Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Alte discutii Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 18-08-07, 01:54   #1
alex_g
Guest
 
Posts: n/a
Default Mr2 Gt !?

Sunt interesat de achizitionare unei masinute: MR2 GT cu volanul pe dreapta importata din Japonia.

2.0 L turbo 240cp

Plusuri?

+tractiunea spate
+pozitionarea motorului
+greutate redusa
+performante comparabile cu masini mult mai scumpe
...

Ce pareri concrete aveti despre aceasta masinuta?Fiabilitate?Ce se scoate din ea cu buget normal?
  Reply With Quote
Old 18-08-07, 03:38   #2
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Mr2 Gt !?

Quote:
Originally Posted by alex_g View Post
Sunt interesat de achizitionare unei masinute: MR2 GT cu volanul pe dreapta importata din Japonia.

2.0 L turbo 240cp

Plusuri?

+tractiunea spate
+pozitionarea motorului
+greutate redusa
+performante comparabile cu masini mult mai scumpe
...

Ce pareri concrete aveti despre aceasta masinuta?Fiabilitate?Ce se scoate din ea cu buget normal?
Daca are motorul 3SGTE masina are potential foarte mare. Cred ca despre acel motor e vorba. Eu am vazut MR-uri duse in 500 de cai si crede-ma 500 de cai pt masina asta sunt foarte, foarte multi avand in vedere amplasarea motorului si greutatea masinii. Despre fiabilitate normal ca va fi fiabila mentinand cai de serie, stim toti, este o toyota, asta spune tot dar bijbalind la motor, adaugand multi cai vei avea de facut vizite mai dese la service.
__________________

Last edited by 3SGE; 18-08-07 at 03:41.
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 02:43   #3
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Mr2 Gt !?

foarte tare, cam acelashi gand il am shi eu..nush insa daca varianta asta turbo o gasesc asha ushor. oricum, i got nothing but time!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 07:29   #4
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: Mr2 Gt !?

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
foarte tare, cam acelashi gand il am shi eu..nush insa daca varianta asta turbo o gasesc asha ushor. oricum, i got nothing but time!
http://www.autoscout24.it/Details.aspx?id=118188538

aici este un MR2 pe care am vazut o de persoana la Torino, are aproape 30.000 de km masina, e perfecta ca noua. Dar si pretul e ca nou
13000 euro. Pentru pasionati nu e mult si pt ce se poate scoate din ea.
Un exemplu numa http://it.youtube.com/watch?v=pB3EKS...eature=related
__________________
ex. Honda Integra Type R 1.8 VTEC > DC2 (fab. 1999) 192 cp B18C6 inside
ex. Honda Civic 1.5 VTEC > MB3 (fab. 1999) 115 cp
ex. Toyota Celica GT-FOUR > ST 205 (fab. 1996) [242 => 265 cp ca.] 3S-GTE inside
ex. Toyota Celica GT > ST 202 (fab. 1997) 170 cp
ex. Toyota Celica AT 200 > 7A-FE(fab. 1996) 116 cp
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 18-10-08, 17:40   #5
loveHonda

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 86
Default Re: Mr2 Gt !?

e adevarat ca daca e turbo motorul consuma un pic mai putin fata de: daca nu ar fi turbo ?
loveHonda is offline   Reply With Quote
Old 18-10-08, 21:38   #6
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: Mr2 Gt !?

Quote:
Originally Posted by loveHonda View Post
e adevarat ca daca e turbo motorul consuma un pic mai putin fata de: daca nu ar fi turbo ?
Depinde de cilindree. Totusi ca consum cred ca un turbo mers normal consuma cat un aspirat de aceeasi cilindrata. Depinde oricum de multe lucruri. E un discurs generic. Eu la 2.0 turbo am un consum ca la un 2.0 aspirat. Compar Celica GT cu Celica Gt Four (la 130 km/h in autostrada am scos 7.83 l/100km la turbo si 7,74 l/100km. Se schimba tot cand calci masina, aspiratul nu consuma mai mult de 13%, in timp ce turbo ajunge linistit la 15-16%. Dar e si o diferenta mare de putere. Salut

Last edited by EaGle; 19-10-08 at 11:32. Reason: Cilindree nu cilindrata ca nu suntem in Italia :)
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 20:19   #7
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Mr2 Gt !?

inca ma bate gandul de MR2, mai ales ca acum stau in UK si calci pe ele la tot pasul. evident, turbo. am citit review-uri, am mai intrat pe forumuri.. totusi nu stiu ce sa zic cu fiabilitatea. E36-le de acum nu m-a lasat niciodata, indiferent de regim de mers. eu probabil am si ramas cu sechele de la un R5 GTT care trebuia sa-l repar saptamanal. si de atunci turbo pt mine inseamna cuzineti, segmenti, chiulasa planata etc saptamanal. as vrea sa aud pe cineva care stie din propria exp despre MR2-uri turbo. stock, e o masina fiabila? tine la drumuri lungi? dar la viteze mari, constant? cu temperatura sta bine? sau se incinge daca o "calaresti"?
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 20:57   #8
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: Mr2 Gt !?

Multumesc Domnu' Eagle ca ma corectezi. Puteai totusi sa economisesti timpul in a scrie "nu suntem in Italia " (potevi benissimo risparmiarti l'affermazione "nu suntem in Italia ". Cred ca ar trebui sa-i corectezi pe aia ce care incarca forumul de vorbe goale, nu sunt in stare sa lege cuvintele intr-o fraza si sa puna cand trebuie cratima, avand in vedere pretentiile de limba romana in acest forum dedicat in totalitate masinilor. Ciao, uuupsss scuze trebuie sa zic salut....
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 12:59   #9
nasty1987

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 7
Default Re: Mr2 Gt !?

salll am de gand sa imi iau un mr2 din 94 e pe 4tuning de vanzare rosie din maramures 2.0 benzina 156 de cai inmatriculata in 12/2008 ce imi puteti spune despre motor se merita am mai avut toyota da c utotul alta clasa land cruiser 2.4 td .imi place la nebunie masinuta asta motor central performante bune 7, sec 0-100
nasty1987 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 18:50   #10
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: Mr2 Gt !?

Quote:
Originally Posted by nasty1987 View Post
salll am de gand sa imi iau un mr2 din 94 e pe 4tuning de vanzare rosie din maramures 2.0 benzina 156 de cai inmatriculata in 12/2008 ce imi puteti spune despre motor se merita am mai avut toyota da c utotul alta clasa land cruiser 2.4 td .imi place la nebunie masinuta asta motor central performante bune 7, sec 0-100
Salut,
Sunt mashini foarte rezistente. Ramane de vazut in ce conditii este, daca au fost facute schimburile de ulei la timp, tre sa o studiezi bine in mare...Salut
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 25-07-11, 23:38   #11
nasty1987

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 7
Default Re: Mr2 Gt !?

mersi mult de informatii. deasemenea mai a mun pretendent un civic 1.6 de 160 de cai c usoft hondata evacuare a lu giany din timisoara da de mr2 mam indragostit pe lok cum arata cum merge cum suna
nasty1987 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 10:55   #12
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: Mr2 Gt !?

Quote:
Originally Posted by nasty1987 View Post
mersi mult de informatii. deasemenea mai a mun pretendent un civic 1.6 de 160 de cai c usoft hondata evacuare a lu giany din timisoara da de mr2 mam indragostit pe lok cum arata cum merge cum suna
Salut,
Nu cunosc respectivul civic, ce pot sa ti zic e ca motoarele honda B16A2 (civic VTI 160 cp) si B18C6 (Integra 192 cp) sunt exceptionale din toate punctele de vedere. E o alegere grea, ca design toyota e mult mai frumoasa.
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 12:11   #13
nasty1987

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 7
Default Re: Mr2 Gt !?

stai linistit ca va fi si un civic in parcu meu auto langa toyota mr2 si langa un w 124 2.5 d simplu din 95 113 cai e limuzina mea de drumuri lungi si confortabile .pt mine exista toyota honda la benzinare s imercedes modelele aela anii 90 cele mai bune aa si anii 70 80 da nahh cam vechiute da merg
momentan astept cateva luni sa fiu angajat pe o barja petroliera ca steward apoi o sa avem bani si de altele as avea ceva proiecte interesante sa fac.am condus prelude din 92 a lu un prieten deal meu fuge de rupe pamantu. si 2.0 16 valve 133 de cai.mam plictisit sa vad cum se tot cearta astia pe forum nu imi place ca romanasii nostrii 90 la suta din ei gata dak auun raci de opel gata e zeul masinii sau bmw frate sa fi smecher sincer eu bmw il respect si e o masina adevarata dar pacat ca o fac de ras toti pustanii is smecherasii de exemplu un 525d din 2001 steptronic nici nu se compara cu a6 sau e klasse n uare concurenta in clasa sa e foarte fiabila confort etc . in fine toyota e masina ema de vis MR2 2.0 156 DE CAI ai vazuto pe 4 tuning cea cu 4200 din 94
nasty1987 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 14:48   #14
celicagtfour

Stage 4
 
celicagtfour's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 210
Member of:
[Toyota]
Default Re: Mr2 Gt !?

Quote:
Originally Posted by nasty1987 View Post
stai linistit ca va fi si un civic in parcu meu auto langa toyota mr2 si langa un w 124 2.5 d simplu din 95 113 cai e limuzina mea de drumuri lungi si confortabile .pt mine exista toyota honda la benzinare s imercedes modelele aela anii 90 cele mai bune aa si anii 70 80 da nahh cam vechiute da merg
momentan astept cateva luni sa fiu angajat pe o barja petroliera ca steward apoi o sa avem bani si de altele as avea ceva proiecte interesante sa fac.am condus prelude din 92 a lu un prieten deal meu fuge de rupe pamantu. si 2.0 16 valve 133 de cai.mam plictisit sa vad cum se tot cearta astia pe forum nu imi place ca romanasii nostrii 90 la suta din ei gata dak auun raci de opel gata e zeul masinii sau bmw frate sa fi smecher sincer eu bmw il respect si e o masina adevarata dar pacat ca o fac de ras toti pustanii is smecherasii de exemplu un 525d din 2001 steptronic nici nu se compara cu a6 sau e klasse n uare concurenta in clasa sa e foarte fiabila confort etc . in fine toyota e masina ema de vis MR2 2.0 156 DE CAI ai vazuto pe 4 tuning cea cu 4200 din 94
Ma abtin de la comentarii in ceea ce priveste Audi A6 (vezi pe youtube "taran in Spania cu Audi A-Seis"), BMW si alte marci pentru ca nu ma intereseaza, tocmai de aceea m-am inscris in "area Japan" a forumului (cu siguranta cu putini inscrisi si putine masini japoneze). In ceea ce ma priveste putem vorbi doar si numai doar despre JDM carui ii raman fidel. Mult succes cu japonezele, chiar daca nu au poate confortul pe care l au altele, dar au mult mai multe calitati. Salut
celicagtfour is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 14:57   #15
nasty1987

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 7
Default Re: Mr2 Gt !?

sall.da stiu no german nazii cars in the area. am facut doar anumite comparatii.tu ce zici dak il iau merita sa ii pun turbo . sau ii stric fiabilitatea ca dupa mine asa NA mio place mai mult chiar dak nu are ea perormante de turbo mr2.poti spune asa preturi al consumaile uleiuri filtre etc ce pica la ea mai des vb de bucsaraie etc maruntisuri ca pe drumurile noastre mio fi si mila sa mergi cu ea regim sportiv pacat ca nu avem drumuri . orikum dak o iau primu drum germania sa vedem ce poate
nasty1987 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -