceea ce cautau si nu stiau cum sa mai scape de tine sau habar n-am, oricum in cazul tau nu au fost profesionisti... Spor la cautari!
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 23:51   #20
ancay
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 0
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
Interesant, ca am lucrat si eu mai de mult la CGS si au fost ok...
Cumva ai aplicat pentru un post de operator call center in nush ce limba? Daca am inteles bine ai aplicat/incercat de vreo 3 ori, nu ai fost ceea ce cautau si nu stiau cum sa mai scape de tine sau habar n-am, oricum in cazul tau nu au fost profesionisti... Spor la cautari!
da...am aplicat pe un post de operator intr-o limba..))))) (sper ca intelegi gluma) cred ca ei au fost neprofesionisti pentru ca le-am semnalat niste greseli cu care ei au fost perfect de acord... nu cred ca eu m-am comportat neprofesionist...
eu nu le-am ras in fata...ceea ce a indraznit o persoana de la HR!!!! ......
scuza-ma!!!
am zis ca mai bine sa nu mai posteze pe ejobs nimeni de la cgs!
Pana la urma..macar respect sa aiba pentru candidati...
ancay is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 23:53   #21
ancay
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 0
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Quote:
Originally Posted by ancay View Post
da...am aplicat pe un post de operator intr-o limba..))))) (sper ca intelegi gluma) cred ca ei au fost neprofesionisti pentru ca le-am semnalat niste greseli cu care ei au fost perfect de acord... nu cred ca eu m-am comportat neprofesionist...
eu nu le-am ras in fata...ceea ce a indraznit o persoana de la HR!!!! ......
scuza-ma!!!
am zis ca mai bine sa nu mai posteze pe ejobs nimeni de la cgs!
Pana la urma..macar respect sa aiba pentru candidati...
oricum, vreau sa iti multumesc pentru promptitudinea cu care ai raspuns!
ancay is offline   Reply With Quote
Old 04-04-12, 14:03   #22
Wugu

Stock
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Quote:
Originally Posted by mihai88 View Post
foarte bun topic-u

la apaca ,in cotroceni business center(parca asa ii spune),este o firma fx gfc ,care se ocupa cu tranzactionare forex,doar teoretic,ca practic stau cam prost
firma este alcatuita numai din pusti pot sa le spun
care habar nu au pe ce lume traiesc
am fost chemat la interviu ca domne de pe ejobs ,in urma aplicarii dvs....zic bine...cand e interviu,cu toate ca nu aplicasem la firma asta....zic-hai sa merg ca nu pierd nimic
ajung acolo,in asala mai erau vreo 9 baietii,stau ma uit prin sala ,si avea o tabla plina cu termeni din forex
deja stiam ce vor indivizii de la noi
dupa 10 min vine un "motivator" vai de capu lui sifonat si ciufulit ca draq,care incepe cu un vocabular smecheresc sa ne vb una alta
trebuie sa precizez ca eu de 1 an umblu cu forex si stiu cam tot ce ar trebui de stiut
in fine zic ,hai sa vad ce stie tipu asta........vrajeli peste vrajeli, ca a facut si ca a dres ...in mare parte manca cacao cu lopata
treaba era ca tu lucrai ca call center pot spune
stateai toata ziua cu o baza de date in fata si sunai lumea,in speranta ca o sa inchei macar un "contract" pe luna
si il intreb ,bine bine si cartea de munca?

...la care el senin,ce carte de munca?
ca daca nu faci nimic o sa pleci tu

nu dadeau salariu,nu nimic,doar comision din ce clienti gaseai



cam asta ar fi pe scurt
deci feriti-va de ei ca oricum nu faceti nici un ban
ala nu e job


si la cei care vor sa plece in strainatate si apeleaza la theragroup aveti grija,au fost persoane multumite ,dar si unele care au fost lasate sa se descurce cum stiau ei
acum depinde de noroc
Uita-te la "Pursuit of Happiness" si o sa intelegi ceva. Nu exista salariu in astfel de domeniu insa spre deosebire de un job cu salariu constant asta poate face diferenta. Totul depinde numai de angajat si asta e valabil fie in USA fie in RO. Same s@#%t. Banii facuti greu sunt cei mai savurati si iti ofera stari de neuitat.
Wugu is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 18:53   #23
paulito

Stage 2
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 55
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Adevaru ca fetele sunt expuse la un risc mai mare de teapa atunci cand se fac modele.
paulito is offline   Reply With Quote
Old 10-04-12, 09:00   #24
anam
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 0
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Deci fii atent....tu vorbesti aberatii.. Aici chiar e vorba serioasa, si ma mira ca vorbesti asa. Adevarul este ca sunt un om cu anumite lucruri pe care evident le spun. Ce, tu daca ai anumite realizari nu ti le spui? ) Ori esti idiot? Hai sa va spun inca ceva.
La unele firme nu se stapaneste bine nici macar limba romana. M-a intrebat o tipa de unde stiu ca interviul de data trecuta a fost o gluma. Ce exprimare......
Pentru bagatorii de seama, care n-au ce sa faca acasa....mai vreti sa va pun ceva si mai aberant deja ma plictitsesc lucrurile de genul. Ma mira insa ca apar si trepadusi prin zona. Mai bine n-ati mai intra pe site. Stai sa vad cum il cheama pe ala care comenteaza
anam is offline   Reply With Quote
Old 10-04-12, 09:01   #25
anam
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 0
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

deci Paulito, nume sugestiv de ..... ai) Culca-te....si taci din gura....ca e vai de capul tau ala pe care il porti pe gat...daca il mai porti si nu ti-o fi cazut deja Sorry, guy... dar chiar enervezi Esti tampit din punctul meu de vedere
anam is offline   Reply With Quote
Old 10-04-12, 09:02   #26
anam
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 0
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

HONESTLY!
anam is offline   Reply With Quote
Old 27-06-12, 21:51   #27
rares22

Stage 5
 
rares22's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 558
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Quote:
Originally Posted by Wugu View Post
Uita-te la "Pursuit of Happiness" si o sa intelegi ceva. Nu exista salariu in astfel de domeniu insa spre deosebire de un job cu salariu constant asta poate face diferenta. Totul depinde numai de angajat si asta e valabil fie in USA fie in RO. Same s@#%t. Banii facuti greu sunt cei mai savurati si iti ofera stari de neuitat.
las-mi pm cu un nr de tel sau adresa de mess ca am vrut sa iti trimit un pm la ce mi-ai scris dar nu merge ca vreau sa te intreb mai multe despre WUG.
rares22 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-12, 19:36   #28
Ady18Ady18
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 0
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

BANCA DE JOBURI SAU DANFIL COMPANY TEAPAAAA
Mai nou se numesc Banca De Joburi au schimbat si sediul m-am lamurit si eu dupa ce am luat o teapa de 1500 de euro .Eu sunt din Bucuresti am facut Bucuresti Brasov de 4, 5 ori pt interviuri cu domnisoara Miorita ,pretind ca iti ofera un loc de munca stabil platesi comisionul din tara 360 de lire si 300 ron in cazul meu . Pt avion iti cer 1300 de ron pretinzand ca e plecare rapida in UK si ca sa nu pierzi cazarea.Acolo iti dau nr unui intemediar care pretinde ca iti ofera loc de munca.Si dupa ce te duci in proba iti gasesc motiv ca nu esti suficient de bun,si sa te mai duci in probe ca sa mai cheltui niste bani pe transport si pe una alta. Ca sa nu mai zis ca am stat 3 in camera si am mai dat si 250 de lire ,in tara iti spun ca primele 2 sapt sunt asigurate defat tu platesti tot din bani tai ........Eu am plecat ca bucatar pt cine doreste mai multe detaii Ady18Ady18 id meu de mess.

Damfil Compay din Brasov asa numiti BANCA DE JOBURI mai nou TEAPAAAAAAAAAAAAAAA
BANCA DE TEPE
Ady18Ady18 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-14, 00:45   #29
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Pentru ca au dat toti bac-ul sau licenta si isi cauta de munca, m-am gandit sa revitalizam topicul.

Se pare ca tipii astia sunt in bransa de mult sub o forma sau alta si fac tampenii la greu: Forum Euro Trade - Totul despre mediul de lucru, interviu P1
Va recomand sa cititi toate paginile. E interesant.

Last edited by maverick1508; 05-08-14 at 00:58.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-14, 00:54   #30
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Iar pentru cei care n-au luat bac-ul, pe la inceputul anului, un amic care se chinuia la o firma de curatenie a zis sa faca o treaba si sa plece afara cu o firma.
I-au cerut 650 lei pentru acte urmand sa plece luna urmatoare. Evident l-au tot amanat. Cam atat era salariul lui. Va vine sa credeti ca tipul asta aproape zilnic cand ma vedea ma ruga sa intram pe net sa cautam informatii despre firma aia sau altii care au fost la ei ? Am gasit imediat multe firme asemanatoare si chiar si un inselat de firma aceea care si el astepta saracul sa plece de vreo 3 luni si postase pe net doar doar stie cineva ceva sa-l ajute.
Nu am mai tinut legatura cu amicul dar ultima data cand discutasem cu el nu reusise sa rezolve ceva. Mai bine ca n-a ajuns acolo, sa-i ceara pasapoartele pentru vize sau cine stie ce si sa ramana sclav acolo inchis intr-o camaruta goala si sa munceasca la camp 14 ore pe zi fara bani si doar un colt de paine si un pahar cu apa toata ziua, cum au ajuns multi (chiar si in mass-media au fost multe cazuri relatate).

Last edited by maverick1508; 05-08-14 at 00:57.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -