Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 16-08-10, 11:00   #1
vladinhonet
Fiat Driver

Stage 3
 
vladinhonet's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 109
Member of:
[Fiat]
Default Acte expirate

Salut. Sa va explic de ce am deschis acest topic. Am achizitionat acum 2 luni jumate o masina la mana a doua. Am fost i-am facut identificarea la RAR apoi am plecat din tara si nu am ajuns sa ii fac actele.

A expirat identificarea RAR si a expirat si perioada aceea de pe talon unde scrie instrainat catre bla bla bla....la data de ....

Acuma eu nu am timp sa ajung la RAR atat de repede cat mi as dori dar am nevoie neaparata de masina.

As dori sa stiu in cazul in care ma opresc prietenii nostrii politaii ce pot pati cu aceste chestii expirate?
__________________
vladinhonet is offline   Reply With Quote
Old 23-08-10, 00:27   #2
manta79

Stage 5
 
manta79's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 541
Default Re: Acte expirate

simplu
dosar penal ca umbli cu o masina radiata si cu numere expirate,ca acuma numerele tale s au dat la alta masina si figureaza altceva la ei in calc,incearca sa mai faci un rost de numere rosi daca masina este intrata recent in tara si sa luat doar un set de numere sau platforma pana la rar si o lasi acolo pana iti ies actele
manta79 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 10:44   #3
vladinhonet
Fiat Driver

Stage 3
 
vladinhonet's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 109
Member of:
[Fiat]
Default Re: Acte expirate

eu masina am luat o din tara si numerele le pastrez tot pe astea
vladinhonet is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 12:23   #4
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Acte expirate

Quote:
Originally Posted by manta79 View Post
simplu
dosar penal ca umbli cu o masina radiata si cu numere expirate,ca acuma numerele tale s au dat la alta masina si figureaza altceva la ei in calc,incearca sa mai faci un rost de numere rosi daca masina este intrata recent in tara si sa luat doar un set de numere sau platforma pana la rar si o lasi acolo pana iti ies actele
aceeleasi numere nu se dau la alta masina pana cand celelalte ( de pe masina radiata ) nu se predau la biroul de inmatriculari
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 12:56   #5
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Acte expirate

mergi linistit cu ea daca ai itp si asigurare valabila, iti faci iar identificare la rar, si apoi o inmatriculezi, tie ti-a expirat decat certificatul de identificare.

Ca pe talon scrie instrainat catre bla bla bla(adica tie) nu este decat "o observatie", ca tu folosesti masina (masina al carui proprietar in acte este cel de la care ai luat-o).
__________________
fiderzen is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 13:02   #6
vladinhonet
Fiat Driver

Stage 3
 
vladinhonet's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 109
Member of:
[Fiat]
Default Re: Acte expirate

Deci mai detaliez odata situatia ca sa fie clara si astept raspunsuri.

Am luat masina de la un roman nu din strainatate. Am numere pe ea, ITP valabil si asigurare rca valabila.

Am mers cu el la circa financiara a scoso de la taxe si impozite si am facut acte de vanzare cumparare.

Am fost cu ea la RAR am facut autentificare doar ca nu am fost sa o bag la taxe si impozite la mine si la pipera sa ii schimb talonul.

Mi a expirat autentificarea de la rar si trebuie sa ma duc sa fac din nou autentificarea apoi la taxe si impozite sa o trec la mine si sa ii fac talonul dar vreau sa stiu ce patesc daca ma opreste acuma cu ea unde pe talon e numele lui....
vladinhonet is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 13:06   #7
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Acte expirate

nu patesti nimic

mergi linistit cu ea in continuare
fiderzen is offline   Reply With Quote
Old 25-08-10, 13:07   #8
vladinhonet
Fiat Driver

Stage 3
 
vladinhonet's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 109
Member of:
[Fiat]
Default Re: Acte expirate

Sper asa sa fie...
vladinhonet is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 10:33   #9
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Acte expirate

Păi şi nu ai de gānd să o treci īn legalitate?

Au trecut 9 zile de cānd ai deschis thread-ul cu īntrebarea...

De fapt tu vrei să īntrebi...de cāte ori poate merge ulciorul la apă...nu?
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 22:19   #10
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Acte expirate

Andi, el trebuie sa ia masina in evidenta la fisc, sa poata plati impozitul pentru ea si sa isi plateasca amenzile pe care le ia cat merge cu masina, daca nu a luat-o inca, ar fi bine sa o ia curand, daca vrea sa o mai cumpere cineva de la el, nu stiu cine cumpara o maisna fara fiscal.
Apoi, daca i-a expirat certificatul de autenticitate eliberat de rar, poate sa se duca sa faca altul, face iar identificare si cu asta basta, daca vrea sa o inscrie pe numele lui(in carte, talon, poate alte numere, etc)..daca nu vrea sa o mai inscrie pe numele lui, poate merge linistit cu ea asa, masina este inscrisa in circulatie, are itp, are asigurare!...nu zice nimeni nimic! cu atat mai mult daca are si contract de vanzare cumparare.
fiderzen is offline   Reply With Quote
Old 26-08-10, 22:32   #11
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Acte expirate

hai sa ma bag si eu in seama.
Prietena mea, a "mostenit" o dacie 1310 cu foarte putini km la bord , unic proprietar(a) din Bucuresti. Masina a stat pe dreapta foarte mult timp si doamna (matusa tatalui ei) cand a revenit in tara a vrut sa o dea la remat. Insa, masina fiind cu km putini si ne-umblata prea mult cu ea, a luat-o prietena mea. ZIs si facut. Sa dus la ea la Bucuresti, a luat actele, a schimbat pompa de apa (ca de la atata stat era dus garnitura sau nu stiu ce) i-a facut itp, asigurare si rovinieta si a venit cu ea spre Brasov. Insa, ca aici apare problema. Cand doamna ia dat actele, a scris pe spatele certofocatului "intrainat catre ...." si a semnat apoi a trecut data. Toata "tarasenia" asta a facut-o fara sa ma intrebe pe mine sau pe prietena mea. A crezut ca asa e bine, ca sa nu zica ca a furat masina, neavand un contract de vanzare - cumparare la mana.
In fine, am umblat cu masina aia , cu acel certificat semnat, cam 2 ani, pana cand anul trecut, mai exact pe vremea asta, un nene politist ma tras (pe mine) pe dreapta la un control de rutina. Aveam totul in regula pana cand a intrebat a cui este masina. Am raspuns ca a matusii prietenii mele. A intors politaiu certificatu si cand a vazut semnat a spus asa:
" Ceea ce trebuie sa fac eu in acest moment, este sa va rog sa va dati jos din masina, sa va retin placutele de inmatriculare , sa va suspend permisul de conducere (nu stiu pe ce perioada) plus o amenda"

Masina era destul de plina cu bagaje, plecam de acasa spre facultate(Iasi). Si-a facut mila omul, ne-am milogit de el ca suntem studenti necajiti ca alea alea (ceea ce este adevarat, nu am mintit ) si ne-a dat drumul. Insa, a spus asa:

"Orice certificat care este semnat si datat cu instrainare si a depasit perioada de 30 zile , daca eu il gasesc in trafic, il retin impreuna cu placutele de inmatriculare. Asa e legea."


Ceea ce spune mai sus Vlad nu prea are legatura. Autentificarea RAR nu e bai ca a expirat. Problema este doar la certificat care e semnat. Eu zic sa pui benzina, sa ai asigurarea si mergi la RAR. In caz de ceva, zici si tu: nenea , am programare RAR, acum merg spre ei.

p.s. a trecut 1an de la "incident" si tot asa circulam (care o apuca, eu sau ea) cu dacia si am fost opriti de cateva ori in trafic, dar nu mi sa mai spus nimic. Intr-un final va trebui sa facem un drum pana la Capitala si sa facem ceva cu actele, ori "donatie" ori vanzare -cumparare.
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 28-08-10, 12:33   #12
vladinhonet
Fiat Driver

Stage 3
 
vladinhonet's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 109
Member of:
[Fiat]
Default Re: Acte expirate

Va multumesc pentru raspunsuri. Deocamdata n am avut timp sa umblu pentru actele astea. Urasc sa umblu si sa stau pe la cozi d aia nu am rezolvat inca.
vladinhonet is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -