Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 19-04-07, 00:24   #241
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Scoala de soferi !

eu am citit legislatia prima data...am facut testele din cartea galbena.....am aprofundat legislatia...am mai facut testele de 2 ori..si am mai citit legislatia o data...am luat din prima si sala si orasu...important e sa stii legislatia...intrebarile sunt diferite , cu alte intelesuri...nu prea te poti baza pe ele...bafta la examene baieti...sa luati toti din prima
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 13:32   #242
mihai134

Stage 5
 
mihai134's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 847
Member of:
[FOTO]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
mersi,
imi zisera 4-5 persoane ca 6 luni e,dar cand avusai conducere azi imi zise unu care avea si el conducere ca e valabil 3 luni si atunci ma speriai,ca daca ar fi 3 cred ca mi-ar fi expirat,si atunci uitai sa il intreb pe instrructor

mi-au mutat examenu de pe 26 pe 30 ca cica pe 26 e nu-stiu ce consiliu cu examninatorii
3 luni nu are cum sa fie. din cate stiu, inainte avea doar o luna valabilitate, dar s-a revenit la cele 6 luni

bafta la examen, si sa te vdm acolo in fatza la stadion
__________________
my photo blog: Nimic de aratat
mihai134 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 13:56   #243
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Scoala de soferi !

mersi,esti din craiova ?
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 13:19   #244
shaid-kid

Stage 5
 
shaid-kid's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 882
Default Re: Scoala de soferi !

Stie cineva daca in primul an de cand am permisul pot sa conduc in alta tara?
shaid-kid is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 14:34   #245
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by shaid-kid View Post
Stie cineva daca in primul an de cand am permisul pot sa conduc in alta tara?
Din cate stiu eu e voie sa conduci in alta tara, dar paradoxal nu poti sa treci la granita cu masina... adica daca trece taica-to masina de granita poti sa conduci linistit (sau poti sa te intelegi cu ceva vames sa iti treaca masina) ... cel putin asa era inainte sa intram in eu...
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 17:17   #246
procos
Toyota Driver

Stage 3
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 90
Member of:
[Toyota]
Default Re: Scoala de soferi !

Vă salut pe toţi. Am luat permisul in 6 martie 2007. Īn 5 aprilie m-au trimis părinţii la cumpărături pīnă īn Ungaria, şi am ieşit fără nici un fel de problemă, ca si cum aş fi mers cu parinţii doar că de data aceasta eram singur cu maşina. Am oprit la vamă la Unguri, le-am arătat buletinul(am avut si paşaportul, ca să fiu sigur că nu sunt probleme), şi după 10 metri m-au tras pe dreapta si m-au īntrebat daca am in maşină ţigări, sau ceva de genul, atīt şi nimic mai mult. La īntoarcere doar au facut semn să trec şi atīt.
procos is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 17:23   #247
mihai134

Stage 5
 
mihai134's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 847
Member of:
[FOTO]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Din cate stiu eu e voie sa conduci in alta tara, dar paradoxal nu poti sa treci la granita cu masina... adica daca trece taica-to masina de granita poti sa conduci linistit (sau poti sa te intelegi cu ceva vames sa iti treaca masina) ... cel putin asa era inainte sa intram in eu...
pai asta nu are legatura faptul ca ai permis de mai putin de un an. cel mult din cauza ca masina nu e proprietatea ta, ci a parintilor
mihai134 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 20:38   #248
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Scoala de soferi !

frica?!....naveti motive ca doar nu mergeti la abator


io am dat luna asta sala si am luat cu 24(a treia oara)2 dintre ele le-am lasat nebifate,am zis ca ceo fi o fi,tot ce conteaza e ca macar sa cititi cartea o data si sa faceti intrebarile de 3 ori si atunci garantat luati sala+trebuie sa cititi cu mare atentie intrebarile si uitati-va la semnele mici din desene care va pot pune prb
la traseu.....atentie sporita 10-20 de min cat e politaiu langa voi si nu o sa aveti prb


acum faza tare -atentie la emotii ca va apuca nevoia aia mare,la sfarsit cand am iesit din sala cautam o toaleta ca nu mai rezistam))))))


noroc ptr cei care vor da in viitor
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 22:09   #249
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by mihai88 View Post
macar sa cititi cartea o data si sa faceti intrebarile de 3 ori si atunci garantat luati sala
la ce intrebari te referi? ce carte de chestionare ai folosit ?

prima si a 2a oara de ce ai picat?
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 22:25   #250
metal_militia
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
metal_militia's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 882
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Design Team]
[SKODA]
[RENAULT]
Default Re: Scoala de soferi !

voi ce chestionare ati facut si din ce carti ati invatat?? (editura, cum arata etc )
metal_militia is offline   Reply With Quote
Old 21-04-07, 20:33   #251
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by mihai134 View Post
pai asta nu are legatura faptul ca ai permis de mai putin de un an. cel mult din cauza ca masina nu e proprietatea ta, ci a parintilor
nu mai prietene! e pentru ca nu ai (aveai) voie sa treci prin vama daca nu aveai 1 an experienta.. ori cum acum cum cu ue chestii probabil ca e mai lejer.. poti incerca dar eu te-asi sfatui sa iti dai jos lamaile din geam )


de invatat eu am invatat din cartea galbena (are carnetu lui o tipa pe ea si smene de circulatie si un drum etc ) am facut de 2 ori cap-coada intrebarile si de inca cateva ori (inaintea fiecarui examen) asa mai pe sarite.. unde stiam ca am probleme
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 21-04-07, 20:58   #252
mihai134

Stage 5
 
mihai134's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 847
Member of:
[FOTO]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
nu mai prietene! e pentru ca nu ai (aveai) voie sa treci prin vama daca nu aveai 1 an experienta.. ori cum acum cum cu ue chestii probabil ca e mai lejer.. poti incerca dar eu te-asi sfatui sa iti dai jos lamaile din geam )

ai dreptate, my bad... mi-a confirmat si tata
mihai134 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-07, 23:22   #253
99mje

Stage 2
 
99mje's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 32
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by valib View Post
la dacie sa schimbi la 2000ture e super OK
ideea e sa te invete...
dar daca faci pe desteptu` si pe tampitu/nesimtitu...nu iti mai arata nici o smecherie.
eu am invatat multe in scoala de soferi, desi stiam sa conduc de la 12ani incoace.
sunt multi prea putini instructori care te invata sa conduci...majoritatea te invata sa iei permisu.pana la urma exact asta si tre sa faca...ideea e sa fii in stare sa fii cuminte dupa ce l-ai luat, ca de-abia cand stii ca ala din dreapta nu mai are un set de pedale incepi sa inveti.nu poti sa zici ca gata, dupa 30 de ore esti sofer.
cel mai bine e sa-l prinzi pe unu de treaba, eventual cat mai tanar.Pe mine pe la a 10=a ora instructoru m-a invatat s-o intorc cu frana de mana.da nici nu era sanatos ala.si cu toate astea, nu m-a lasat pana nu am facut toate 30 de ore.chiar daca la sfarsit io conduceam si el imi citea ziarul...
99mje is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 14:41   #254
Razvan Hades

Stage 5
 
Razvan Hades's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 361
Default Re: Scoala de soferi !

io am d dat abea pe 29.05.2007 ,de invatat m-am apucat inainte de scoala si de cand am termianto de vr 2 saptamani nu mai am nici cea mai mica tragre de inima sa invat, ma gandesc ca mai e pena pe 29 (o luna si) si ca o sa am timp in ultimele 2 saptamani sa invat
Razvan Hades is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 14:46   #255
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Scoala de soferi !

teoretic in 2 saptamani inveti sa iei examenul..mai conteaza si de la ce nivel pleci, orele de legislatie conteaza enorm...


eu dau luni si desi fac chestionare de prin noimebrie tot mi-e frica..si mai am lipsuri
luni dau ....ce-o fi o fi nu prea-mi convine sa pic ca sunt clasa a 12a..
__________________
Leon 2004 1.6 16V

Ex Ford Focus 2001 1.4 16V

Ex BMW e36 1994 316i Compact
Bryan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -