Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Alte discutii Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 27-02-06, 19:59   #1
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default FIAT is fantastic

Ce tot aberati atat cu fiaturile, care sunt cele mai tari masini dupa parerea mea, motorul italian e cel care itzi da cele mai tari senzatii si trairi, am avut numai fiat si alfa romeo si nu am de gand se-mi iau vreo data vrea masina nemteasca plictisitoare, e adevarat ca trenul de rulare al fiat group nu e facut pt romania pt ca are amortizoare rigide dar care ofera o super stabilitate nu e de vina masina pt tara asta de ****t, am condus opel de 1.8 16 V, passat si altele si sunt o frectie ca sportivitate, jos palaria pt articulatii si antifonare dar senzatia cand 7000 rpm zona rosie si sa ai 8500 pe bord si sa o simti cum zboara ca o racheta o data cu turatia numai la o italianca ai sa vezi, orice motor italian mai ales pe benzina poate devenii o bestie, am mers mult cu fiaturile peste 200 mii km pt ca merg mult romania - italia si motorul nu are pic de uzura. Deci sa fie clar puteti sa spuneti ca e proasta articulatia si plasticele interioare dar de motor nu vorbiti daca nu stiti, apropo cat mai indura BMW locul doi in TCC, cred ca mult timp pt ca exista Alfa Romeo. Forzza Fiat Group, Forzza Cuore Sportivo
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 15-03-06, 22:18   #2
car_manyac

Stage 3
 
car_manyac's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 76
Default Re: FIAT is fantastic

Nu pot spune decat ca ai perfecta dreptate. Si eu am un Fiat Bravo din 2001 de 1.2 82 de cp dar merge de rupe masinuta.A tinut piept multor masini .Am condus si eu VW Skoda Volvo,BMW,Mercedes,dar nu stiu parca nu urcau in ture cum urca fiatul.Cat despre articulatii masina se comporta super.Are 140000 si e prima daca cand i se schimba bucsile si una e 40RON.Motorul nu mai zic cand schimb uleiul iese curat fara sa fie negru sau cu mizerii.Daca ar fi sa o schimb tot fiat mi-as lua un stilo.Asa ca pana nu incercati va rog nu comentati!
car_manyac is offline   Reply With Quote
Old 16-03-06, 17:07   #3
sandrei

Stage 5
 
sandrei's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,300
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Wink Re: FIAT is fantastic

forumul acesta este deschis discutiilor referitoare fiecarei marci de masini...exista si pareri pro si contra,dar va rog sa va argumentati fiecare opinie ..bafta
sandrei is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 08:00   #4
AlexXx-4ti


Stage 5
 
AlexXx-4ti's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Member of:
[4Tuning International]
[Fiat]
Exclamation Re: FIAT is fantastic

mai spune-ti si la asta ceva tot Fiat X199 este va apärea si ästa de cumpärat acusi ,Click image for larger version

Name:	fiat-x199.jpg
Views:	187
Size:	35.4 KB
ID:	77346de-abia a fost la Geneva.
AlexXx-4ti is offline   Reply With Quote
Old 19-03-06, 20:40   #5
uno

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 84
Default Re: FIAT is fantastic

Se pare ca nu are nimeni nimic de zis impotriva Fiat. Nu pot decat sa ma bucur, avand in vedere ca toti zic de fiaturi ca sunt proaste si mai stiu eu ce.Personal am un Fiat Uno diesel din '91, vai mama lui cati km o avea, dar in 45.000 km am schimbat bucsile, filtrele, placutele si uleiul, deci consumabile....asa ca nu sunt masini chiar asa proaste, cum ar zice unii. Am mai citit o copilarie pe forum pe undeva ca Alfa ar fi inceput sa faca masini faine odata cu modelul 156; asa sa fie oare ?
uno is offline   Reply With Quote
Old 20-03-06, 18:59   #6
AlexXx-4ti


Stage 5
 
AlexXx-4ti's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 606
Member of:
[4Tuning International]
[Fiat]
Default Re: FIAT is fantastic

Am mai citit o copilarie pe forum pe undeva ca Alfa ar fi inceput sa faca masini faine odata cu modelul 156; asa sa fie oare ?[/quote]

-da cam asa este cu Alfa uite citeva din cele mai noi lansate pe piatäClick image for larger version

Name:	noul -Alfa-Romeo Brera.9.jpg
Views:	83
Size:	174.8 KB
ID:	78011Click image for larger version

Name:	ALFA GT-04.jpg
Views:	85
Size:	52.4 KB
ID:	78012

Click image for larger version

Name:	ALFA GT.jpg
Views:	119
Size:	86.0 KB
ID:	78013Click image for larger version

Name:	ALFA GT-05.jpg
Views:	77
Size:	91.0 KB
ID:	78014

Click image for larger version

Name:	16_b_1.jpg
Views:	77
Size:	136.3 KB
ID:	78015Click image for larger version

Name:	fronte_b_1.jpg
Views:	83
Size:	146.3 KB
ID:	78017

Click image for larger version

Name:	noul -Alfa-Romeo Brera.4.jpg
Views:	126
Size:	165.8 KB
ID:	78018Click image for larger version

Name:	3_400.jpg
Views:	91
Size:	57.0 KB
ID:	78019
AlexXx-4ti is offline   Reply With Quote
Old 22-03-06, 22:42   #7
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: FIAT is fantastic

Stiu Car Manyac e super motorul ala, am si eu un punto 3u 1.2 16 V si zboara !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Long Trip (35).JPG
Views:	164
Size:	125.2 KB
ID:	78656  
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 28-03-06, 23:17   #8
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: FIAT is fantastic

Forta Grupului FIAT !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fiat Group.jpg
Views:	166
Size:	1.13 MB
ID:	80101  
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 30-03-06, 23:08   #9
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Thumbs up Re: FIAT is fantastic

Quote:
Originally Posted by fiatgroup
Forta Grupului FIAT !

Am condus acum 3 ani un Punto'99 ,1.4 8V ,de firma.Super incintat de masinuta.singurul neajuns era ca se "oprea" la 160 km/h.Stabilitate in curbe,consum redus,se "aseza" excelent la drum pe autostrada.Stilo JTD merge bine si cu 220,nervoasa,se bate serios cu un 330D.
Alfa 159,2.5 JTDM e un vis.Acceleratii de-a dreptul fulminante cu motorul stok.De cel modificat nu mai zic nimic ,deoarece are un cuplu apropiat de al unui ferrari.
Cit despre Punto V,le dau clasa nemtilor de la VW insa la juma de pret.
Ca o paranteza ,am vazut un punto D ,la care nu s-a schimbat uleiul NICIODATA dupa 15 k,km(doar completat),si mergea perfect.
La Panda I la fel nu schimba uleiul ci completeaza ,si merg motorasele pina se face caroseria praf.Un motor de golf I-II era de mult la fier vechi la un asemenea regim de exploatare.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 04-04-06, 21:48   #10
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: FIAT is fantastic

Intradevar viteza maxima nu e mare dar o poti prinde si cu a 4-a si are un demaraj de vis pt ce motor are, italiencele fug cel mai tare asta sa fie clar iar de motor sa vorbeasca lumea dupa ce are o italianca. Cat despre diesel, asta se stie MultiJet e no. 1, e cumparat si folosit de GM pe multe masini cum ar fi cadillac.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Brand Evolutzion.jpg
Views:	159
Size:	96.9 KB
ID:	83272   Click image for larger version

Name:	Brand Evolution.jpg
Views:	143
Size:	360.0 KB
ID:	83273  
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 04-04-06, 21:51   #11
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: FIAT is fantastic

Intradevar viteza maxima nu e mare dar o poti prinde si cu a 4-a si are un demaraj de vis pt ce motor are, italiencele fug cel mai tare asta sa fie clar iar de motor sa vorbeasca lumea dupa ce are o italianca. De exemplu un fiat punto 1.2 de 60 CP, da clasa unui renault 1.6 90 CP si exemplele pot continua. Cat despre diesel, asta se stie MultiJet e no. 1, e cumparat si folosit de GM pe multe masini cum ar fi cadillac.
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 04-04-06, 22:09   #12
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: FIAT is fantastic

un var a avut alfa 156 mana a2a adevarat cat a stat in italia cateva luni ... fara sa jignesc pe cineva ca nu de aceea postez vreau sa spun ca l-a dat datorita faptului ca nu era multumit! daca la inceput a zis:super masina,se infige ceva de groaza si laude, la un moment a inceput sa spuna ca se aude un hrrrrr de la motor, mai tarziu au inceput sa se auda mai multe si o duce la service ca orice om ! ce constata??? buna intrebare! constata ca trebuia sa o schimbe cat se mai poate ca toate reparatiile costau f mult .... masina avea pana in 70.000km ! hmm eu i-am spus " ba frate e normal sa troncane daca omul nu schimbase inca nik la ea " la care el imi spune ca mai fusese in service de 2 ori pana atunci si nici cunostinte de ale lui n-au fost multumite! asta e ... poate a avut el ghinion

acum matusa mea detine un punto(modelul cu face lift ) nu prea ma pricep eu la fiat! in fine ... atat sotzu cat si ea e sunt multumiti de masina...

acum eu am o intrebare! dc o italianca se da mai greu decat o alta marca? ma refer ca eu am o italianca si vreau s-o vand... am auzit multe vorbe ca se dau greu...
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 04-04-06, 22:31   #13
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: FIAT is fantastic

Ce-mi zici tu este ciudat pt un motor italian, dar la o masina la mana a doua nu se stie niciodata, eu am avut un vw golf prima data si l-am vandut, apoi mi-am luat un fiat punto 1242 cmc, 16 V care m-a facut sa ma indragostesc de motorul italian si de atunci numai italience mi-am luat si doar asta o sa-mi iau, daca s-ar putea cate una din fiecare model Cat despre vanzare, masina italieneasca se vinde mai greu la mana a doua in Europa asta de Vest, adik asta cu gauri pt ca singurul punct slab al ei este articulatia, dar oricum este destul de rezistenta iar un amortizor nu este f scump, oricum articulatia asta tare ajuta la ceva, un punto este de 10 ori mai stabil ca un golf si nu mai vbesc de stilo sau alfa.
fiatgroup is offline   Reply With Quote
Old 04-04-06, 22:34   #14
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: FIAT is fantastic

... asa o fii ca tine ,nu-mi permit sa te contrazic ! tu ai avut si ai ai mers stii buleli..... eu am ascultat la automondial la tv cand au vb despre alfa... si spuneau ca abia acum incep si ei sa faca ceva klumea ( lucru spus de un mare barosan pe la alfa plm nu mai stiu exact) / au discutat multe probleme si culmea era ca acest bare barosan nu le nega,dar in schimb lauda noile modele despre care si eu am o parere buna (vorbind din cate stiu .. ca inca n-am pe nimeni cu astfel demodele) ...
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 04-04-06, 22:43   #15
fiatgroup

Stage 4
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: FIAT is fantastic

Este o vorba mult mai veche si spusa de un om intelept fata de ceea ce ai auzit tu: "Harisson Ford se inchina in fata unei Alfa Romeo", asta spune tot. Fiat, ferrari, alfa, lancia si ford au inceput istoria automobilistica a lumii si ei au inceput cursele de masini dar pe continente diferite. Italienii cand fac masini nu se joaca, nu intreba un roman de o italianca pt ca romanul stie doar de opel care le-au aruncat nemtii la noi in tara, intreaba un strain. Emozioni & Passioni
fiatgroup is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -