Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-08, 12:09   #16
apline5

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 583
Default Re: supernova sau espero

Quote:
Originally Posted by NoLimit View Post
lasa espero i -tzi supernova parerea mea.Cineva de la mine si a luat o supernova cu 5000e nu glumesc adica 15000ron.Dar are o stare impecabila ca noua.
degeaba e noua ca tot dacie e ...nu incepeti sa postati iar degeaba sa va luati de mine ptr ca am si eu dacia si stiu ce inseamna , espero e mult peste la toate capitolurile
apline5 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 13:16   #17
montero

Stage 5
 
montero's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 456
Default Re: supernova sau espero

eu sunt in grupul "espero" , dak e full cumpara-l nu mai sta , chiar dak are consumul mai mare eu zic k merita !
montero is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 08:45   #18
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default Re: supernova sau espero

Sefu....da-o incolo de Super Nova....ia-ti e Espero.E mai masina decat SN,nu are forma de cozonac,si merge muuult mia bine c ao SN.
In eventualitatea in care vrei sa ii faci modificari......motoare de Opel se gasesc pe toate drumurile,unul mai turbo ca altul.
Deci....nu te mai lua dupa altii......Espero e masina buna.
Cei care declara ca Dacia e cea mia buna....nu au bani de altceva,ca daca aveau...nu mai conduceau Dacia.
__________________
Dacia Nova 2.0 16v Turbo on gt28rs....Rats on Cocaine...E34 Turbo....Porumbar turbo fara blocant
Imi deschid bordel!!!
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 10:57   #19
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: supernova sau espero

le multumesc tuturor celor care si-au spus parerea si o sa imi iau espero!toata lumea mi-a zis sa las supernova si sa imi iau espero!o sa revin si cu poze cu noua mea masinutza!bafta tuturor!
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-08, 10:25   #20
srn_86
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 692
Default Re: supernova sau espero

dupa ce iti iei espero fa un drum pana la timisoara, si daca ai ocazia fa unul si cu o supernova, incearca sa mergi cu cel putin 130 cu ambele, si dupa aceea fa diferenta intre consum.
srn_86 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-08, 22:51   #21
NeaSuciu

Stock
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 8
Default Re: supernova sau espero

espero are 6 motoare:2 de 1,5, 1 de1,8, si 3 de 2,0 alea de 2,0 normal ca o sa consume mult saui orice alt motor la care nu is reglate bine aprinderea, alimentarea, compresie slaba, etc, da alea de 1,5 daca ia cu un litru mai mult ca suprnova ii bai? ai o masina mai mare probanbil mult mai confortabila
espero ii fabricat din 1991 probabil or mai modificat la el intre timp, primu 1,5 sohc are raport de compresie 8,6:1 are 55kw/75cai putere si 123nm la 3200 rot/min
al doile 1,5 e dohc cu rc 9,2:1 66kw/90 cai putere si 137nm la 3400 rot/min
nu zic ca supernova nu ii buna ii mai noua,(nu ca ar conta daca masina nu a fost ingrijita,)are sistemul de injectie mai performant
consuma mai putin si ca are motor de 1,4 55kw/75 cai putere raport de compresie 9,5:1 motor de renault care ii destul de bun,
nu cred ca are rost sa te zgarcesti la 1 litru de benzina mai mult pt toate dotarile daewoo, doar masina sa fie buna deaea insista cand o cumperi sa mergi sa faci testu de compresie pe cilindrii sa vezi in ce stare e motoru

Last edited by NeaSuciu; 08-01-08 at 22:54.
NeaSuciu is offline   Reply With Quote
Old 08-01-08, 23:33   #22
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: supernova sau espero

daca te intereseaza o supernova inmatriculata in ian 2003,32000 km reali ,e impecabila masina,e a unchiului meu,este STOCK.doar cd-player+boxe sony si inchidere+alarma UNGO.in rest este ca in fabrica,unchimio nefiind adeptul modificarilor.nu trancane ,nu bate ,nu caraie,iti spun e parfum d masina.daca te intereseaza tel:0726739967
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 08-01-08, 23:46   #23
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: supernova sau espero

daca vrei cu ADEVARAT s a bagi bani intr-o masina atunci cumpara ESPERO
dar daca vrei sa ai o simpla masina care sa te duca din punctul A in punctul B atunci alege dacia SN COSTUL PIESELOR ESTE CU FOARTE MULT SUB ESPERO
si nu te gandi ca la o masina veche din ''96 sa cumperi pisese de opel sh ca dai bani degeaba pe ele
lucru nou este lucru nou
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 07:12   #24
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: supernova sau espero

Quote:
Originally Posted by bolidu' View Post
daca te intereseaza o supernova inmatriculata in ian 2003,32000 km reali ,e impecabila masina,e a unchiului meu,este STOCK.doar cd-player+boxe sony si inchidere+alarma UNGO.in rest este ca in fabrica,unchimio nefiind adeptul modificarilor.nu trancane ,nu bate ,nu caraie,iti spun e parfum d masina.daca te intereseaza tel:0726739967
la ce pret o da unchiu tau?chiar as fi interesat de ea, daca datele spuse sunt si adevarate!astept raspunsul tau cat mai repede!
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 14:21   #25
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: supernova sau espero

3500 EURO-negocialbil,dar iti spun face toti banii masinutza.merge ceas,rugina nu are(cand a luat-o i-am umplut-o de ulei si vaselina peste tot).
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 08:07   #26
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: supernova sau espero

Quote:
Originally Posted by bolidu' View Post
3500 EURO-negocialbil,dar iti spun face toti banii masinutza.merge ceas,rugina nu are(cand a luat-o i-am umplut-o de ulei si vaselina peste tot).
3500 pe o dacie...nu!ms oricum!
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 19:15   #27
caphonne

Stage 5
 
caphonne's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 335
Default Re: supernova sau espero

da frate iati espero care are deja 10 ani cred ca are rugina pe sub el mai mult ca o dacie din 76 sa vezi distractie cand ti se aprinde becul ala galben pe bord de nu mai stie nici un mecanic ce are defapt nu prea se mai baga nimeni sa o repare sa vezi distractie cand o consuma 12 la suta in orash si exwemplepe pot contniua arata zici ca e fier de calcat si pt ce ca are aer si geamuri electrice iti poti lua supeernova cu aer si iti pui foarte simplu geamuri
in fine alegerea este a ta
eu unul intre o masina de 10 -12 ani si una de 3-4 ani asi alegeao pe ultima chiar daca e dacie
eu am supernova si mai am si un vectra 1.6 16 v si numai eu stiu la cate serviceuri am fost si cati bani am dat sa puna vectra la punct si degeaba
asa se intampla si cu espero 1,5 16 valve iti va cauza multeeee problemeee
daca iti iei o supernova cu 30 mii 40 mii de km ii schimbi la 65 distributia si pe urma nu ii bagi decat ulei
bafta
caphonne is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 19:46   #28
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: supernova sau espero

115 milioane daca vrei ultimul pret.nu oblig pe nimeni s-o ia.
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 07:42   #29
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: supernova sau espero

ieri mi-am luat espero.nu regret nici o clipa alegerea facuta!e super masina!
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 09:11   #30
danutz_2007

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 316
Default Re: supernova sau espero

Quote:
Originally Posted by caphonne View Post
da frate iati espero care are deja 10 ani cred ca are rugina pe sub el mai mult ca o dacie din 76 sa vezi distractie cand ti se aprinde becul ala galben pe bord de nu mai stie nici un mecanic ce are defapt nu prea se mai baga nimeni sa o repare sa vezi distractie cand o consuma 12 la suta in orash si exwemplepe pot contniua arata zici ca e fier de calcat si pt ce ca are aer si geamuri electrice iti poti lua supeernova cu aer si iti pui foarte simplu geamuri
in fine alegerea este a ta
eu unul intre o masina de 10 -12 ani si una de 3-4 ani asi alegeao pe ultima chiar daca e dacie
eu am supernova si mai am si un vectra 1.6 16 v si numai eu stiu la cate serviceuri am fost si cati bani am dat sa puna vectra la punct si degeaba
asa se intampla si cu espero 1,5 16 valve iti va cauza multeeee problemeee
daca iti iei o supernova cu 30 mii 40 mii de km ii schimbi la 65 distributia si pe urma nu ii bagi decat ulei
bafta
se vede ca nu ai condus in viatza ta, altceva decat dacie, poate si aia alu tactu...in fine, e parerea ta!tin sa te anunt ca espero spre deosebire de sn nu are numai geamuri electrice si aer, mai are si un servo si niste oglinzi electrice, incalzite, geamurile la fel...de confort nici nu are rost sa vb, tinuta de drum si fiabilitate!!!oricum e parerea ta!eu oricum mi am luat espero!
danutz_2007 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -