Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-10, 11:21   #1
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Fum albastrui in frana de motor

2 motoare relativ diferite Cielo cu 1.5 OHC si Espero 1.5 DOHC. Ambele cu GPL.(non-euro). Motoarele relativ bune, fara consumuri de ulei.
La ambele se remarca fum in frana de motor la coborari in pante. La mers normal, chiar si in sarcina cu solicitare nici urma de fum (doar spre limitare 5500+ rpm).

Vreau si eu o explicatie logica despre ceea ce se intampla acolo?

Amestec bogat in frana de motor? E normal/e defect?

Pareri pertinente as dori.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 22:40   #2
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Fum albastrui in frana de motor

Nimeni, nimeni?
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 01:21   #3
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Fum albastrui in frana de motor

Poate fi din 2 cauze:
- o foarte mica uzura la segmenti ! (ceea ce cred eu ca este)
- sau scapa pe la semeringurile de la supape !

In frana de motor nu exista amestec de nici un fel pt ca timpi la injectoare sunt 0 !


Daca mergi o perioada de 30-40 de km extern cu masina cu viteze normale in limitele legale apoi tragi masina pe dreapta si o lasi la relanti si scoti busonul pe unde bagi ulei apar gaze ?!?!
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 08:44   #4
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Fum albastrui in frana de motor

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
In frana de motor nu exista amestec de nici un fel pt ca timpi la injectoare sunt 0 !
Am zis ca pe GPL se intampla chestia. Si pe GPL nu functioneaza injectia.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 16:58   #5
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Fum albastrui in frana de motor

Quote:
Originally Posted by smc07 View Post
Am zis ca pe GPL se intampla chestia. Si pe GPL nu functioneaza injectia.
Nu ma pricep la instalatii GPL dar la orice vehicul ca sa exista frana de motor nu trebuie sa existe combustibil ... sunt cazurile mai rare in care unele motoare diesel in frana de motor au un consum exagerat de mic , se observa doar pe scanner deoarece mai apar cativa timpi la injectoare si aicea vb de injecti diesel performanete ca la injetia diesel mecanica consumu in frana de motor e 0.

Tu fa treaba cu busonul si zine rezultatul !
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 17:39   #6
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Fum albastrui in frana de motor

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Nu ma pricep la instalatii GPL dar la orice vehicul ca sa exista frana de motor nu trebuie sa existe combustibil ... sunt cazurile mai rare in care unele motoare diesel in frana de motor au un consum exagerat de mic , se observa doar pe scanner deoarece mai apar cativa timpi la injectoare si aicea vb de injecti diesel performanete ca la injetia diesel mecanica consumu in frana de motor e 0.

Tu fa treaba cu busonul si zine rezultatul !
Si asa sa fie si la injectia la benzina? Consum 0? Nu prea imi vine a crede. Adica tu comprimi aer si il dai afara in frana de motor? Si totusi sunetul motorului persista, deci explozii sunt. Iar aerul nu arde asa oricum.

In orice caz o sa scriu aici ce se intampla la buson. Mai astept si alte pareri intre timp.

Last edited by smc07; 14-04-10 at 17:42.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 18:21   #7
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Fum albastrui in frana de motor

Omule tu citesti tot ce scriu eu ?!?!


Orice fum albastru care iese pe teava de evacuare e ulei !!!
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 19:35   #8
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Fum albastrui in frana de motor

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Omule tu citesti tot ce scriu eu ?!?!


Orice fum albastru care iese pe teava de evacuare e ulei !!!
Si probabil ca nici tu nu citesti tot ce scriu eu. Parca am mai zis odata ca era vorba de GPL, si de frana de motor in panta. La instalatia de GPL nu mai am treaba cu injectoarele. O fi totusi vreun control electric sa dozeze gazul, insa restul e pura aspiratie.

Si nu e in totalitate fum de ulei, nu pot sa descriu exact culoare, da in fine, asta e o nota de subiectivitate.

Si inca ceva. Nu la orice motor ca sa existe frana de motor trebuie sa "tai" injectia. Asta e valabil la MAC, in combinatie cu alte sisteme ca sa intarzii si sa franezi motorul. La MAS ai clapeta de acceleratie care face treaba.
http://en.wikipedia.org/wiki/Engine_braking
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-10, 23:28   #9
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Fum albastrui in frana de motor

Daca tu unul esti atat de destept de ce mai intrebi ?

Vezi si tu de cine sunt scrise articolele alea pe wikipedia ... si daca tot arunci linkuri asa ... unde scrie acolo ce consum de combustibil ai in frana de motor ca articolul ala sa contrazica ce zic eu ?!?!? Sau unde scrie in articolul ala de GPL !!!

Urmatoare intrebare este : De ce ai pus linkul ala ?!?! (articolul oricum e jalnic)


Dupa ce ca am buna intentie sa iti si explic ... mai bine ai pune mana sa inveti cum functioneaza un motor ! ( Si te rog de acuma cand scrii ceva adu argumente in favoarea a ce scrii , ca sa sustii ce spui ! )
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 09:39   #10
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Fum albastrui in frana de motor

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Daca tu unul esti atat de destept de ce mai intrebi ?

Vezi si tu de cine sunt scrise articolele alea pe wikipedia ... si daca tot arunci linkuri asa ... unde scrie acolo ce consum de combustibil ai in frana de motor ca articolul ala sa contrazica ce zic eu ?!?!? Sau unde scrie in articolul ala de GPL !!!

Urmatoare intrebare este : De ce ai pus linkul ala ?!?! (articolul oricum e jalnic)


Dupa ce ca am buna intentie sa iti si explic ... mai bine ai pune mana sa inveti cum functioneaza un motor ! ( Si te rog de acuma cand scrii ceva adu argumente in favoarea a ce scrii , ca sa sustii ce spui ! )
Stai mai calm.
1. Pana acum pe wikipedia nu am prea gasit chestii eronate.
2. Nu ma cred vreun destept dar discutia a alunecat pe alta carare. NU MAI DISCUTAM DE INJECTII.
3. Chiar daca nu ma cred vreun destept, crede-ma s-ar putea sa stiu cum functioneaza un motor.

Iti multumesc pentru ideea de acum 3-4 posturi. O sa o incerc, sau o sa pun pe cineva sa incerce, ca momentan sunt cu facultatea in Bucuresti.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 19:10   #11
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Fum albastrui in frana de motor

Fum nu iese pe la capacul culbutorilor, deci partea cu supapele probabil se exclude.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 23:05   #12
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Fum albastrui in frana de motor

Daca nu iese fum pe acolo se exclude partea cu segmenti ca inseamna ca nu ajunge compresie in baia de ulei !
TheEnZo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -