Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 12-09-09, 15:55   #1
level23

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 64
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
Default Crezi ca viteza e misto ? intra aici..

level23 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-09, 15:58   #2
ionutblv

Stage 5
 
ionutblv's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,012
Default Re: Crezi ca viteza e misto ? intra aici..

da, asta da clip ..aviz vitezomanilor, erau 2 aseara in iasi, in centru, frate nici pe circuit nu ajungeau la viteza aia....
ionutblv is offline   Reply With Quote
Old 12-09-09, 16:15   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Crezi ca viteza e misto ? intra aici..

Bai da m-am saturat pana peste cap de campaniile "viteza ucide" si as amai departe. Prostia si inconstienta ucid. Dupa spunsele unora, hai sa mergem toti cu 50km/h si pe autostrada si n-o sa murim niciodata in masina, dar ne dam jos, ne impiedicam, dam cu capul de bordura si murim. Super, nu? Masina scapa frumos de sub control si la viteze mici, doar am patit-o pe pielea mea pe drumuri extraordinar de proaste. In astfel de situatii mai intai sa avem drumuri si apoi sa cante de viteza.
Ideea e ca se merge cu viteza pe unde se poate si incet pe unde trebuie. Ca mergi pe autostrada cu 180-200km/h nu se cheama inconstienta. Dar ca mergi prin oras cu 200km/h se cheama deja dementa. In principiu iti permiti s-o calci pe drumurile pe care le cunosti bine si in situatia in care masina ta dispune de ceva stabilitate.
Sincer, ce-am rezolva daca am merge 500km de drum romanesc acoperit in proportie de 75% de sate cu viteza legala, si anume 50km/h in localitate si 100 in afara? Am innebuni. Am ajunge a doua zi unde trebuie. Asta e, vezi ca se poate, ca drumul e bun, traficul nu-i nasol si ii dai in limitele bunului simt.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 12-09-09, 16:30   #4
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Crezi ca viteza e misto ? intra aici..

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Bai da m-am saturat pana peste cap de campaniile "viteza ucide" si as amai departe. Prostia si inconstienta ucid. Dupa spunsele unora, hai sa mergem toti cu 50km/h si pe autostrada si n-o sa murim niciodata in masina, dar ne dam jos, ne impiedicam, dam cu capul de bordura si murim. Super, nu? Masina scapa frumos de sub control si la viteze mici, doar am patit-o pe pielea mea pe drumuri extraordinar de proaste. In astfel de situatii mai intai sa avem drumuri si apoi sa cante de viteza.
Ideea e ca se merge cu viteza pe unde se poate si incet pe unde trebuie. Ca mergi pe autostrada cu 180-200km/h nu se cheama inconstienta. Dar ca mergi prin oras cu 200km/h se cheama deja dementa. In principiu iti permiti s-o calci pe drumurile pe care le cunosti bine si in situatia in care masina ta dispune de ceva stabilitate.
Sincer, ce-am rezolva daca am merge 500km de drum romanesc acoperit in proportie de 75% de sate cu viteza legala, si anume 50km/h in localitate si 100 in afara? Am innebuni. Am ajunge a doua zi unde trebuie. Asta e, vezi ca se poate, ca drumul e bun, traficul nu-i nasol si ii dai in limitele bunului simt.
de acord cu tine! .. la mine in oras este o portiune dreapta.. apoi faci la stanga pe o straduta si in timpul curbei este o dunga (nereparata) de nisip, pietris etc., daca te duci in curba la 30 la ora si franezi un pic..te trezesti pe bordura grav de tot si sa iti dea Dumnezeu noroc sa nu intri in cineva!.

Nu viteza ucide...ci inconstienta , teribilismul, lipsa de experienta.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 12-09-09, 17:32   #5
polon3zZo
BMW Driver

Stage 2
 
polon3zZo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 67
Member of:
[4Rally]
Default Re: Crezi ca viteza e misto ? intra aici..

daca nu ar mai exista chestia aia ....hai sa aratam ce tari suntem noi la volan ...poate s ar reduce numarul de accidente ...
au dreptate baietii de mai sus ....nu viteza ucide noi o provocam ...

era o vorba : " nu copacul te loveste , el isi apara drepturiile "
polon3zZo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -