Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-11, 23:22   #1
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Salutare.

In ziua de azi majoritatea ne cautam un job mai bine platit sau macar unul pentru a ne putea intretine asadar tot mai multe firme fantoma sau nu, "angajeaza" sclavi sau pun la cale tot felul de smecherii ca sa scoata bani de la o persoana dornica de un job ori sa profite de aceasta prin a munci pe gratis pentru ei.

Asadar, m-am gandit sa postam aici fiecare firmele(fantoma sau nu) la care am fost pentru interviuri/training-uri unde ne-am pierdut efectiv timpul dintr-un motiv sau altul, am lucrat (pe gratis sau nu) nu stiu cat timp si si-au batut joc de noi etc.

Incep eu din micile cautari pe net.

1. http://www.tpu.ro/adolescenti/hello-...efan-cel-mare/

1bis. http://en.bestjobs.ro/forum/topic/id...interviu-la-ei

2. http://adyiy.wordpress.com/2011/02/1...eva-concluzii/

3. http://adyiy.wordpress.com/2011/02/2...l/#comment-205

4. http://www.desprefirme.com/companyFo...903&topic=4400

4bis. http://www.bestjobs.ro/forum/topic/i...e-firma-zepter

Nu stau sa relatez povestile, daca cititi prin comentarii o sa intelegeti ce smecherii fac firmele respective, cum "traiesc" ele.

As mai adauga ceva, va recomand sa va feriti de:
-firmele care va propun job cu program fix dar renumeratie din comisioane
-firmele care va cer o suma de bani sau un favor sub un pretext sau altul pentru a va angaja ori facilita nu stiu ce...
-firmele care va propun un training de 4 sapt sa spunem, promitandu-va ca la sfarsitul acestuia veti da un test iar daca il luati va vor angaja. 1 la mana lucrati pe degeaba o luna intreaga pentru ei iar la sfarsit pot sa spuna ca nu sunteti potrivit sau n-ati luat testul iar 2 la mana e posibil sa va spuna ca acel test trebuie sa-l platiti pentru a-l da.
-firmele care va propun sa lucrati pe masina personala o perioada de 3 luni sa spunem urmand ca dupa aceea sa primiti masina de serviciu
-nu va lasati grabiti in luarea unei decizii care are legatura cu acceptarea unei propuneri de afacere/colaborare ori semnat acte !

Si exemplele pot continua, chiar va rog sa adaugati sfaturi sau experiente personale.
Mai este o varianta sa cauti pe gugal cand esti chemat la firma x "ce stiti despre x" etc.
In fine, daca se considera ca acest topic nu-si are locul aici rog mutarea/stergerea ce doriti dar consider ca ne-ar fi folositor multora.

Last edited by maverick1508; 11-05-11 at 23:39.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 00:32   #2
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

foarte bun topic-u

la apaca ,in cotroceni business center(parca asa ii spune),este o firma fx gfc ,care se ocupa cu tranzactionare forex,doar teoretic,ca practic stau cam prost
firma este alcatuita numai din pusti pot sa le spun
care habar nu au pe ce lume traiesc
am fost chemat la interviu ca domne de pe ejobs ,in urma aplicarii dvs....zic bine...cand e interviu,cu toate ca nu aplicasem la firma asta....zic-hai sa merg ca nu pierd nimic
ajung acolo,in asala mai erau vreo 9 baietii,stau ma uit prin sala ,si avea o tabla plina cu termeni din forex
deja stiam ce vor indivizii de la noi
dupa 10 min vine un "motivator" vai de capu lui sifonat si ciufulit ca draq,care incepe cu un vocabular smecheresc sa ne vb una alta
trebuie sa precizez ca eu de 1 an umblu cu forex si stiu cam tot ce ar trebui de stiut
in fine zic ,hai sa vad ce stie tipu asta........vrajeli peste vrajeli, ca a facut si ca a dres ...in mare parte manca cacao cu lopata
treaba era ca tu lucrai ca call center pot spune
stateai toata ziua cu o baza de date in fata si sunai lumea,in speranta ca o sa inchei macar un "contract" pe luna
si il intreb ,bine bine si cartea de munca?

...la care el senin,ce carte de munca?
ca daca nu faci nimic o sa pleci tu

nu dadeau salariu,nu nimic,doar comision din ce clienti gaseai



cam asta ar fi pe scurt
deci feriti-va de ei ca oricum nu faceti nici un ban
ala nu e job


si la cei care vor sa plece in strainatate si apeleaza la theragroup aveti grija,au fost persoane multumite ,dar si unele care au fost lasate sa se descurce cum stiau ei
acum depinde de noroc
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 10:56   #3
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Multumesc de sticky si interes.

Alte opinii/sfaturi:

"Pentru cei din Brasov, foarte multi mi-au spus de restaurant/barul Capra Neagra din Poiana Brasov. E teapa 100%, nu mai tin minte toate detaliile, cert e ca te amana cu banii pana te saturi tu si pleci si nu ii vezi nici cu sfintele slujbe. Feriti-va de ei."


"Pt fete...atentie la joburile care in anunturi spun ca vei lucra la call center dar cand ajungi la hartii o sa vezi ca va trebui sa lucrezi cu webcam... adica parasutism. Sor-mea a ajuns la asa ceva si la firma (care era intr-un apartament de bloc) au aparut 2 gealati care i-au zis ca arata respectabil (...) si ca vor sa lucreze pe webcam. I-au cerut taxa pentru alcatuirea unui album foto (ca la agentiile de modeling, de altfel, dar alea sunt alta mancare de peste) si i-au zis ca o suna a doua zi. Cand le-a spus ca a venit sa lucreze la telefon, au zis "A, ne pare rau, locul acela este ocupat..."."


"Saptamana in care a fost pastele cred ca m-au sunat si pe mine astia (fxgfc-high-standard-trading). Fara sa aplic pe undeva, m-a sunat o tinerica pentru a ma invita la interviu pentru postul de asistent manager. I-am spus ca a gresit numarul si ca eu nu am mai aplicat la vreun job de mai bine de 3 luni, mi-a zis ca CV-ul meu a fost selectat de nu stiu unde, fara ca eu sa aplic. Oricum, nu am fost la interviu pentru ca trebuia sa incep practica si nu puteam sa lipsesc.
Dupa ce am citit ce scrie pe siteurile din primul post am cautat si ceva pareri despre firma la care am lucrat vara trecuta(GFK). Surprinzator, foarte multe pareri negative. Spune cineva ca salariul era mic si venea cu intarziere si ca era obligat sa stea peste program. Ce-i drept, salariul a fost mic dar nu a intraziat, si niciodata nu am fost obligat sa stau peste program.

Ca sfat, va zic sa va feriti de firmele de contabilitate. Munca multa, salariu mic si esti supravegheat mai ceva ca la big brother."


" Sa nu va puna careva sa va duceti la Call Center-ul celor de la http://www.hipermarketimobiliar.ro/
Am stat eu la ei 3 saptamani, pentru care am luat 40 RON...
3 saptamani in care am lucrat cate 4-5 ore de luni pana vineri si sambata 6 ore.
Cei mai vechi de acolo erau 1 baiat si o fata care aveau 2 si 3 luni vechime, firma existand de 3 ani... deci va dati seama ca toti care treceau pe acolo plecau imediat. Interviul era considerat ca fiind training... se desfasura in grup cu ceilalti angajati in care ni se explica ce si cum vom face, nimeni nu era eliminat, de acolo plecai singur, nimeni nu te dadea afara, toti apucau sa dea telefoane, nu sa primeasca ci sa dea, asta era datoria noastra, sa sunam vanzatori de apartamente, terenuri etc luati de prin ziare sau diferite site-uri si sa ii convingem sa isi faca anunt pe site-ul ala de mai sus contra unei sume situata intre 250 ron si 450 ron. Cat de fucked up suna asta ? FOARTE !
Si bineinteles ca nimeni nu vroia sa dea acei bani asa ca ori ne refuzau politicos ori cu o tona de injuraturi.
Iar pentru cei care vroiau primeam cate 20 de RON, asa am castigat eu 40 de RON in 3 saptamani...
Si o chestie amuzanta, firma isi are sediul intr-o vila inchiriata desi ei sunt site de imobiliare.


Cu o situatie similara am avut de a face la http://www.grandimobiliar.ro/
Tot vila inchiriata - defapt doar un apartament era inchiriat (undeva pe langa oraselul copiilor pe o straduta); tot interviu de grup ; tot toti selectati ; tot dat telefoane la persoane care aveau anunturi gratis puse pe net, iar tu sa-l convingi sa aleaga un pachet de promovare contra cost pe site-ul firmei; urmand ca sa lucrezi pe gratis pana ai primul client (p'acolo se zicea ca putea sa dureze intre 1 si 3 zile) iar dupa sa intri pe salariu. De treaba cu banii nu pot sa spun nimic pentru ca am fugit din prima zi iar cei de acolo aveau cateva zile, prima zi, sau 2-3 sapt.
"

Last edited by maverick1508; 13-05-11 at 10:59.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-11, 19:35   #4
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

feriti-va de maxicent srl brasov , o firma de productie mobila.o sa lucrati de pomana.eu personal inca am de recuperat bani.

iar ca nota : feriti-va de asa zisii brokeri de asigurari care va cheama la niste sedinte tinute prin aule universitare in care vine nu stiu ce papagal si va zice ca puteti castiga cat vreti voi prin nu stiu ce reforme imobiliare , reforme ale asigurarilor sau ce alte tampenii mai debiteaza sa atraga fraieri.care va pun sa platiti vreun domeniu sau adresa de e-mail unde va atrageti clientii.sau care va mint pe fata ca sunteti un team leader si trebuie sa va faceti o echipa si veti castiga ceva % din ce fac oamenii adusi in echipa dumneavoastra.astea sunt niste balarii ordinare , nu aveti salariu fix , nu aveti carte de munca , va plimbari de va vine a...sa faceti niste contracte din care nici macar nu luati de 2 pachete de tigari si-o cola.

personal am fost chemat mai demult(cu vreo luna inainte sa devina obligatorie pensia privata) de un prieten , atentie prieten , la un astfel de interviu si cand l-am auzit in ce hal poate sa ma minta si sa ma imbarlige mi-a ca mi-a venit sa-i zic ceva de dulce.

nu va grabiti la orice loc de munca.stiu ca situatia e disperata dar nu merita sa-si bata unu altu joc de voi.
studiati foarte atent postu respectiv , cerintele , beneficiile , firma la care e postu.daca mergeti la interviu studiati persoana cu care intrati in contact , fiti atenti la ce vorbeste , daca ajungeti la faza de de semnat un contract cititi foarte atent contractul , nu-l semnati orbeste fericiti ca ati gasit un loc de munca.ii spuneti respectivului ca va retrageti 5-10 minute intr-un colt pe un scaun sa citit atent contractul.

nu dati bani sau bunuri sau orice alt fel de ajutor pe promisiuni.nu puneti la dispozitie masina personala sau alt bun personal si nu faceti nimic pe cheltuiala voastra.firma care angajeaza trebuie sa puna la dispozitie tot ce e necesar pt postul respectiv

ATENTIE : in ziua de azi nu exista firme/persoane care in mod miraculos fac fapte de binefacere sau va ajuta sau va ofera eu stiu ce alte beneficii.deschideti ochii ca in vremurile astea multa lume e pusa pe inselatorii si multi abuzeaza de increderea si disperarea romanilor.

Last edited by Tzzantaru; 21-05-11 at 19:37.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 21-05-11, 21:22   #5
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

De pe alt forum:

"imi cautam si eu de lucru acum cativa ani in Timisoara si am fost sunat de TRW "fabrica de volane",

am lucrat o luna acolo cat sa-mi scot "timpul" pierdut cu analizele si alte hartii, jalnic ce era acolo

erai cronometrat la minut cu pauze and sh*t, apropo de shit... nici capace la wc nu erau, daca chiar aveai nevoie te kkai din picioare, jalnic,

am lucrat in multe locuri dar acolo nu recomand la nimeni care are pic de respect de sine

n-are rost sa vorbesc de rau
doar sa stiti ca are o bulina neagra de la mine"

Last edited by maverick1508; 21-05-11 at 21:45.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-11, 15:51   #6
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

1. " feriti-va de firma impact din brasov ( tepe la salariu ) + alte manareli"

2. "Alte 2 firme de care ar trebui sa va feriti:
Restaurantul McMoni's si clubul Player. Patronul este acelasi. Te tine cateva zile pana faci faci ce vroia sa faci, dupa care incepe sa spuna ca aia nu e bine, aia nu e bine pana cand pleci singur. Singura parte buna e ca iti plateste ce ai muncit."
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 14:53   #7
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

1. Feriti-va de joburile cu "colaborari", in special BCR-CASA PENTRU LOCUINTE. Va tin pana sunati la toti prietenii/rudele si ii mintiti ca ii ajuta treaba asta dupa care va dau afara (e mult spus, intrucat traiti din comisioane care sunt jalnice).
2. Feriti-va de Carpatica (asta daca nu aveti o placere sadica in a fi injurati), intrucat patronu va injura, directorii va injura, lumea in general va injura... si salariile nu sunt extraordinare. Un + pentru ei e faptu` ca daca se zice ca pe 20 iti iei salariu` atunci il iei. Si inca un - ar fi ca orele suplimentare (si o sa fie o gramada) nu se platesc decat cu "referat", si daca faci referat te injura patronu/directoru/secretara/ orine sub secretara.
In sibiu ar mai fi cateva locuri, dar nu are rost .
__________________

Cineva zicea ca cercul de prieteni nu il faci cu compasul....
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 22:55   #8
tygi_one

Stage 3
 
tygi_one's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 152
Member of:
[DACIA]
Exclamation Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

feritiva de CGS ca e o mare porcarie am lucrat si e un stres care nu se merita pentru bani care ii ofera un *** de firma americana in care te suna si tarani romani cu diferite plangeri despre firmele romanesti si tarani americani si alte state .
tygi_one is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 10:42   #9
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

culmea e ca sotia mea voia sa mearga la interviu la ei, pentru help desk aol... e chiar asa aiurea? salariu naspa sau care-i treaba?
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 11:43   #10
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

e vorba de call center
dai un test,pe care f multi nu reusesc sa il treaca ,indiferent de limba la care aplica
oamenii sunt chemati la "interviurile" astea,doar ca doamnele de acolo sa isi faca norma
toata ziua se dau teste,deci mie unu imi vine greu sa cred ca oamenii pleaca dupa 1 saptamana de lucru
in fond si la urma urmei aplici pt call center,pt o anumita limba straina
deci daca aplici la engleza ...e normal sa fi sunat de persoane vorbitoare de lb engleza...
(am tot adus vb de call center pt ca majoritatea anunturilor la ei sunt pt ....call center )
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-11, 11:59   #11
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

pai da, din cate stiu eu ei cu asta se ocupa, call center si help desk...
Intrebam daca e naspa, ca sotia ar vrea sa mearga la ei....si nu stie daca se merita sau nu...
Ma refeream la salariu daca e ok, la program daca e ok...etc
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 11-06-11, 21:56   #12
tygi_one

Stage 3
 
tygi_one's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 152
Member of:
[DACIA]
Talking Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

cate o data ca sa scoata norma o sa mai stai si ore suplimentare sa dea bine pentru partea angajata plus ca numai zic fara nush ce tinute si o sa vb non-stop incerca sa vb non-stop 8 ore si cu pauze 2 de 15 si una de 30 de min adica 9 ore nu 8 plus ca sa vezi cum vb dai de tarani si nu ai voie sa le zici nimik nici sa inchizi trebuie sa le asculti acolo toate nemultumirile pur si simplu pentru ca e romania si nimeni nu isi face bin treaba ) in privinta banilor o sa iti dea la inceput mai multi si dupa in fiecare luna o sa scada mai tare ) intr-un cuvant e stres mult pe bani putini - inchipuieti ca sta si la tine la munca toata ziua sefu in spatele tau si zice munceste munceste ))) sau mai bine o camera plina cu hamsteri care alearga fiecare intro rotita pentru curent si in centrul camerei seful cu in bici cam asa e cgs ) toti sta la pupitru si iindeva in centru un team leader care tipa clerical sau termina apelu eu am rezistat bine 3 luni pana cand am zis gata intro zi cand am venit la munca si gata a fost... :P

Last edited by tygi_one; 11-06-11 at 21:59.
tygi_one is offline   Reply With Quote
Old 13-06-11, 01:44   #13
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

http://www.claudiugedo.ro/2009/08/29...-roman-in-pr2/
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 15:45   #14
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

Agentia SC.ACCESM&MBR SRL. BRASOV,cu sediul social/Brasov,Str.Alexandru Vlahuta nr.10.biroul D7,etaj 1.Este o agentie care da teapa la toti romanii care vor un job in strainatate.

Agentia Loasis din Italia,Via Renzo Rossi,12 Roma. este in colaborare cu mai multe agentii din romania si este condusa de o romanca pe nume Balaci Mihaela,de asemenea da teapa la toti romanii care apeleaza la ei.Isi iau comisioanele dupa care te trateaza cu dispret si te lasa cu ochii in soare.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 21:18   #15
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Interviuri / firme de care sa ne ferim !

firmele astea care iti garanteaza un loc de munca in strainatate sunt niste tepe
ajungi la comisioane de 4-500 de euro si nici macar nu ai ceva sigur ca pleci
treaba sta asa,dai 100 euro(depinde de firme,uni cer mai putin,alti mai mult),dupa ceva timp o sa iti bage placa ca domne mai trebuie 100 euro,
si o tin asa pana te seaca te bani,practic profita de tine pt ca te-au prins in jocu lor,si doar nu o sa renunti la banii pe care i-ai dat pana la un anumit punct



cel mai bine pt cei care vor sa lucreze in strainatate ,este sa isi faca bagaju si sa plece unde au in plan
dezavantajul e ca nu ai absolut nimic aranjat
da oricum e mai bine asa decat sa umpli buzunarele si burtile smecherilor
mihai88 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -