Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-07-10, 19:03   #46
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Re: Ajutor - Sala fitness

Quote:
Originally Posted by nea_gogu_de_la_gaze View Post
Cunosc destul de bine traseul militar aplicativ,l-am dat si eu pentru admitere la academie,l-am facut usor insa la rezistenta am dat gres.Oricum urate conditii de cazare la Breaza
Not True! Urata aripa aia dezafectata unde stau cadidatii, e misto unde stau elevii!
rizea.vlad is offline  
Old 12-07-10, 20:51   #47
GRIGO

Stage 5
 
GRIGO's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,936
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Virtual Tuning 3D]
[Old School Cars]
Default Re: Ajutor - Sala fitness

Quote:
Originally Posted by rizea.vlad View Post
Am 1.78 si 67 Kg! Ce am de gand... nu culturist sa nu mai pot sa ma scarpin din cauza muschilor, vreau ca muschii sa aibe o forma pronuntata, gen Vin Diesel !
Aham.
Vin Diesel nu a ajuns asa intr-un an doi .... au fost mai multi.
Rabdarea este totul.
67 de kg la 1.78.... intr-adevar ar mai trebui cateva kilograme.
Acum sa nu te grabesti sa iei in greutate, multi din cauza asta scad in greutate din cauza supraantrenamentului.
Nu incerca sa maresti greutatea ganterelor de la saptamana la saptamana.
Zici ca la jumatatea antrenamentului ti-se termina bateriile, asta e clar din cauza greutatilor, incearca sa mai scazi, sa duci antrenamentul la bun sfarsit.
Nu trebuie sa pleci de la sala epuizat.
Chiar daca antrenorul tau personal iti zice sa bagi o anumita greutate, el nu simte ce simti tu, el te invata cumva din experienta lui.
Nu neglija somnul, muschiul creste in timp ce dormi.

Ti-as putea da un sfat. Nu ma cred mai bun decat antrenorul tau, o zic doar din experienta mea,
Lucreaza o singura grupa de muschi intr-o zi.
Eu asa lucrez si sunt foarte multumit de rezultat, de exemplu inainte aveam piept+biceps intr-o zi, incepeam cu pieptul, toate bune, cand ajungeam la biceps, faceam un exercitiu doua asa cum trebuie, deja la al treilea eram epuizat, unii spuneau ca ma fortez prea tare, si de aceea nu pot duce antrenamentul la sfarsit, dar din cate stiu, pentru a creste masa musculara, e nevoie de greutate putin mai mare, evident nu exagerata, dar totusi...

Acum am antrenamentul asa:
Luni: Piept
Marti: Spate
Miercuri: Umeri
Joi: Picioare
Vineri: Triceps
Sambata: Biceps
Abdomenul il fac de vreo 2 ori pe saptamana, la sfarsit de antrenament.
Ce sa zic, sunt foarte multumit de programul asta, e drept ca e putin stresant, sa vii de la munca in fiecare zi si sa te mai duci si la sala.
Ca supliment am folosit de la inceput Hypermass 5000 (gainer)(amino acizi si carbohidrati si mama naibii ce o mai avea prin el )) de la Biotech, nu e cine stie ce dar merge... de vreo 3 luni iau si creatina alcalina, e mai slabuta decat monohidrata, dar pentru planurile mele isi face treaba destul de bine.
Am 1,73 si 67 Kg, merg la sala de vreo 7-8 luni.
Nu ma intereseaza sa ma fac foarte mare, nici macar ca Vin Disel )
Programul meu foarte incarcat nu imi permite acest lucru.
Tot ce ma intereseaza este sa mai iau ceva in greutate si sa imi definesc muschii cat mai bine, pun mai mult accent pe definitie decat pe masa.
Nu ma intereseaza performanta in acest domeniu, o fac doar pentru sanatatea si bunastarea mea, pentru performanta e nevoie sa te dedici mult pentru asta, adica faci doar treaba asta si cam atat.
__________________
GRIGO is offline  
Old 13-07-10, 12:01   #48
nea_gogu_de_la_gaze

Stage 5
 
nea_gogu_de_la_gaze's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 391
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Ajutor - Sala fitness

Asculta l pe Grigo ca te invata de bine!+1
nea_gogu_de_la_gaze is offline  
Old 13-07-10, 14:03   #49
mcornel

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 187
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ajutor - Sala fitness

Grigo din ce descrii,te supraantrenai si o faci in continuare;sa te duci zi de zi la sala,asta e program de profesionisti care numai mananca si dorm.Sunt implicat in sport de 17ani si in ceea ce priveste culturismul,pot sa-ti zic: putin si greu!,un fel de heavy duty(percept a lui Mike Mentzer) adaptat personal,odihna si mancare.Vad in sali o multime de oameni care se supraantreneaza constant(acelasi lucru il faceam si eu la inceputuri),se odihnesc si mananca prea putin pt efortul care il depun.Eu lucrez DOAR 5-6seturi pe grupa musculara(fara incalzirea 2seturi) divizat in 2exercitii si lucrez descrescator(dupa incalzire direct greutatea cea mai mare) si pana la epuizarea momentana si chiar repetari fortate 1 sau 2.Ca nr de repetari intre 6 si 10,depinde cat de in forma sunt in acea zi;programul e structurat astfel:spate-biceps,piept-triceps,picioare si lucrez fiecare grupa o data la 6zile(in ceea ce priveste recuperarea,fiecare persoana difera,unora le trebuiesc pauze mai lungi,altora mai scurte).Trebuie sa experimentati ceea ce e potrivit pt voi,timpul de recuperare,alimentatie si suplimentatie.Eu la 1,74cm am intre 98-102kg putin acoperit,am familie,job,mai sunt implicat si-n alt sport,plus alte hoby-uri,asa ca timpul imi este f limitat;pun si o poza cu mine,eu avand 31ani
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	04062010092.jpg
Views:	144
Size:	691.7 KB
ID:	1567010  
__________________
IF YOU HAVE NOTHING INTERESTING TO SAY ABOUT WHAT YOU ARE READING OR LOOKING AT..DONT BOTHER!!!!

Audi A4 B6 Avant S-line Quattro 1,9tdi AVF

Last edited by mcornel; 13-07-10 at 14:06.
mcornel is offline  
Old 13-07-10, 17:37   #50
Grasu'XxL

Stage 5
 
Grasu'XxL's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 356
Default Re: Ajutor - Sala fitness

Quote:
Originally Posted by mcornel View Post
Grigo din ce descrii,te supraantrenai si o faci in continuare;sa te duci zi de zi la sala,asta e program de profesionisti care numai mananca si dorm.Sunt implicat in sport de 17ani si in ceea ce priveste culturismul,pot sa-ti zic: putin si greu!,un fel de heavy duty(percept a lui Mike Mentzer) adaptat personal,odihna si mancare.Vad in sali o multime de oameni care se supraantreneaza constant(acelasi lucru il faceam si eu la inceputuri),se odihnesc si mananca prea putin pt efortul care il depun.Eu lucrez DOAR 5-6seturi pe grupa musculara(fara incalzirea 2seturi) divizat in 2exercitii si lucrez descrescator(dupa incalzire direct greutatea cea mai mare) si pana la epuizarea momentana si chiar repetari fortate 1 sau 2.Ca nr de repetari intre 6 si 10,depinde cat de in forma sunt in acea zi;programul e structurat astfel:spate-biceps,piept-triceps,picioare si lucrez fiecare grupa o data la 6zile(in ceea ce priveste recuperarea,fiecare persoana difera,unora le trebuiesc pauze mai lungi,altora mai scurte).Trebuie sa experimentati ceea ce e potrivit pt voi,timpul de recuperare,alimentatie si suplimentatie.Eu la 1,74cm am intre 98-102kg putin acoperit,am familie,job,mai sunt implicat si-n alt sport,plus alte hoby-uri,asa ca timpul imi este f limitat;pun si o poza cu mine,eu avand 31ani
Uau ai un look.....siguri intrii in lista mea de Not to fuck with! Oricum
Eu fac baschet de 4 ani si sunt destul de mutimit de mine. Toptusi as vrea sa stiu si eu ce exercitii pot sa fac ca sa imi maresc detenta ( acum am detenta 60cm, inaltime 181 si 72 kg )SI sa imi intaresc bratele( ca sa faci slam dunk iti trebuie brate strong). Pe mine ma intereseaza in special performanta, pe locul 2 cum arata.... Ma puteti ajuta?
__________________
Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Tuningul e ceea ce place fiecaruia, e personalizare in cel mai pur mod, de aia eu nu dau doi bani pe ce consideri tu masini rare, frumoase si puternice si tu nu dai doi lei pe ceea ce consider eu special.
Suntem diferiti, ne plac lucruri diferite, nu-i o crima sa acceptam treaba asta.
Grasu'XxL is offline  
Old 13-07-10, 17:42   #51
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Re: Ajutor - Sala fitness

@GRIGO:Exact asa fac si eu, lucrez bine pana la jumatate, si cand obosesc, lucrez foarte prost, am mai discutat cu antrenoru azi pe tema asta si a zis ca o sa o luam mai usor treptat! A trebuit sa fortez si a zis ca nu e bine sa schimbi ritmu brusc. Am o intrebare, dupa programu tau, sa zicem intr-o zi de piept, cam in cat timp termini? Eu m-am obisnuit sa fac piept+biceps+triceps si intr-o ora am facut toate exercitiile
@Grasu: Pentru detenta din cate stiu eu, indreptari cu bara sau gantere si desprinderi! Sper ca zic bine, daca nu sa ma corecteze cineva!

Last edited by rizea.vlad; 13-07-10 at 17:45.
rizea.vlad is offline  
Old 13-07-10, 19:48   #52
nea_gogu_de_la_gaze

Stage 5
 
nea_gogu_de_la_gaze's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 391
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Ajutor - Sala fitness

Quote:
Originally Posted by rizea.vlad View Post
@GRIGO:Exact asa fac si eu, lucrez bine pana la jumatate, si cand obosesc, lucrez foarte prost, am mai discutat cu antrenoru azi pe tema asta si a zis ca o sa o luam mai usor treptat! A trebuit sa fortez si a zis ca nu e bine sa schimbi ritmu brusc. Am o intrebare, dupa programu tau, sa zicem intr-o zi de piept, cam in cat timp termini? Eu m-am obisnuit sa fac piept+biceps+triceps si intr-o ora am facut toate exercitiile
@Grasu: Pentru detenta din cate stiu eu, indreptari cu bara sau gantere si desprinderi! Sper ca zic bine, daca nu sa ma corecteze cineva!
Piept biceps si triceps mi se pare destul de mult de facut intr-o zi.Lasa pieptu pentru o singura zi si bratele le faci separat in alta
nea_gogu_de_la_gaze is offline  
Old 13-07-10, 20:31   #53
mcornel

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 187
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ajutor - Sala fitness

Vad ca sunt baieti de 14ani interesati sa lucreze cu greutati;parerea mea,incepeti culturismul dupa 16ani,nu folositi in primii 2ani suplimente,poate doar un concentrat proteic,lasati corpul sa se dezvolte natural,sa vi se intareasca oasele,cartilagiile,ligamentele,sa creasca productia interna de hormoni.Pana atunci,faceti miscari doar cu propriul vostru corp,gen flotari,tractiuni,genoflexiuni si sau alte sporturi.
mcornel is offline  
Old 13-07-10, 21:49   #54
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Re: Ajutor - Sala fitness

Fac si flotari, tractiuni, genoflexiuni, fandari etc, dar e nevoia de mai mult, stiu tot ceea ce ai zis tu, dar are un antrenor grija de mine, sta non-stop in "curu" meu, si are griza sa nu imi fortez articulatiile si sa nu pun presiune pe coloana, si sa raman pitic. Lucrez cu greutati relativ mari, dar safe
rizea.vlad is offline  
Old 13-07-10, 22:17   #55
mitza mtb
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,849
Member of:
[4Rally]
Default Re: Ajutor - Sala fitness

Eu am 15 ani , 1 78 si 63 de kg , aveam 59 acum 2 saptamani cand am postat acest topic .. programul meu este :
Luni - biceps piept
Marti - umeri trapez
Miercuri - spate triceps
Joi - Picioare abdomen


as vrea sa fac luni piept si joi picioare cu biceps , iar abdomenele la sf unor antrenamente . ce ziceti .. e ok ?
Supliment iau doar protein-r de la redis , este un baton de ciocolata cu proteine si energizant .
mitza mtb is offline  
Old 13-07-10, 22:28   #56
nea_gogu_de_la_gaze

Stage 5
 
nea_gogu_de_la_gaze's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 391
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: Ajutor - Sala fitness

Nu ti poti pune mare baza in batoanele proteice,alea sunt doar gustari
nea_gogu_de_la_gaze is offline  
Old 13-07-10, 22:28   #57
rizea.vlad

Stage 3
 
rizea.vlad's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 161
Default Re: Ajutor - Sala fitness

Am uitat sa intreb, mi-a amintit mitza, carnitina, glutamina si RedBull-ul merg?
rizea.vlad is offline  
Old 13-07-10, 23:32   #58
sorinel_boss

Stage 4
 
sorinel_boss's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 258
Default Re: Ajutor - Sala fitness

Quote:
Originally Posted by mitza mtb View Post
Eu am 15 ani , 1 78 si 63 de kg , aveam 59 acum 2 saptamani cand am postat acest topic .. programul meu este :
Luni - Piept + Biceps
Marti - umeri trapez
Miercuri -Pauza
Joi - Picioare + Abdomen
Joi - spate + triceps


as vrea sa fac luni piept si joi picioare cu biceps , iar abdomenele la sf unor antrenamente . ce ziceti .. e ok ?
Supliment iau doar protein-r de la redis , este un baton de ciocolata cu proteine si energizant .
Nu e bine sa faci picioare cu biceps. In primul rand, daca te antrenezi cum ar trebui nu cred ca ai mai avea energia necesara antrenarii bicepsului.

In al doilea rand, nu este un lucru bun, sa antrenezi trenul inferior in aceeasi zi cu trenul superior. Sangele care este pompat in muschii coapselor va ajunge mai greu in muschii bratzelor (bicepsii).


Din cate vad esti ectomorf. Cred ca batonul ala nu este prea indicat in cazul tau. Personal, as folosi un supliment cu ceva mai multi carbohidrati dupa antrenament.

Mi-am dat cu parerea, acum tu faci cum crezi.
__________________
Sunt eu un maniac !? Probabil ca da... pentru ca-mi place sa-mi bag banii in masina mea..
sorinel_boss is offline  
Old 14-07-10, 07:38   #59
mcornel

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 187
Member of:
[AUDI]
Default Re: Ajutor - Sala fitness

Quote:
Originally Posted by rizea.vlad View Post
Am uitat sa intreb, mi-a amintit mitza, carnitina, glutamina si RedBull-ul merg?
Carnitina e pt slabit,ceea ce nu-ti trebuie,glutamina e pt culturistii seriosi si de cursa lunga pt prevenirea supraantrenamentului,iar nu-ti trebuie,red bull la 14ani?Daca la varsta asta ai nevoie de energizante,la 30 ce mai iei?Personal beau un red bull cand am de condus f multe ore in continu,nu cand ma duc la sala.Daca tot vrei sa iei ceva,ia concentrate proteice sau proteine+carbohidrati si nu te apuca de pe acum de bagat produse stimulatoare.

Last edited by mcornel; 14-07-10 at 07:41.
mcornel is offline  
Old 14-07-10, 08:22   #60
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Ajutor - Sala fitness

vand enantat , strombofort , naposim , rapid mass susta si albe proteine

nu am chef sa scriu , dar multi va contraziceti

programul fiecaruia este personalizat , conteaza dieta , conteaza sa dormi , e cel mai bun steroid


si un alt lucru care conteaza este ca la inceput sa faci natural pentru a avea o baza / fundatie , ca la casa


ba ce ar merge o ciorba de naposim
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -