Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 26-02-10, 09:52   #16
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: DEX-ul 4tuning

bun topic... am si eu o problema grava cu baietii cu : genti,jenti etc... Jante sau Janta ce ii asa de greu?
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 10:50   #17
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: DEX-ul 4tuning

Ceva extrem de des intalnit:

JICLOR: Element al carburatorului sub forma unui tub cu unul sau mai multe orificii prin care se pulverizează īn carburator debitul de combustibil necesar formării amestecului carburant la motoarele cu ardere internă alimentate cu benzina. Nu "JIGLEUR", "JIGLOR" "JIGLEOR" cum des vezi.

TUNING
, nu "tunning"
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 15:01   #18
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: DEX-ul 4tuning

Majoritatea userilor nu stiu termenul corect pentru materialul care acopera interiorul masinii.

Ma refer aici la TAPISERIE

Am vazut ca multi scriu TAPITERIE = 1. Meseria tapițerului. 2. Atelier, prăvălie īn care se lucrează sau se vānd obiecte făcute de tapițer.

Am vazut cazuri in care multi scriu in loc de "eram - era", "eream - erea".

Revin si spun, ar fi bine totusi ca acest thread sa fie facut STICKY. Nu de alta, dar nu prea stim termenii corecti.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 19:08   #19
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: DEX-ul 4tuning

Aici imi pare rau dar nu e in totalitate corect ceea ce zici.
Este corect sa zici si tapiterie (tapițerķe/tapiserķe (partea tapițată a unei mobile) )

Peste tot se foloseste "tapiterie" cand te referi la partea tapitata a canapelei, scaunelor masinii etc. Tapiserie inseamna: TAPISERĶE tapiserķi f. 1) Lucru de mānă cusut pe canava după conturul unui desen (cu fire de lānă sau de mătase). 2) Țesătură ornamentală folosită la acoperirea pereților sau a mobilei. 3) Īmbrăcăminte a unei mobile, realizată din astfel de țesătură. 4) Parte a unui obiect de mobilier acoperită cu asemenea țesătură. [G.-D. tapiseriei] / "Tapiserie" se foloseste pentru acele materiale tesute ce infatiseaza peisaje/scene pe care le vedeai sau inca le mai vezi agatate pe peretii caselor taranesti.
Deci atat timp cat ai scaunele imbracate cu "Rapirea din Serai" e corect sa zici "tapiserie"

Poate ca nu este in totalitate corect, dar nu ai sa vezi niciunde scris "tapiserie".
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -