Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Alte discutii Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-08, 13:08   #256
MariusPiticu

Stage 4
 
MariusPiticu's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 209
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

deci..ce parere aveti..? https://forum.4tuning.ro/showthread.p...89#post1673889
MariusPiticu is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 03:32   #257
AlexXx-4ti


Stage 5
 
AlexXx-4ti's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Member of:
[4Tuning International]
[Fiat]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

Marius nu este räu important este tie sä-ti placä
Multe nu am mai fäcut doar ceva micut mai astept ceva si l-am montat si pe ästa.
NU este de serie , l-am fäcut la comandä extra pentru masina mea si cum l-am vrut eu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN0020.JPG
Views:	45
Size:	860.2 KB
ID:	605762   Click image for larger version

Name:	DSCN0027.JPG
Views:	50
Size:	886.6 KB
ID:	605765   Click image for larger version

Name:	DSCN0026.JPG
Views:	65
Size:	1,001.6 KB
ID:	605766  

__________________
AlexXx-4ti is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 21:54   #258
MariusPiticu

Stage 4
 
MariusPiticu's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 209
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

ff frumos ..sa ai noroc de el..eu partea cu muzica am cam amanato(lenea si mici greseli la crearea incintei)
allex...parca ai fost in concediu...nu?daca binemi aduc aminte? pe unde ai fost(in cazul in care ai fost)
MariusPiticu is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 22:37   #259
LorD_PSYCHO
Peugeot Driver

Stage 2
 
LorD_PSYCHO's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 32
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

Salut .. sunt si eu nou P'aci ...
Momentan nu sunt detinator de Punto dar in 2 saptamani voi fi
Am la dispozitie un buget de in jur de 300 Euro pt un sistem audio.. Amp+Subwoofer+cateva boxe Credeti ca ma incadrez in banii astia?
Adica nu vreau audio de show, doar cat sa se auda decent
Mi-ati putea recomanda ceva?
Si inca o intrebare.. pt un sistem de ~250 Watt RMS pe Subwoofer + sa zic 4 boxe suplimentare... am nevoie de 2 amplificatoare sau face fata doar 1 ?(pt Subwoofer iar boxele sa intre direct in Cd-player)
Si banuiesc ca nu as avea nevoie de o baterie suplimentara daca cea a masinii e ok
Thx
LorD_PSYCHO is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 00:02   #260
kaky

Stage 4
 
kaky's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 172
Member of:
[Fiat]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

fac fata linistit 4 difuzoare legate direct pe player, si cu bateria stai linistit ca duce lejer 250W. cam la 650 lei iti iei un sub+amplif+cablurile necesare si de restu' o pereche de difuri pe componente cat de cat fainute si gata sistemul
__________________
trance addict
kaky is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 02:48   #261
AlexXx-4ti


Stage 5
 
AlexXx-4ti's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Member of:
[4Tuning International]
[Fiat]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

[quote=MariusPiticu;1676152]ff frumos ..sa ai noroc de el..eu partea cu muzica am cam amanato(lenea si mici greseli la crearea incintei)
allex...parca ai fost in concediu...nu?daca binemi aduc aminte? pe unde ai fost(in cazul in care ai fost)

Marius incä nu am concediu de asta am fäcut tot posibilul ca partea tehnicä,verificarea fäcutä ,cauciucurile am trebuit sä le schimb noi cä am avut Dunlop S1 si am luat pe fatä si spate dreapta niste cioburi si nu am mai avut curaj sä merg atätia km stiind cä-i dau sä bea pe autobandä.
Pe längä asta sa mai fäcut päpusa si cu o baterie nouä .
Am investit destul in ultima perioadä am pregätito pentru concediu dar inainte de toate siguranta ,tehnica si pe urmä distractia .
Pe unde am sä ajung ACASÄin ro cel putin o datä pe an trebuie sä-mi incarc bateriile si eu cä altfel nu mai faci fatä, dar in cäteva ore sunt acasä cu masinuta vreo 8 dacä am drum liber si nu stau sä caut ore intregi dupä Rovignieta noasträ a ro care de fiecare datä am cäutato de nebun.
In rest toate bune la toti
AlexXx-4ti is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 10:13   #262
MariusPiticu

Stage 4
 
MariusPiticu's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 209
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

Lord..cu 300 euro eu zic ca te alegi cu un sistem frumusel de muzica..depinde si de unde le cumperi sa nu le iei la preturi duble
Allex ..daca tot vi in RO...nai drum prin cj?sa organizam asa pe baza de repede (ca de obicei) un FIAT meeting sa ne laudam si cu prezenta ta pe acolo?
MariusPiticu is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 10:45   #263
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

Quote:
Originally Posted by LorD_PSYCHO View Post
Salut .. sunt si eu nou P'aci ...
Momentan nu sunt detinator de Punto dar in 2 saptamani voi fi
Am la dispozitie un buget de in jur de 300 Euro pt un sistem audio.. Amp+Subwoofer+cateva boxe Credeti ca ma incadrez in banii astia?
Adica nu vreau audio de show, doar cat sa se auda decent
Mi-ati putea recomanda ceva?
Si inca o intrebare.. pt un sistem de ~250 Watt RMS pe Subwoofer + sa zic 4 boxe suplimentare... am nevoie de 2 amplificatoare sau face fata doar 1 ?(pt Subwoofer iar boxele sa intre direct in Cd-player)
Si banuiesc ca nu as avea nevoie de o baterie suplimentara daca cea a masinii e ok
Thx
nu-tzi face probleme de baterii cu 250w si daca vrei o calitate buna cumparatzi niste DLS-uri si un subwoofer Digital Design... sau ceva mai bunicel... dupa parerea mea nu te amesteca cu mangnaturi si chestii dinalea ca p....
__________________




Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 11:14   #264
LorD_PSYCHO
Peugeot Driver

Stage 2
 
LorD_PSYCHO's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 32
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

Ok
Ma batea gandu ...
Oare as putea sa montez 2 subwoofere in portbagaj, in incinte separate, de-o parte si de alta a acestuia? In ideea sa pot scoate roata de rezerva la nevoie... Sunt doar curios, masuratorile finale o sa le fac cand am masinuta in fata, dar vream sa vad cum ma invart cu banii ca am vazut niste sub f dragutze DLS (Digital Design n-am gasit dar nici n-am cautat f mult ca imediat plec la munci )
LorD_PSYCHO is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 14:05   #265
MariusPiticu

Stage 4
 
MariusPiticu's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 209
Lightbulb Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

[QUOTE=LorD_PSYCHO;1676672]Oare as putea sa montez 2 subwoofere in portbagaj, in incinte separate, de-o parte si de alta a acestuia? In ideea sa pot scoate roata de rezerva la nevoieQUOTE]

daca vrei sa folosesti 2 sobwoofere de 250 rms diagonala de 24 ...eu (parerea mea) zic ca nu o sa iti incapa daca vrei sa ai si acces la roata de rezerva,pt ca o sati acopere putin marginea de la roata de rezerva.dar cand scoti roata de rezerva poti scoate primadata sobwooferele si apoi roata
deci se poate si asa depinde ff mult cat o sati fie de grele sobwooferele si cat de mari..oricum..la roata de rezerva nu o sa umbli toata ziua
eu as zice ca la cele 4 difuzoare,cum ziceai mai sus ca vrei sati pui pe langa sobwoofer si amplif,sa iti pui pioneer.eu am 2 pioneer mai miculute in spate si se aude ff bine fara sobwoofer(-ul care este in constructie)
Cand iti iei boxele ..daca ai ocazia sa asculti inainte cum merg..si sati iei ceti place
MariusPiticu is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 14:46   #266
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

in primul rand oricum trebuie sa scotzi tot din portbagaj sa potzi scoate roata, vei vedea cand cumperi punto-ul...

in al doilea rand foloseste doar un singur sub de 10" cu incinta sealed, aia itzi da si calitate si incinta e si mai mica decat bass reflex... daca vrei 250W rms n-are rost sa te complici, daca ai vrea mai mult pe la 1000W mai zicemca mno... merg 2
Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 17:09   #267
LorD_PSYCHO
Peugeot Driver

Stage 2
 
LorD_PSYCHO's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 32
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

Ok am inteles... deci imi ajunge linistit un Sub de 250 W RMS.
Pt sistemu asta.. de 4 boxe+sub.. am nevoie si de condesator, sau ar putea sa mearga ok si fara?
Ca si boxe oscilez ca si firma producatoare... voi vedea cand am masina si ce gasesc la momentul acela...
Am pun prieten care si-a pus pe un 206cc un sistem de 2 sub-uri West Coast de 12' care le-am gasit si pe cateva site-uri romanesti si mi-a placut cum se aude.. ce ziceti .. merita? Pretul lor nu e f mare din cate am vazut... voi ce ziceti .. ?
LorD_PSYCHO is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 21:13   #268
MariusPiticu

Stage 4
 
MariusPiticu's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 209
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

eu zic ca merita sati pui west coast...cat despre condensator merge si fara el..asta in cazul in care nu asculti mult timp muzica cu motorul oprit,altfel e bine sati iei si un condensator..oricum nu strica sal iei si sal ai
cat despre muzica dintrun 2006 cc si un punto...sar putea sa difere sunetul..ma refer ca una din ele poate este mai antifonata decat cealalta.Puntoul nu este f antifonat..se aude ff bine basul si in masina cat si afara,depinde de sobwoofer...cat despre 206 nu pot sa ma pronunt...deci sa iei si antifonarea in comparatile intre masini
MariusPiticu is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 21:57   #269
LorD_PSYCHO
Peugeot Driver

Stage 2
 
LorD_PSYCHO's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 32
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

Pai el avea sub-urile intr-o incinta(cam mica pentru 2 subwoofere) in portbagaj.. si le-am auzit doar de afara ... din interior nu ma pot pronunta... m-am referit mai mult ca si calitatea sunetului.. ca se auzea chiar dragutz
Din ce am calculat 2 Subwoofere(200W)+1 Amplificator + incinta ma ajung undeva la 1000 lei, ceea ce zic ca e rezonabil... restu de boxe... inca ma mai gandesc

Last edited by LorD_PSYCHO; 03-08-08 at 22:02.
LorD_PSYCHO is offline   Reply With Quote
Old 03-08-08, 23:35   #270
MariusPiticu

Stage 4
 
MariusPiticu's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 209
Default Re: Sistemele audio pe FIAT-ul nostru !!!

pai eu zic ca si intrun punto 2 subwoofere de 200 + un amplif de vreo 300 o sati ajunga..si o sa se auda frumos si dinauntru si din afara
MariusPiticu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -