Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 28-03-06, 15:07   #46
R@du

Stock
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 3
Default Re: Borduri + console dacia

stie cineva daca se potriveste un bord de GOLF 2 din 93 pe o Dacia 1989????
R@du is offline  
Old 29-03-06, 11:39   #47
Nass

Stock
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 8
Default Re: Borduri + console dacia

Quote:
Originally Posted by R@du
stie cineva daca se potriveste un bord de GOLF 2 din 93 pe o Dacia 1989????
Nu e deajuns ca ai deschis un thread cu aceasta intrebare? trebuia sa o adaugi peste tot?
Nass is offline  
Old 29-03-06, 14:09   #48
Tody

Stage 1
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 18
Default Re: Borduri + console dacia

Borduri ai, sfaturi ai, apuca-te de treaba !!!Nu mai pierde vremea intreband despre toate marcile auto, daca se potrivesc bordurile, ala de BMW vine cel mai bine pe dacie, dar sa il intretii nu ca nenea ala care nu-si repecta munca pe care a facut-o ca nu e asa usor sa montezi un bord, curge putina transpiratie sa stii. BAFTA
Tody is offline  
Old 29-03-06, 16:33   #49
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Smile Re: Borduri + console dacia

asai apucate de treaba si dupa aia sa ne arati si noua poze cu ce a iesit!!!!
FIGHET is offline  
Old 29-03-06, 21:29   #50
all3ex_wly

Stage 4
 
all3ex_wly's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 202
Default Re: Borduri + console dacia

Bai aici se doresc poze cu un bord care sa fie admirat.Prefer in locul la bordul ala mazgalit unul de dacia 1300 dar sa fie neatins.Imi pare rau dar nu prea merge sa folosesti spray-uri pe bordurile de cn.Neoane si alte chestii merg dar nu sa le vopsesti ca arata ca draq.Sper sa nu te superi pe mine
all3ex_wly is offline  
Old 29-03-06, 21:31   #51
all3ex_wly

Stage 4
 
all3ex_wly's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 202
Default Re: Borduri + console dacia

In schimb as vrea sa te intreb cum ai facut cu turometrul si km.Ai taiat folia intre ele,stiu ca sunt circuite separat si ai schimbat ceasurile intre ele?dar ai facut ceva modificari,adica sistemul de prindere la ceasuri s-a potrivit.Poate imi dai si mie mai multe detalii te rog frumos!!!!!!
all3ex_wly is offline  
Old 03-04-06, 21:37   #52
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Borduri + console dacia

Aici sunt 2 tabere, ca si mie imi plac astea vopsite.. Doar negru mi se pare mult prea sec.. Iar tie de exemplu iti place cu leduri si mie , dar la altii nu..
__________________
n/a
XtenSion is offline  
Old 03-04-06, 21:43   #53
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Borduri + console dacia

Pentru ca nu pot da edit:

Ideea era ca gusturile difera..

Eu ce sa fac daca un bord cn doar negru, cum vine din fabrica mi se pare oribil?

De asemenea daca noua ne plac ledurile si altii zic ca sunt kitch ?

E cam greu de separat la un nivel general, per ansamblu kitch`ul de tuning, tocmai din aceasta diferenta de gusturi.

Sa te iei dupa zicala "majoritatea decide" iar nu merge, pentru ca la salonurile auto sunt masini pe care oamenii de rand le detesta gandindu`se la banii pierduti cu asa ceva.

Totusi s-ar putea face o mica diferentiere intre cei care vopsesc cu marcherul si cei care tapiteaza bordul cu piele. Deci sa fie diferentiati in functie de efortul depus..
XtenSion is offline  
Old 13-04-06, 20:01   #54
ciprianeduard

Stage 4
 
ciprianeduard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 218
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Borduri + console dacia

De acord , gusturile sunt diferite dar sa stiti eu nu am vopsit bordul cu spreiul ci a fost vopsit " ca la carte " adica inainte de vopsire a fost dat cu o solutie ca sa faca bine priza vopseaua dupa care vopsit si lacuit si astea au fost facute inrt-un service la cuptor unde am lucrat iar volanul l-am pus ca sa sara semnalul , care blocul de lumini si stergatoare sunt tot de logan respectiv solenza si oricum este foarte placut la condus.
Turometrul nu e greu de pus pe centru , am taiat atit carcasa din spate cit si circuitele si le-am inbinat invers.
ciprianeduard is offline  
Old 16-04-06, 10:55   #55
vlad_VSV

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,341
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[2 Roti]
Default Re: Borduri + console dacia

sal....stiu ca nui locu potrivit pentru asa ceva....dar...nu are cineva scanate ceasurile alea mici pentru presiunea la ulei si apa de pe daciile mai vechi (acelea din partea dreapta a bordului)...multumesc mult
__________________
vlad_VSV is offline  
Old 16-04-06, 11:08   #56
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Thumbs up Re: Borduri + console dacia

[QUOTE=ciprianeduard]De acord , gusturile sunt diferite dar sa stiti eu nu am vopsit bordul cu spreiul ci a fost vopsit " ca la carte " adica inainte de vopsire a fost dat cu o solutie ca sa faca bine priza vopseaua dupa care vopsit si lacuit si astea au fost facute inrt-un service la cuptor unde am lucrat ...........


Nu tine vopseaua pe bordul vopsit,orice vopsea si tratamente ai aplica,datorita caldurii ce se acumuleaza peste vara.Un timp va arata bine,dupa care va incepe sa crape.
Un bord ca sa arate bine si sa fie durabil trebuie sa fie "imbracat" si nu neaparat in piele.
turbojack is offline  
Old 17-04-06, 20:47   #57
vlad_VSV

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,341
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[2 Roti]
Default Re: Borduri + console dacia

ia uitati cum mi-am chinuit dacia....ce ziceti da bine????....urmeaza bordu......
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	060417_205806.jpg
Views:	835
Size:	28.0 KB
ID:	90357  
vlad_VSV is offline  
Old 19-04-06, 15:01   #58
B-83-DAC

Stage 5
 
B-83-DAC's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,443
Default Re: Borduri + console dacia

da arata dragutz dar daca tot a inceput pe albastru sper ca urmeaza continuare cu cardanele si pe urma incepi sa faci ceva si pe la interior cu albastru ca sa intre in ton.Succes in continuare
B-83-DAC is offline  
Old 29-04-06, 18:15   #59
ciprianeduard

Stage 4
 
ciprianeduard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 218
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Borduri + console dacia

Quote:
Originally Posted by turbojack

Nu tine vopseaua pe bordul vopsit,orice vopsea si tratamente ai aplica,datorita caldurii ce se acumuleaza peste vara.Un timp va arata bine,dupa care va incepe sa crape.
Un bord ca sa arate bine si sa fie durabil trebuie sa fie "imbracat" si nu neaparat in piele.
Bordul este vopsit de un an si a trecut atat vara cat si iarna si nu a patit absolut nimik
ciprianeduard is offline  
Old 30-04-06, 13:38   #60
cipri4n

Stage 4
 
cipri4n's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 171
Default Re: Borduri + console dacia

Quote:
Originally Posted by ciprianeduard
postez si poze cu bordul
volan de logan:P:P:P....era frumos dak` nu era spart....
cipri4n is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -