Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-12, 19:31   #1
alexflorin

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 24
Default Fiat bravo

Am si eu o problema cu un fiat bravo din 97 motor 1.4 12v imi dispare apa din radiator
alexflorin is offline   Reply With Quote
Old 12-09-13, 09:34   #2
stabil777

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 34
Thumbs up Re: Fiat bravo

Chiar daca e vechi postul spun problema ,care am gasit-o eu, demontind p-acolo păe la motor m-am trezit cu un furtun in mina! Acesta era lipit cu ipsos/ciment/guma de mestecat/etc ...si infipt acolo linga senzorul de temperatura a apei ...banuiesc eu!
Deci el doar picura sau pierdea apa p-acolo iar motorul fiind cald o evapora astfel incit nu vezi picaturi sau lac jos!
Am gasit un stut cu un filet bun si am scapat .
Dar deatunci de cind am scos mufele de pe clapeta si scos si priza principala din ecu acum sta turata si ingina la 1500 de turatii! Altadata se tureaza si peste 3000,oare ce ce stie cineva ce n-oi fi pus bine sau ,sau trebuie resetat calculatorul?
Una din mufele alea actuatoare sau ce sunt de pe clapăeta am vazut ca nu /parca nu ar fi de-acolo pentru ca nu stupa toata gaura aia asa cum astupa cealalta!
Becu de injector acum sta aprins dar tot in perioada asta am agitat un furtun in rezervor sa scot benzina intr-o sticla ...pai era plina de mizerie benzina!sa fie dibn asta? Rezervorul se poate curati?
multumesc anticipat ,rog mult un raspuns sau mai multe!
stabil777 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -