Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 31-12-07, 17:37   #16
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Consumul La Cielo

aa, am uitat: am fost la mecanic acum vreo 2 saptamani, ca imi sarise consumul pe la 14% in bucuresti. mi-a zis sa-mi schimb stilul de condus, adica sa nu mai schimb treapta sub 2500-2700 ture, accelerat constant si lin pana "simti" ca trebuie sa schimbi. i-am urmat sfatul (stiam de chestia asta, dar parerile erau impartite) si am avut un consum de 12%, deci o scadere de 2%... intr-un fel e logic: schimbi numai in plaja de turatie unde e in cuplu, nici subturata ca sa "tragi" de ea si nici supraturata ca sa consume mult.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 31-12-07, 18:10   #17
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Consumul La Cielo

Adica pe la cat?! Asa, ca sa fie consumul potrivit...
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 31-12-07, 18:23   #18
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Consumul La Cielo

pai eu o "simt" pe la 2500-2700, in functie de treapta. 1-2 schimb pe la 2500 ture si 3-4 pe 2700, chiar si 3000 ture. asta la mers normal, ca daca alergi... schimbi si la 6000
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 09:45   #19
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Consumul La Cielo

eu afara(mers normal,schimbat pana in 3000 si maxim 110,combinat cu mers sportiv,schimbat la 4000,si maxim 150-160) 8%,afara fiind 1-2 grade C,benzina de la petromv 95 fara plumb,iar in oras mers sportiv,schimbat peste 3500(in prima saptamana sa ii vad consumu maxim)si mers pe cheiu Dambovitei intre comuna catelu si autovit cu 160km/h,consum 13%(am facut cu 16litri 120 de Km),in ambele cazuri fara AC,indicatoru de benzina nu functioneaza(o sa il schimb k am vazut k e 30-40 ron),si am facut consumul facand plinul(sa fie full pana in da pe afara)si apoi dupa 100-120 de km am facut iar plinu.....am cielo gle korean din 1995 motor 1.5 8v
__________________
mandru posesor de cielo rosu
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 10:21   #20
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Consumul La Cielo

cata benzina va intra la full?
cand ii ful acul vi se opreste la ultima linie?
acuma intr`o zis am bagat benzina si nu stiam de ce tot sare ala de benzina asa de repede...si ma enervez si`l tin cu mana :P
atata benzina am pus in masina ca o curs afara :P
cand m`am urcat in masina shock :O
acul o urcat inca jumate de linie dupa ultima linie.
niciodata n`am vazut asa ceva si cand s`a terminat benzina am fost avertizat de bec...ca eu cum pun de 15-20 lei sau de 5 lei in zilele sarace nici becul nu se mai aprinde....oare de ce?
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 10:37   #21
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Consumul La Cielo

Quote:
Originally Posted by DACIA-Wrc View Post
cata benzina va intra la full?
cand ii ful acul vi se opreste la ultima linie?
acuma intr`o zis am bagat benzina si nu stiam de ce tot sare ala de benzina asa de repede...si ma enervez si`l tin cu mana :P
atata benzina am pus in masina ca o curs afara :P
cand m`am urcat in masina shock :O
acul o urcat inca jumate de linie dupa ultima linie.
niciodata n`am vazut asa ceva si cand s`a terminat benzina am fost avertizat de bec...ca eu cum pun de 15-20 lei sau de 5 lei in zilele sarace nici becul nu se mai aprinde....oare de ce?
nu stiu k mereu completez.....si nu stiu cat mai e in ea,in vremurile alea bune cand imi mergea indicatoru cat de cat...am facut full si la prima intersectie mi-a aruncat iar ochi pe ac si tot scadea...pana a ajuns jos de tot(fara sa se aprinda becul),era prima data cand bagam si eu benzina in masina asta....si am zis "o avea un furtun,conducta ceva spart(a)......asteptam sa se opreasca motorul si m-am si dat jos(in mijlocu intersectiei) sa ma uit pe sub masina dupa balta de benzina ceva....si cand colo nimik.....trag pe dreapta si-l sun pe un prieten cu cielo....cand i-am zis a ras de mine...nu se mai oprea din ras....cica asa sunt toate(au probleme cu indicatorul),acum astept sa il schimb sa vedem verdictul daca e indicatorul sau e sonda din rezervor.....oricum fostu proprietar mi-a spus k el mergea pana se aprindea becul(mai sunt 5-7litri)si apoi baga benzina...indicatorul nu i-a mers niciodata bine
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 11:05   #22
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Consumul La Cielo

la mine la full de da pe afara nu se ridica de tot, ramana intre penultima si ultima.... si cand ajunge la linia rosie, mai am 15 litri

ma rog, e exceptie sa fie full ... de obicei e intre rosu si urmatoarea linie....
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...

Last edited by XoRRo; 03-01-08 at 11:08.
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 11:52   #23
diesel_IQ
Daewoo Driver

Stage 4
 
diesel_IQ's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 281
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Consumul La Cielo

LOL
de unde dreaq rezervor full ???? vrei sa traga greu ??? sa se inece pompa de benzina ????
io unu bag cate 20l ca am pe unu care lucreaza pe cisterna si iau de la el...
__________________
SUFAR DE SINDROMUL COPILULUI CARE NU AVUT JUCARII !!!!! SUNT SIGUR CA TOTUL SE POATE DEMONTA SI IMBUNATATZI !!
diesel_IQ is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 12:09   #24
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Consumul La Cielo

probleme cu indicatorul de benz am si eu!! si kiar am nevoie de ajutor!!!!! am schimbat ceasul indicator (temp apa-nivel benz), crezand ca este el de vine....NIMIC!!! am curatat contactele electrice ale sondei vechi.....NIMIC!!!am schimbat sonda litro din rezervor (55ron + 5ron garnitura)....si NIMIC!!!!! acul tot jos sta....nu se mai ridica DELOC, kiar daca am bagat si 22 litri benz. Mentionez faptul ca becul se aprinde in cazul in care trece pe rezerva de benz. deci: stie cineva??? vreun contact imperfect??? fir electric, ceva???
__________________
Quench my thirst with GASOLINE!
Multa lume, putini oameni... restu' populatie


RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 12:15   #25
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Consumul La Cielo

Ce probleme aveti voi la benzina am eu la indicatoru de GPL. Ba imi arata ca e pe rosu, ba e pe verde. Si nu o singur data am ramas fara gaz in mers. Noroc ca mai era putina benzina. Acum nu mai mai uit nici la benzina nici la gaz. Stiu de cat pun si cat am mers si gata, am aflat cat mai am in butelie/rezervor.
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 12:40   #26
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Consumul La Cielo

Quote:
Originally Posted by Snapy_xxl View Post
Ce probleme aveti voi la benzina am eu la indicatoru de GPL. Ba imi arata ca e pe rosu, ba e pe verde. Si nu o singur data am ramas fara gaz in mers. Noroc ca mai era putina benzina. Acum nu mai mai uit nici la benzina nici la gaz. Stiu de cat pun si cat am mers si gata, am aflat cat mai am in butelie/rezervor.

la instalatia de gaz este foarte simplu: aceeasi probl am avut-o si eu in vara trecuta...am mers la cei care au montat instalatia si mi-au schimbat manometrul de indicare a nivelului (cel rotund care este fixat pe butelia de gaz), si de atunci imi indica fix si exact. Pretul?? 50 RON(piesa+manopera), insa daca il cumperi tu te scoti mult mai ieftin, fiindca nu este mare lucru(doar desfaci 2 contacte elctrice).....bafta!!
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 12:41   #27
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Consumul La Cielo

dar probmena mea ii ca nu se mai aprinde becul...
oricum cu 5 lei fac 15-16km si trag pe dreapta :P
ca`i mai sigur pe vremea asta
si nu cred ca ai 15 litri cand da in rosu...in 9-10 cred cat 15 mi se pare mult, poate iti este decaliobrat tie ceasul.
ultima data cand am facut plinul...acu cateva saptamani... si am bagat benzina de 170 lei pana o curs afara.
nu mai stiu cati litri o intrat dar o intrat ceva.
in fine, ce sa ma fac cu becu ala?
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 12:48   #28
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Consumul La Cielo

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
la instalatia de gaz este foarte simplu: aceeasi probl am avut-o si eu in vara trecuta...am mers la cei care au montat instalatia si mi-au schimbat manometrul de indicare a nivelului (cel rotund care este fixat pe butelia de gaz), si de atunci imi indica fix si exact. Pretul?? 50 RON(piesa+manopera), insa daca il cumperi tu te scoti mult mai ieftin, fiindca nu este mare lucru(doar desfaci 2 contacte elctrice).....bafta!!
Deci problema nu e de la indicatoru din masina, e de la butelie...Eu pun mai mereu studenteste, cate 10-20 lei de gaz si la ceasu ala de pe butelie nu arata nici o majorare in cantitate...
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 12:50   #29
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Consumul La Cielo

crede`am ca`s singururl care mere la pompa si baga de 5 lei...si rar de 20 de lei :P dar vad ca nu
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 12:58   #30
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Consumul La Cielo

Ba nu esti! Am bagat si eu de cateva ori gaz de 5 lei! Nu ii venea lu ala sa creada Nici nu a apasat bine pe buton ca si ajunsese la 7 lei. Restu de 2lei mi-a facut cadou
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -