Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-09, 10:50   #1
Rechinel

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 4
Default Alta problema

Mai am o problema mai ciudata . La cielo Euro 3 din 2007 , de 2 ori in acelasi an , s-a rupt teava de esapament , la precatalizator , sau cum s-o numi , la iesirea din galeriile de la motor . Odata la intrarea in precatalizator si alta data la iesirea din precatalizator , fara sa fie lovita . Imi puteti spune de ce apare acest fenomen si daca pot sa fac ceva ?
Rechinel is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 11:01   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Alta problema

Ori le sudezi, ori cumperi alta de la dezmembrari, daca gasesti un Cielo cu o evacuare la fel.
De ce apare? Made in Romania... dar nu e normal sa se rupa teava aia. Ai vre-un tampon rupt si iti vibreaza rau motorul? Dar oricum evacuarea are un racord flexibil care o mai ajuta la trepidatii.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 11:10   #3
Rechinel

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 4
Default Re: Alta problema

Nu am nici un tampon rupt , e prima problema intalnita la masina . Teava prima oara am inlocuit-o , k era in garantie , a 2 a oara am fost nevoit sa o sudez . Dar nu inteleg fenomenul . La un vecin de bloc s-a rupt de 4 ori , si ma sperie gandul ca s-ar putea intampla din nou si cine stie pe unde . Nu am lovit tzeava nicioadata , e completa , singurul lucru asta este k s-a rupt de park ar fi fost retezata cu ceva .
Rechinel is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 14:15   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Alta problema

Nu am idee... eu am tot euro3, din 2006... cat am tinut evacuarea, pana vara trecuta, nu am avut asemenea probleme.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 15:26   #5
stickman

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1
Default Re: Alta problema

si eu am patit-o. am un cielo dec. 2006 si am mers cateva luni in padurea din baneasa in santier.....namol, apa, gropi, dezastru. Mie mi s-a rupt undeva imediat sub motor ( cred ca precatalizator), oricum are doua flanse acolo, mie mi s-a rupt in partea de jos. Urla ca draq. Am fost si am sudat-o la un service din Colentina, pe sos Colentina spre bazar Europa, la o distanta de 500 m maxim de intersectia cu avion.
Cand am ajuns acolo, sudorul s-a uitat si mi-a zis ca ma costa 100 lei.. am zis cat? Atunci el mi-a spus: daca vrei sa iti dau sudura la 30 lei ( electrica) nici o problema, se rezolva. Daca vrei sa te tina o alegi la 100. Pana la urma am deciz ca dau un ban dar stau in fata. Au trecut 2 ani de atunci si nu am mai avut problema cu ea.
La momentul actual e sparta iar, nu se aude urat decat cand apas pedala de acc la fund. O sa o sudez sa nu ma apuce iarna, ca se va sparge sigur.
Mentionez Cielo, din cate stiu eu, au avut intotdeauna problema la evacuare.
stickman is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 18:22   #6
diesel_IQ
Daewoo Driver

Stage 4
 
diesel_IQ's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 281
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Alta problema

daca nu este sudata bine nu tine !
Am facut si eu la fel...
1.primul catalizotor (precatalizator) este editie noua oarecum si este pus pe aceiasi teava. => greutate mai mare+teava subtire + sudura fara preincalzire = teava rupata.
2.teava de evacure este din alt aliaj decat teava de la catalizator => diferente de contractie si destindere la cald si rece......
Sfat : pune inox cu aceleasi catalizatoare si nu mai cade nici la remat.(macar partea aia de teava)
__________________
SUFAR DE SINDROMUL COPILULUI CARE NU AVUT JUCARII !!!!! SUNT SIGUR CA TOTUL SE POATE DEMONTA SI IMBUNATATZI !!
diesel_IQ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -