Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Zona tehnica Fiat

Zona tehnica Fiat Zona tehnica, secrete, tips&tricks Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 19-12-08, 17:35   #1
w0rmblaster

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 65
Default Adaptare faruri - fiat croma

stie cineva ce pot sa fac? Am un fiat croma din '89 si el din fabrica vine cu faruri cu halogen H4, eu i'am pus faruri cu lupe (made by me) si acum pe faza scurta am H7 si pe faza lunga H1, problema vine atunci cand vreau sa comut de pe faza scurta pe faza lunga, cum pot face sa se aprinda faza lunga dar sa ramana aprinsa si cea scurta? si atunci cand dau flash'uri tot asa se stinge faza scurta si se aprinde faza lunga.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	19-12-08_1128.jpg
Views:	205
Size:	139.7 KB
ID:	731415  
w0rmblaster is offline   Reply With Quote
Old 11-01-09, 20:42   #2
w0rmblaster

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 65
Default Re: Adaptare faruri - fiat croma

nimeni?
w0rmblaster is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 10:07   #3
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Adaptare faruri - fiat croma

Nu stiu cum e comutatorul la modelul asta de masina. Ca idee generala daca ai unul cu 0=stins, 1=pozitii si 2=faruri legi iesirea poz 2 direct la faza scurta. Ar trebui oricum sa ai relee, altfel s-ar putea sa-l topesti (comutatorul). Cel mai simplu e sa pui o dioda care sa comande releul de scurta atunci cand e alimentat cel de lunga. Daca ai confectionat farurile ma gandesc ca ai oarece habar si cu firele
john17 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 10:27   #4
w0rmblaster

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 65
Default Re: Adaptare faruri - fiat croma

comutatorul este 0=stins, 1 poziti, 2 faza scurta si cand dau in jos de el se aprinde faza lunga dar se stinge faza scurta. ce fel de dioda? si unde sa o pun? pe care circuit?
w0rmblaster is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 20:37   #5
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Adaptare faruri - fiat croma

Eu unul nu inteleg de ce vrei sa faci modificarea asta.Nu stiu masini la care sa functioneze simultan ambele faze si in plus fata de asta te-ai gandit la riscurile care apar facand asta ? Tinandu-le aprinse pe amandoua prin cablauri va fi un curent de intensitate mult mai mare, asta daca nu folosesti becuri cu puteri mai mici. Atentie daca nu folosesti si fire corespunzatoare, acestea se vor incalzi foarte tare putand sa topeasca izolatia !
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 20:58   #6
w0rmblaster

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 65
Default Re: Adaptare faruri - fiat croma

frate nu sunt idiot firele sunt aceleasi din fabrica, sunt fire klumea si credema orice masina cu faza scurta separata de faza lunga in momentul actionari fazei lungi sta si faza scurta aprinsa, doar la h4 care are un singur bec, sestinge faza scurta ( filamentul ) si se aprinde cel de faza lunga, doar ca ma gandeam dak as putea gasi un rezistor o ceva nu stiu exact ce, care sa permita trecerea curentului numai dintro parte in alta dar nu si invers adica sa leg faza lunga la faza scurta si sa pun piesa pe intre ele si sa permita trecerea curentului de la circuitul de faza lunga la cel de faza scurta, dar nu si de la circuitul de faza scurta la cel de faza lunga.
w0rmblaster is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 21:45   #7
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Adaptare faruri - fiat croma

Masina mea are faza scurta separata de faza lunga si cand aprind faza lunga se stinge cea scurta asa ca mi-e greu sa cred ce spui tu. Piesa care permite trecerea curentului intr-un sens dar nu si in celalalt se numeste dioda - daca asta te ajuta in vreun fel.
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 23:42   #8
w0rmblaster

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 65
Default Re: Adaptare faruri - fiat croma

bun dar de care dioda? ce masina ai? am un bmw din 88 si se aprind amandoua. la fel si la dacie, si la bmwul din 95 tot la fel ....deci
w0rmblaster is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 23:45   #9
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Adaptare faruri - fiat croma

Nu stiu de care trebuie sau daca asta e solutia. Am Espero.
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 23:46   #10
w0rmblaster

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 65
Default Re: Adaptare faruri - fiat croma

ahamm nush espero nu am avut. pff inca mai sper la cnv care stie sg, si se pricepe, pe acest forum sa imi zica o solutie
w0rmblaster is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 17:23   #11
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Adaptare faruri - fiat croma

ciao mestere, mai ai masina ?
foarte fain farurile facute, de la ce ai luat lupele, BMW sau ?
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -