Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-08, 07:15   #1
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default roti calde

salut!am un espero si de vreo 2 zile mi se incalzesc rotile pe fatza!la drumuri scurte mi se incalzesc,cand folosesc frana f mult!la drum lung nu am probleme!am dat rotile jos si am constatat ca placutele sunt fff tocite!sa fie asta cauza problemei mele?va multumesc!
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 07:20   #2
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: roti calde

omulee.... e normal ca rotile sa se incalzeasca la franari repetate(mai ales pe fatza unde ai discuri).... si daca zici ca sunt placutele tocite schimbale in rest nimic

Bafta
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 08:12   #3
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: roti calde

Aceiasi problema o am si eu la Cielo. Imi raman pistonasele de la etriei blocate si merge infranata + un miros de ebonita de la placute. Dupa un timp o sa faca figuri si directia la viteza mica (un fel de huruir)
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 09:39   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: roti calde

din ce ziceti voi, sunt doua probleme diferite. la Snappy merge infranata si se poate rezolva prin schimbarea garniturilor sau, in cel mai rau caz, al pistonaselor. la danutz nu stiu ce sa zic... ca nu e foarte clar, din ce zice el e o chestie normala: logic ca se incalzesc daca pui frana
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 11:54   #5
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: roti calde

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
din ce ziceti voi, sunt doua probleme diferite. la Snappy merge infranata si se poate rezolva prin schimbarea garniturilor sau, in cel mai rau caz, al pistonaselor. la danutz nu stiu ce sa zic... ca nu e foarte clar, din ce zice el e o chestie normala: logic ca se incalzesc daca pui frana
pai si la mine miroase a placute incinse.si dupa ce m am uitat la roti am constatat ca pistonasele functioneaza f bine,dar placutele sunt f uzate!
eu ma gandesc ca pistonasele functioneaza pe o anumita distanta,iar din cauza placutelor care s au uzat f mult,pistonasu iese mai mult si ramane blocat!asta sa fie problema?
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 14:17   #6
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: roti calde

va rog eu ajutati-ma si pe mine!
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 15:23   #7
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: roti calde

Geo, stiu ca la mine trebuiesc schimbate garniturile dar momentan nu dispun de $$$ si se gasesc numai la set.
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 15:39   #8
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: roti calde

Quote:
Originally Posted by danutz_2007 View Post
pai si la mine miroase a placute incinse.si dupa ce m am uitat la roti am constatat ca pistonasele functioneaza f bine,dar placutele sunt f uzate!
eu ma gandesc ca pistonasele functioneaza pe o anumita distanta,iar din cauza placutelor care s au uzat f mult,pistonasu iese mai mult si ramane blocat!asta sa fie problema?
pai si ce astepti? daca ai vazut ca sunt f uzate placutele... ce astepti ca sa le schimbi??? schimba placutele, le poti schimba si singur, e f usor.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 15:34   #9
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: roti calde

aveti idee cam cat ar trebui sa fie un set de placute,ca eu am fost la un magazin daewoo si mi a cerut aia pe un set 70 lei!mai bine le las asa decat sa dau 70 de lei pe un set de amarate de placute!multumesc
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 17:12   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: roti calde

eu am dat 115ron pe un set de "amarate" de placute dar sunt "de firma"
cum adica "mai bine le lasi asa"? esti inconstient inseamna... preferi sa ramai fara frane pt 70-100ron??? atat de putin valoreaza viata ta sau a altora? franele si directia sunt primele de care trebuie sa te ocupi, nu abtibilduri, leduri, filtre, tobe... si mai stiu eu ce alte tampenii.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-03-08, 17:37   #11
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: roti calde

)Auzi la el le lasa asa ) Hai ca esti comic . Ai sa franezi ca in epoca de piatra :scoti picioarele prin podea si ti le proptesti in asfalt )
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 13:50   #12
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: roti calde

@danutz: spune-mi si mie te rog, care mormantu' masii este mag ala daewoo care ti-a cerut 70 lei??
ca o simpla coincidenta: este vb despre miva??
in alta ordine de idei: baietii ti-au dat sfaturi mai mult decat pertinente: schimba urgent placutele de frana!!! nu este de glumit!
__________________
Quench my thirst with GASOLINE!
Multa lume, putini oameni... restu' populatie


RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 14:34   #13
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: roti calde

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
@danutz: spune-mi si mie te rog, care mormantu' masii este mag ala daewoo care ti-a cerut 70 lei??
ca o simpla coincidenta: este vb despre miva??
in alta ordine de idei: baietii ti-au dat sfaturi mai mult decat pertinente: schimba urgent placutele de frana!!! nu este de glumit!
e vb de magazinu ala de pe langa ialomita,park pe stefan cel mare,cik acolo e reprezentanta daewoo,dak nu ma insel eu!dar unde pui ca la casa de cultura sunt 90 de lei!oricum saptamana viitoare o sa imi iau un set!daca stii u undeva unde sunt mai ieftine , te rog sa imi spui si mie!multumesc!
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-08, 14:42   #14
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: roti calde

Abia acum mi-am dat seama: ai fost la cele mai scumpe mag din oras!
recomandari pt mag de piese ieftine iti dau mesaj pe PM!
RD-Woo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -