Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 22-03-08, 14:18   #1
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default boxe spate

cum pot sa mai montez 2 boxe in plus fatza de cele 4? boxele de sub parbriz le-am montat in usi fatza ,in buzunare acolo jos,si se simte diferentza...acum am zis ca s-ar putea auzi si mai bine daca pun 2 boxe tot cat alea de pe fatza in usile din spate....ce ziceti?daca da,cum trag firele,unde leg firele ca am un cdplayer JVC 4x50 si nu prea le am cu partea electrica..banuiesc ca daca leg firele de la alea de pe fatza....se strica nu? astept ceva sfaturi. multumesc

Last edited by Snapy_xxl; 23-03-08 at 19:53.
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 09:23   #2
marius_grn

Stage 2
 
marius_grn's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 66
Default Re: boxe spate

poti sa mai pui inca 2 difuzoare legate in paralel cu cele de pe fata dar ai grija sa fie de 8 ohmi, daca pui de 4 ohmi o sa ti se incalzeasca f tare finalul si poti sa-l arzi...mai bine le schimbi pe cele de pe spate cu unele mai bune calitativ si ai scapat de belele, nu o sa sesizezi o imbunatatire daca mai pui inca 2 ...
marius_grn is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 10:25   #3
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: boxe spate

si ce difuzoare ar merge pe spate...care e problema: dau din cdplayer..sa cante doar o boxa din spate...se aude super nu baraie..nu nimic...le dau pe amandoua incep sa baraie....firele sunt prinse bine tot...ce am observat...nu fac boxele asa,ci chestia aia incare sunt prinse,spuma aia tare sau ce e...daca o tin apasata nu face nimic...o las libera bibreaza parca am hartie pe difuzor
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 10:43   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: boxe spate

esti sigur ca ai firele puse bine pe ambele difuzoare? asa am zis si eu... ca sunt bine, dar, la sfatul lui Lao si al lui Saxo, am inversat firele pe unul dintre difuzoare (care mi s-a parut mie ca baraie) si am rezolvat problema.
tu te referi la materialul ala care e intre polita spate si dublura de tabla? baga silicon si umple golul dintre materialul ala si polita, ca sa nu mai aiba spatiu gol intre ele si sa vibreze. spuma eu zic sa nu bagi, ca aia se umfla rau si faci mizerie cu ea...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 11:12   #5
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: boxe spate

nu bag spuma..o sa fac azi un filmuletz sa vezi...sigur nu e de la fire....ca io am la boxe un papuc mic unu mare...si asa sunt de cand leam luat...e de la chestia aia in care sunt prinse ..o sa pun mai tarziu...poze..sau cred ca cobor acum
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 11:37   #6
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: boxe spate

nu am mai putut da edit...asculta cu atentie ultimele 3 secunde din filmulet...sa auzi asa o ...trepidatie nu stiu...poate mi se pare mie
Attached Files
File Type: avi 24032008021.avi (3.38 MB, 67 views)
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 16:41   #7
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: boxe spate

poate tripideaza suportul ... la mine cel putin asta se intampla ... si am bagat burete din ala care se pune la usi cu banda adeziva pe o parte si am scapat
__________________
aikman is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 19:15   #8
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: boxe spate

dar de boxe ce parere aveti?sunt bune de ceva?is kenwood....
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 19:24   #9
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: boxe spate

in filmare nu se aude nimic, eu am avut problema cu tremuratu dar la plasa aia de metal de pe difuzor.boxele cat scot?
Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 19:30   #10
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: boxe spate

sincer nu stiu( dar oricum...asa din filmare cum ti se pare?normal ca daca le dau la maxim baraie...acolo erau cam la jumate...dar am pe fatza boxele mici....si daia ...acum le am in usi boxele pe fatza...sa mai ameliorat putin sunetul oricum..ma gandeam ca nu sunt bune boxele spate..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20032008126.jpg
Views:	90
Size:	166.9 KB
ID:	495209  
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 19:35   #11
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: boxe spate

sa nu baraie ca fortezi boxele prea mult , adica deja apar distorsiuni, din cati prieteni am , niciunu nu are kendwood pe masina , majoritatea au sony si pioneer.
Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 19:37   #12
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: boxe spate

si sa inteleg ca astea ale mele nu sunt bune? oricum nu o sa investesc banii in muzica...plus ca imi trebe sa ascult eu in incaperea masinii...nu cei de pe strada..si atata timp cat se aude bine inauntru...n`am nevoie de altceva...dar ma deranjeaza baraitul ala...sa vad ce ii fac pana la urma
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 20:08   #13
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: boxe spate

nu zic ca nu sunt bune , dar cum ai zis sa auzi doar u , merita.nu am auzit niciodata un kendwood sorry
Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 20:30   #14
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: boxe spate

iti zic eu de ce baraie, ca abea acum am vazut filmarea ta... dai prea mult in difuzoare, mai mult decat pot ele. ai dat si tu treble mai mult pe spate? eu le am cam 30% fata-70% spatele puse si se aud ok. posibil sa fie din cauza ca sunt ele slabe... posibil sa fie si din cauza MP3-ului... mai fa-i si tu reglaje, da-i puterea mai mult pe spate, mai scoate din inalte sau bass... mergi pe incercate si vezi cum suna cel mai bine.
eu am pe fata alea Electronica, originale ale masinii (destul de slabe, dar suna binisor pe medii si inalte) si pe spate o pereche de Pioneer rotunde de 16,5cm, pe 2 cai... se aud neasteptat de bine. dar dupa un anumit punct, distorsioneaza si alea.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 20:38   #15
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: boxe spate

Acelasi sfat si din partea mea. Da-i din fader mai mult pe spate. Cam asa am eu, 30-70 sau 40-60 (nu mai stiu exact) O sa observi o diferenta majora.
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -