Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 06-01-11, 09:23   #1
CostyN

Stage 5
 
CostyN's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 496
Member of:
[AfterDark Racing]
Default Help! Problema la bloc!

Am si eu o problema, si chiar nu am stiut unde sa incadrez topicul acesta.
De mai bine de jumatate de an , lucrez de acasa, la computer. Problema este ca vecina de la etajul de deasupra mea, o baba cam dusa cu capu, care locuieste singura, are un caine, un pechinez. De la ora 8 dimineata pana la ora 20-21 seara, femeia este la munca. Cainele urla si latra non-stop toata ziua, fara oprire !! M-a exasperat !! Faza cea mai frumoasa a aparut in 10 decembrie, cand din plictiseala sau orice alta idee mareata, femeia si-a mai luat inca un pechinez !!!!!!!! Acum unu urla ca un lup la luna, si celalalt latra in continuu in continuu. Asta se intampla zi de zi, de la ora 8 la ora 21.
Tata e pensionar. Nu mai suportam calvarul asta, zici ca e adapost de caini aici. Nu putem dormi, nu ne putem odihni, nu avem nici un pic de liniste.
Am incercat sa vorbim de zeci de ori cu femeia , sa faca ceva cu cainii, dar fara nici un succes. Ridica din umeri, zice ca nu are ce sa le faca, si cu asta basta.
Va rog frumos, sa imi dati o idee ceva, ce as putea sa fac sa scap de nenerocirile de deasupra, ca nu mai am mult si ma imbonlavesc de nervi. Nu mai rezist. Politia are ce sa faca in cazuri d-astea ? protectia animalelor ?

O zi buna...
CostyN is offline  
Old 06-01-11, 09:47   #2
golf.gti75
Accelarate Club Member

Stage 5
 
golf.gti75's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 496
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[2 Roti]
[Accelarate Club]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: Help! Problema la bloc!

eu zic ca politia ar putea face ceva. amenda doamnei. tinand cont ca nu esti singurul vecin pe care il dispera. te inteleg perfect ca si eu am un vecin care sta vis a vis de mine ai are un caine care mai urla din cand in cand si stiu cum este. eu stau la curte. iti urez bafta si nervi de fier ca ai nevoie
__________________
golf.gti75 is offline  
Old 06-01-11, 11:43   #3
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Help! Problema la bloc!

Mai eficient si mai simplu decat orice solutie: O pandesti si cand ii scoate la plimbare,iesi si tu si te impiedici de lesele lor(le va da drumul),apoi dai o petarda acolo langa ei... si gata,ai scapat-o de potai,nu-i va mai recupera prea curand...aia oricum nu-s caini,sunt niste chestii de produs cacati si tocat nervi
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline  
Old 07-01-11, 12:31   #4
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Help! Problema la bloc!

Chestii needucate. E simplu, politie peste politie, apoi o dai in judecata. Sau daca tot sunt mici sa le ia o cusca si sa-i ia cu ei.
Sindrom is offline  
Old 09-01-11, 10:26   #5
Nemesh17

Stage 4
 
Nemesh17's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 194
Default Re: Help! Problema la bloc!

Primul lucru pe care ai putea sa-l faci este sa astepti pana la ora 21, dupa care sa dai muzica tare ca sa stie si baba cum sta treaba, ca sa stie ca esti acolo
2. Zii la batrana sa le lase ceva de mancare in acel interval de timp. Daca nu, achita taxa de protectie sonora, o franzela pe zi.
3. Otravesti cainii.
4. O ameninti pe baba sa cheme ea politia, ori suntem victime, ori nu mai suntem.
5. Daca nu merge nici cum, latrii si tu

Daca ma gandesc mai bine problema este de la rasa cainilor, asa sunt deobicei pechinezii, latra continuu, zi-i la baba sa isi schimbe cainii, poate va va fi mai bine daca auzi-ti zgomote in loc de voci.
__________________

Last edited by Nemesh17; 09-01-11 at 10:35.
Nemesh17 is offline  
Old 09-01-11, 12:49   #6
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Help! Problema la bloc!



un adevarat artist repeta nopti intregi (sau cum zice colegu de sus latra si tu)

scuze de offtopic

Last edited by ZaNe94; 09-01-11 at 12:55.
ZaNe94 is offline  
Old 09-01-11, 13:00   #7
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Help! Problema la bloc!

vorbesti cu vecinii si sunati mai multi la politie
sigur cineva o sa sesizeze si o sa-i faca o vizita
cangri is offline  
Old 10-01-11, 01:31   #8
sTAILLL

Stage 5
 
sTAILLL's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 858
Default Re: Help! Problema la bloc!

Sa faca presedintele de bloc o reclamatie la politie cu semnaturi de la locatari
sTAILLL is offline  
Old 10-01-11, 07:08   #9
golf.gti75
Accelarate Club Member

Stage 5
 
golf.gti75's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 496
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[2 Roti]
[Accelarate Club]
[Opel]
[4Wheels]
Default Re: Help! Problema la bloc!

Quote:
Originally Posted by sTAILLL View Post
Sa faca presedintele de bloc o reclamatie la politie cu semnaturi de la locatari
si asa. mult mai decent si eficient zic eu
golf.gti75 is offline  
Old 12-01-11, 09:53   #10
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Help! Problema la bloc!

Reclamatii scrise cu declaratii de la ceilalti locatari si cu semnaturile de rigoare si trimise la administratorul blocului si presedintele asociatiei de locatari , plangere la Politie si Protectia animalelor , plangere in instanta . Acestea sunt caile legale , daca vrei sa scapi rapid de chinuri mazileste-i !
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html
THUNDER77 is offline  
Old 15-01-11, 12:19   #11
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Help! Problema la bloc!

o arzi aiurea daca stai sa chemi politia si toate draciile astea... te complici prea mult
cand iese baba afara cu ei pandesti un moment de neatentie afara sau chiar in scara si ii pui in portbagaj si pe centura cu ei (pe rand sau aman2 odata)
nu mai stai sa astepti nu stiu cat timp ca sa vina protectia animaleor sa ridice cateii de la babeta si nici nu omori cateii
__________________
Mitsubishi Colt 1.1
andreimp3 is offline  
Old 18-01-11, 14:16   #12
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Help! Problema la bloc!

unii au mintea prea odihnita...
valib is offline  
Old 19-01-11, 11:42   #13
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Help! Problema la bloc!

si eu am caine, si mai sunt vreo 5-6 pe scara da sincer sa fiu...pe a meu l-am auzit latrand acum 4 zile cand o venit ceva "cersetori" (tigani de-a dreptu')
intradevar, are un vecin un westy(sper sa nu gresesc rasa, da oricum nu conteaza) si ma, atata energie are...la celmai mic zgomot latra ca disperata (ii catea)
poate ii din cauza ca nu-s plimbti destul, la un caine ii trebuie mai multa atentie.
ii trebuie de mancare, ii trebuie afara, ii trebuie sa se joace, ii trebuie sa doarma...numa porcu meu sforaie noaptea de ma trezeste

totusi sunt 2 animele care nu stiu ce si cum, dar tind sa cred ca-i vorba de educatie, eu la a meu cand latra mai mult de 2-3 ori ii faceam semn si o invatat...latra, atentioneaza o data de 2 ori...apoi gata
werwceul is offline  
Old 20-01-11, 13:03   #14
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Help! Problema la bloc!

ciinele respectiv nu este plimbat,tipa de singuratate.
discuta cu doamna in cauza,
si ofera-te sa-l plimbi si sa ai grija de el,contra cost.
cred ca si vecinii sint de acord sa doneze ceva doar sa scape de urlete.
oricum daca stai mult pe calculator,2-3 plimbari de 10 minute pe zi nu dauneaza.
__________________
ariel
ariel is offline  
Old 15-02-11, 19:43   #15
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: Help! Problema la bloc!

[QUOTE=CostyN;3958314]Acum unu urla ca un lup la luna, si celalalt latra in continuu in continuu. Asta se intampla zi de zi, de la ora 8 la ora 21.
/QUOTE]

Au spus unii colegi unde sa te duci... Dar mai intai discuta cu doamna vecina ca vei chema televiziunea... Si cand vor veni, vor inregistra vacarmul canin.
rpopescu is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -