Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

View Poll Results: Romānul - isteric sau nu ?
Da 54 94.74%
Nu 3 5.26%
Voters: 57. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-09, 11:46   #1
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Romānul - isteric sau nu ?

Īn ultima vreme, o grămadă de anunţuri din diverse surse au isterizat - la propriu, cred - poporul romān. Ştiri precum "īnregistrarea" convorbirilor, interzicerea circulaţiei maşinilor non-euro, implantarea a nu ştiu ce cipuri () pentru introducerea paşapoartelor electronice şi a permiselor de conducere biometrice, ş.a.m.d.

Sunt sigur că multe isterii s-au creat din cauza īnţelegerii greşite a acestor probleme, dar asta nu cred că este o scuză īntemeiată.

Īn concluzie, este romānul isteric, sau nu ? Votaţi şi argumentaţi !
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 12:06   #2
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Romānul - isteric sau nu ?

eu sunt isterica...desi nu-s romanca... ))
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 12:08   #3
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Talking

ma .. suntem si nu suntem isterici .. eu nu votez ca proportia este de 50 % - 50 %

gandeste-te ca suntem cel ami religios popor .. treaba cu pasapoartele biometrice este sipulaat si in biblie , taxa auto a scos din minti multa lume .. pentru ca vor sa ne bage pe gat masini noi .. sunt deacord cu asta dar banii si posibilitatile noastre sunt reduse , cat despre inregistrarea convorbirilor , au si ei dreptate daca stai sa o iei asa , un om " normal " u ar avea de ce sa fie deranjat de acest lucru atat timp cat e curat , oare ce o sa se intample daca osa auda cum vb eu cu prietena .. da .. vreau sa ti-o pun sa ti-o trag sa ti-o fac sa ti-o dreg ...

parerea mea

Quote:
Originally Posted by Sasha View Post
eu sunt isterica...desi nu-s romanca... ))
majoritatea femeilor sunt isterice :P :twis ted:
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand


Last edited by Psycho; 20-02-09 at 12:09. Reason: merge
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 16:39   #4
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Romānul - isteric sau nu ?

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
majoritatea femeilor sunt isterice :P :twis ted:
Asta e perfect corecta.

Nu romanul e isteric ci masele in general, cand se ridica gloata mai conteaza daca are logica sau nu?
dagosh88 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 16:48   #5
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Romānul - isteric sau nu ?

Din ce spui tu, singura concluzie pe care eu o pot trage este că nu romānul este isteric, ci romānii.

Am mai văzut īntr-o filmare din timpul revoluţiei din 89 o fază care m-a lăsat Se filma undeva, īntr-o piaţă din Bucureşti, iar la un moment dat s-au auzit focuri de armă. La cāteva secunde după, mai mulţi oameni au īnceput să ţipe ceva de genul "Să mergem ! Vor să ocupe Radiodifuziunea Romānă, simbolul patriei noastre!". I mean... WTF ? Radiodifuziunea = simbolul patriei ?

Acelaşi lucru s-a īntāmplat şi cu aşa zişii terorişti care, īn timpul revoluţiei, ar fi tras asupra populaţiei. De la un grup de oameni care au răspāndit acest zvon, au ajuns să creadă majoritatea lucrul ăsta.

Am ajuns la concluzia că, īn general, īn momente de genul ăsta, oamenii devin vulnerabili din punct de vedere emoţional/psihic şi ajung să creadă aproape orice li se spune. Aşa s-a īntāmplat şi cu īnregistrarea convorbirilor, şi cu implatarea cipurilor, şi, mai nou, cu scoaterea maşinilor non-euro din circulaţie. Iar ultimele 2 exemple, sincer, sunt isterii. Nu s-a implantat īn nici o ţară asemenea cipuri, dar o să se implanteze la noi, că noi suntem cobai ? Nu s-au scos din nici o ţară autoturismele non-euro din circulaţie, dar se vor scoate la noi ?

Eu mă īndoiesc !
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 19:25   #6
dagosh88
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
dagosh88's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 657
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Romānul - isteric sau nu ?

Celebra replica din Alexandru Lăpuşneanu "Proşti, dar mulţi" nu se aplica numai la romani, ci la un grup numeros de oameni, o masa mare de oameni. Aici intervine gandirea de grup, ia ganditi-va putin cate tampenii ati facut voluntar cand erati cu prietenii si cate cand erati singuri, sunt convins ca numarul celor facute cand nu erati singur e mult mai mare celor in care va aflati doar voi.
NU poti sa spui ca romanii sunt isterici din cauza ca apare acest tip de gandire.
Ganditi-va numai la meciurile de fotbal ce batai ies, si sunt destui care nu ar face asa ceva nici in ruptul capului altundeva, dar acolo parca e tare sa faci asta. A fost o stire cu niste parlamentari din nu mai stiu ce tara asiatica care au inceput sa se ia la bataie, dar toata sala nu doar 2-3, atunci ar trebui sa deducem ca toti din acea tara sunt isterici sau ca in acel moment acei oameni au actionat asa fara sa gandeasca fiind impulsionati de actiunile altora?
__________________
drive like a devil feel like a god
dagosh88 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 19:53   #7
Gorby

Stage 5
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 490
Default Re: Romānul - isteric sau nu ?

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
gandeste-te ca suntem cel ami religios popor ..
Bine punctat. In unele cazuri religia este responsabila pentru isterie. Luati exemplu nebunia aia cu Large Hadron Collider. Toata lumea a avut morcovul la fund. Venea sfarsitul lumii. La toate posturile TV/radio/net se discuta despre acel experiment. A intrat cineva, de exemplu, pe site-ul protv sa citeasca din comentariile vizitatorilor? Nu exista unul sa nu-l ia pe tata doamne in brate, imediat sa-si insire rugaciuni pe site. Cum nu s-a mai auzit nimic de acest experiment, cum s-a calmat toata lumea. La fel si cu ascultatul telefoanelor. Sunt sigur ca se ascultau telefoanele cu MUULT timp inainte pana sa se recunoasca in public treaba asta. Toti se ascund de ceva. De-odata toti romanii fac afaceri de asa natura incat sunt speriati ca de dracu de ascultarea telefoanelor si toate batranelele se tem ca le asculta Fane de la eFBiaI povestile despre nu stiu ce telenovela de azi-noapte. Suntem influentati mult prea usor, credem orice prostie ce ni se baga pe gat si orice schimbare/eveniment/lege noua OBLIGATORIU ne va face rau fiindca numai la asta ne asteptam, bineinteles. Ne-am PIERDUT OPTIMISMUL, am devenit mult PREA AGRESIVI si nu am face nimic sa ne fie mai bine. Doar asteptam "sa vina tata doamne sa faca dreptate". Tratam orice porcarie din tara asta de parca asa ar trebui sa fie normal si asa ar trebui sa se intample. Poate taxa aia auto are partile ei bune, poate ascultatul telefoanelor ne va salva de atentate/crime/etc, poate experimentul ala face un bine omenirii etc ...
Imi cer scuze daca am deviat de la subiect in anumite parti.
Cat despre - Romanul - isteric sau nu? - Raspunsul meu este: Unii romani sunt. Unii romani ar fi mai bine sa nu mai aibe acces la prea multa informatie, nu de alta dar mai mult rau isi vor face.
__________________
Lectură pentru fani

Last edited by Gorby; 20-02-09 at 19:57.
Gorby is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 20:51   #8
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Romānul - isteric sau nu ?

Masele īntotdeauna vor acţiona isteric şi sub efectul spiritului de turmă, indiferent de naţionalitate, dar ai dreptate, romānii au īn sānge treaba asta mai mult ca alte popoare, aşa cum nordicii sunt mai reci, cum asiaticii sunt mai reţinuţi, aşa romāni sunt isterici şi superficiali.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 22:43   #9
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Romānul - isteric sau nu ?

religia este un mod de a controla masele .. si cum unii nu au nimic in cap .. de .. daca vine cineva si zice .. nu e bine sa facem pasapoarte biometrice pentru ca asa a zis Dumnezeu ( ia si tu de aici 1 milion si 3 sticle de ulei ) .. toti vor zice ca nu e bine dar 80 % habar n-au ce inseamna pasaport biometric
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 22:58   #10
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Romānul - isteric sau nu ?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Masele īntotdeauna vor acţiona isteric şi sub efectul spiritului de turmă, indiferent de naţionalitate, dar ai dreptate, romānii au īn sānge treaba asta mai mult ca alte popoare, aşa cum nordicii sunt mai reci, cum asiaticii sunt mai reţinuţi, aşa romāni sunt isterici şi superficiali.
Mai mult ca alte popoare? Hai sa tragem o geana si la americani
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 01:00   #11
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Romānul - isteric sau nu ?

Cānd īmi scriam postul mă gāndeam la ei, am spus īnsă să-i las īn afara discuţiei ca să nu fiu pe lāngă subiect, da, ei sunt exemplul perfect despre cum poate fi ridicată prostia la rang de nouă religie
aleks is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 01:44   #12
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Romānul - isteric sau nu ?

Ei sunt un caz deosebit .. [putem parlamenta pe tema asta muult si bine ... desi sunt cea mai puternica natiune ( pentru ca au bani ) sunt vai de mama lor ... daca scapa romanasii nostrii acolo ii lasa in cucu gol .. asta era un off topic

iar ca on - topic raman la parerea ca suntem 50 % 50
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 18:18   #13
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: Romānul - isteric sau nu ?

Pfff...oare sa fiu singurul roman normal?

Parerea mea este ca romanii sunt majoritatea niste oameni primitori si binevoitori.Problema este ca in prim planul media (deci inclusiv al nostru) apar numai scursurile societatii, gunoaiele, cocalarii, parvenitii si ce genuri de figuranti or mai exista.
Mergeti pt cateva zile intr-o regiune lipsita de internet, DIGItv si alte mijloace de comunicare in masa.Vara trecuta am experimentat ceva de genul in Maramures..parca eram in alta tara...
__________________
ERY is offline   Reply With Quote
Old 28-02-09, 04:46   #14
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Re: Romānul - isteric sau nu ?

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Īn ultima vreme, o grămadă de anunţuri din diverse surse au isterizat - la propriu, cred - poporul romān. Ştiri precum "īnregistrarea" convorbirilor, interzicerea circulaţiei maşinilor non-euro, implantarea a nu ştiu ce cipuri () pentru introducerea paşapoartelor electronice şi a permiselor de conducere biometrice, ş.a.m.d.

Sunt sigur că multe isterii s-au creat din cauza īnţelegerii greşite a acestor probleme, dar asta nu cred că este o scuză īntemeiată.

Īn concluzie, este romānul isteric, sau nu ? Votaţi şi argumentaţi !
Sincer acum , este sub orice critica sa ne puna cipuri si sa ne asculte telefoanele , nu cred ca exista asa ceva intr-o tara civilizata .
Legat de cipuri este absurd , niciodata nu as sta sa imi puna cineva un cip in mine , mai bine stau in tara mea si gata .
Nu vad de ce este nevoie de pasapoarte si permise electronice , astea normale ce au ? Eu cred ca vor sa faca ceva sa nu se mai falsifice ... dar romanul cum este inventiv , gaseste o solutie .
Legat de inregistrarea telefonica , as suna un prieten sa sa vb la telefon ca am vrea sa punem niste bombe ... sa vad daca intradevar sunt ascultate .
Nu cred ca sta cineva sa asculte telefonul fiecarui om in parte ... de fapt este imposibil .
Traim intr-o tara cu niste politicieni si ministrii cretini ... pacat ca nu avem noi un cuvant de spus si Ii lasam pe ei sa faca ce vor cu noi .
Taxa auto este imensa la NON - EURO , EURO 1 SI EURO 2 ... DAI MAI MULT PE TAXA DECAT PE MASINA .
Ei isi fac salarii si pensii de minim 30 de milioane iar mama care a muncit 40 de ani are o pensie de 10 milioane , iar daca va trece de 10 milioane se va impozita ... nu cred ca mai pot sa spun ceva .
P.S Imi cer scuze ca am deviat de la subiect .
Guwy is offline   Reply With Quote
Old 28-02-09, 09:57   #15
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Romānul - isteric sau nu ?

ce legătură are asta cu subiectul discuţiei? sau dădeai un exemplu propriu pe baza căruia să putem purta discuţii?
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -