Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 31-03-10, 11:25   #1
AndreyHKS

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 35
Arrow Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

Poate pare o intrebare stupida,fara sens,dar totusi merge pus un motor de bmw e30(1.8is M10 de preferat) pe dacia 1300 sa traga fata nu spatele?


Astept idei,raspunsuri,eventual injurii si critici.
AndreyHKS is offline  
Old 31-03-10, 12:04   #2
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

Quote:
Originally Posted by AndreyHKS View Post
Poate pare o intrebare stupida,fara sens,dar totusi merge pus un motor de bmw e30(1.8is M10 de preferat) pe dacia 1300 sa traga fata nu spatele?


Astept idei,raspunsuri,eventual injurii si critici.
NU!
mai bine iti iei urs... decat sa iei toata aprinderea, si instalatia electrica sa o montezi pe dacie!
Sirius is offline  
Old 31-03-10, 14:55   #3
AndreyHKS

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 35
Default Re: Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

nu-i asta o problema majora cu partea electrica...sunt interesant daca pot sa-l folosesc cu tractiune fata
AndreyHKS is offline  
Old 31-03-10, 15:11   #4
AndreyHKS

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 35
Default Re: Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

Sau eventual un 1.6 102cp
AndreyHKS is offline  
Old 31-03-10, 15:39   #5
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

de ce mai pui motor de bmw daca ii muti tractiunea pe fata? asa poti frumos sa iei un motor de renault de exemplu, care intra mai usor, are si tractiune fata de la mama lui. tot farmecul motorului de bmw e tractiunea spate, daca o muti pe fata iese o strutocamila inutila, in care s-au investit multe ore de munca si bani degeaba.
__________________
RideTheRiddle is offline  
Old 31-03-10, 16:34   #6
AndreyHKS

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 35
Default Re: Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
de ce mai pui motor de bmw daca ii muti tractiunea pe fata? asa poti frumos sa iei un motor de renault de exemplu, care intra mai usor, are si tractiune fata de la mama lui. tot farmecul motorului de bmw e tractiunea spate, daca o muti pe fata iese o strutocamila inutila, in care s-au investit multe ore de munca si bani degeaba.
Asta am avut in plan inainte,dar din lipsa de bani(motorul renault e destul de scump)m-am gandit ca ar fi mai fain un 1.6/1.8 de bmw...ar fi fost interesant dacia cu tractiune spate...dar nu prea inteleg ideea(am umblat pe destule forumuri)plus ca nu sunt nici ala priceput la mecanica.Daca s-ar oferi cineva sa-mi explice n-as spune nu
AndreyHKS is offline  
Old 31-03-10, 22:50   #7
GEO GR 01 NVN

Stage 5
 
GEO GR 01 NVN's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 644
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

si p urma ce urmeaza....un DINOTEST?
GEO GR 01 NVN is offline  
Old 31-03-10, 23:54   #8
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

Quote:
Originally Posted by AndreyHKS View Post
Asta am avut in plan inainte,dar din lipsa de bani(motorul renault e destul de scump)m-am gandit ca ar fi mai fain un 1.6/1.8 de bmw...ar fi fost interesant dacia cu tractiune spate...dar nu prea inteleg ideea(am umblat pe destule forumuri)plus ca nu sunt nici ala priceput la mecanica.Daca s-ar oferi cineva sa-mi explice n-as spune nu
Am visat si eu la Dacie cu tractiune spate, mecanica de urs. M-am interesat si...am ajuns la concluzia ca nu se merita atat economic cat si practic. Gandeste-te doar la cat ai de schimbat,adaptat si confectionat de la zero (in nele cazuri) electrica, mecanica... Plus ca trebuie sa si reziste caroseria. In alta ordine de idei, ar trebui niste calcule, desene... Nu e chiar asa simplu.
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline  
Old 01-04-10, 10:15   #9
AndreyHKS

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 35
Default Re: Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

n-a zis nimeni ca este usor...dar daca ai vointa orice poate fi realizabil.totusi m-am gandit ceva..si parca imi surade mai mult ideea cu tractiune spate.o sa fie un proiect de durata,sunt destule metode plauzibile...oricati bani sau oricate ore pierdute nu se compara cu "wow..asta-i dacie?''


oricum astept idei in continuare..
AndreyHKS is offline  
Old 01-04-10, 10:28   #10
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

Wow...

īţi vor ridica talonul la fiecare filtru şi īn general de cāte ori vor avea ocazia.

Dacă tot vrei să faci din Dacia o maşină după care să īntorci capul, apucă-te de caroserie şi lasă-i motorul original.
Dacă tu pe ăla īncerci să īl īmbunătăţeşti īţi garantez că nu īţi va mai trebui niciun fel de urs. Sunt mulţi colegi de pe forum care au acut din banalele motoare de Dacia mici "vr6".

P.S. Ai măcar dacia sau thread-ul este făcut din lipsă de ocupaţie?
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline  
Old 01-04-10, 10:44   #11
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

Dar ala pe DACIA SGM ce motor de bmw a avut pe ea.Baiatul ala stie cel mai bine sau cine ia facut masina aia ca am inteles ca o fost dacia facuta pt TITI AUR si el o vandu-to la baiatul asta de o rupto in doua.Daca gresesc corectatima eu asa stiu despre masina aceea.
SOLENZAXJG is offline  
Old 01-04-10, 10:50   #12
AndreyHKS

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 35
Default Re: Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Wow...

īţi vor ridica talonul la fiecare filtru şi īn general de cāte ori vor avea ocazia.

Dacă tot vrei să faci din Dacia o maşină după care să īntorci capul, apucă-te de caroserie şi lasă-i motorul original.
Dacă tu pe ăla īncerci să īl īmbunătăţeşti īţi garantez că nu īţi va mai trebui niciun fel de urs. Sunt mulţi colegi de pe forum care au acut din banalele motoare de Dacia mici "vr6".

P.S. Ai măcar dacia sau thread-ul este făcut din lipsă de ocupaţie?

pfff...intr-un fel ai dreptate..e destul de complicat si faza cu legalitatea ..nu prea am luat-o in calcul..


pana la urma cred k o sa renunt la tractiunea spate..o sa ramana tot un 1.6/1.8 bmw cu tractiune fata.vreau ceva mai diferit,iesit din comun.

ps:dacia o am,numai ca este doar o chestiune de timp s-o iau de acolo.
AndreyHKS is offline  
Old 01-04-10, 10:54   #13
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

Eu zic ca cati bani bagi in masina pana la sfarsit cand tragi linie iti iei bmw de numa si ala are tot ce vrei tu pe el.Eu stiu ce zici tu,cu o dacia 1300 sa ii dai fum la semafor la ceva mai tare apai asa creste inima in tine tu cu dacia si lai taiat asta eee si eu tot asa sper numa sa mai adun niste bani sa o fac.
SOLENZAXJG is offline  
Old 01-04-10, 11:01   #14
AndreyHKS

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 35
Default Re: Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Eu zic ca cati bani bagi in masina pana la sfarsit cand tragi linie iti iei bmw de numa si ala are tot ce vrei tu pe el.Eu stiu ce zici tu,cu o dacia 1300 sa ii dai fum la semafor la ceva mai tare apai asa creste inima in tine tu cu dacia si lai taiat asta eee si eu tot asa sper numa sa mai adun niste bani sa o fac.


in sfarsit unul care ma intelege si pe mine
AndreyHKS is offline  
Old 01-04-10, 11:19   #15
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Motor Bmw E30 pe Dacia 1300!!!!!

Deci vrei maşina numai de arfe...

Păi atunci ia-ti un ursuleţ direct. N-are sens să te complici cu Dacia 1300 şi diverse transplanturi dubioase.
andi_cimpean is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -