Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-12, 17:12   #1
Danibz

Stock
 
Danibz's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 8
Default Trepidatie Volan intre 40-60km/h

Salutare , am si eu un logan 1.5 dci din 2005 , iar de curand am pus cauciucurile de iarna pe fata , am echilibrat rotile etc iar pe spate am pus unele noi deoarece celelalte erau uzate !

de cateva zile incoace intre 40 si 60 km/h volanul o ia "razna" fuge cand stanga cand dreapta cam 1cm-2, dupa ce sare de 60 nu mai face nimic .

Precizez ca am pus rotile de pe spate cu anvelopele noi pe fata si tot la fel face !

daca stie cineva care ar fi problema ... il rog sa lase un reply !
Danibz is offline   Reply With Quote
Old 21-11-12, 17:37   #2
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Trepidatie Volan intre 40-60km/h

Quote:
Originally Posted by Danibz View Post
Salutare , am si eu un logan 1.5 dci din 2005 , iar de curand am pus cauciucurile de iarna pe fata , am echilibrat rotile etc iar pe spate am pus unele noi deoarece celelalte erau uzate !

de cateva zile incoace intre 40 si 60 km/h volanul o ia "razna" fuge cand stanga cand dreapta cam 1cm-2, dupa ce sare de 60 nu mai face nimic .

Precizez ca am pus rotile de pe spate cu anvelopele noi pe fata si tot la fel face !

daca stie cineva care ar fi problema ... il rog sa lase un reply !

cel care ti le-a echlilibrat .. a ``facut o greseala `` altfel nu se explica simptomele..mergi la alta vulcanizare si spune ce ai patit.

Last edited by 78KLM; 21-11-12 at 17:41.
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 21-11-12, 18:51   #3
Danibz

Stock
 
Danibz's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 8
Default Re: Trepidatie Volan intre 40-60km/h

cand am pus cauciucurile de iarna pe fata s-a echilibrat si facea la fel , apoi am pus rotile din spate cu cauciucuri noi pe ele si am echilibrat la alta vulcanizare si tot la fel face .... deci s-a echilibrat de 2 ori in 2 locuri diferite cu alte roti+cauciucuri montate !
Danibz is offline   Reply With Quote
Old 21-11-12, 19:00   #4
davay
Opel Driver

Stage 5
 
davay's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 708
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Trepidatie Volan intre 40-60km/h

Am patit ceva aproape asemanator si era de la jantele de aliaj care erau ,,busite" pe marginea interioara in borduri...Oricat de echilibrate ar fi daca sunt lovite vor batea si simti asta in volan si in trepidatii. Alta idee n-am,verifica jantele.
__________________

davay is offline   Reply With Quote
Old 21-11-12, 19:20   #5
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Trepidatie Volan intre 40-60km/h

Quote:
Originally Posted by Danibz View Post
cand am pus cauciucurile de iarna pe fata s-a echilibrat si facea la fel , apoi am pus rotile din spate cu cauciucuri noi pe ele si am echilibrat la alta vulcanizare si tot la fel face .... deci s-a echilibrat de 2 ori in 2 locuri diferite cu alte roti+cauciucuri montate !
Din moment ce problema a aparut la schimbarea anvelopelor , este greu e crezut ca a aparut din senin o problema de ordin mecanic(directie..etc) in fine ..asteptam si alte pareri\ sfaturi.
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 21-11-12, 19:55   #6
Danibz

Stock
 
Danibz's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 8
Default Re: Trepidatie Volan intre 40-60km/h

o sa verific maine jantele sa vad daca sunt busite .... si o sa revin cu un edit !
Danibz is offline   Reply With Quote
Old 22-11-12, 20:05   #7
Danibz

Stock
 
Danibz's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 8
Default Re: Trepidatie Volan intre 40-60km/h

imi pare rau de dublu post dar nu a mers sa dau EDIT!!!

Problema s-a Rezolvat , am fost la o alta vulcanizare , am dat toate rotile jos,le-am verificat,le-am echilibrat si voila trepidatia a disparut !

Multumesc tuturor de parerile acordate !
Danibz is offline   Reply With Quote
Old 22-11-12, 20:43   #8
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Trepidatie Volan intre 40-60km/h

Quote:
Originally Posted by Danibz View Post
imi pare rau de dublu post dar nu a mers sa dau EDIT!!!

Problema s-a Rezolvat , am fost la o alta vulcanizare , am dat toate rotile jos,le-am verificat,le-am echilibrat si voila trepidatia a disparut !

Multumesc tuturor de parerile acordate !
Cu placere ... pt memorie iti recomand ``lecitina``
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 22-11-12, 20:47   #9
gabypiaggio

Stage 4
 
gabypiaggio's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 229
Default Re: Trepidatie Volan intre 40-60km/h

Iar pentru rezolvarea problemei eu te indrum sa-ti faci geometria !
gabypiaggio is offline   Reply With Quote
Old 19-12-12, 17:33   #10
Danibz

Stock
 
Danibz's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 8
Default Re: Trepidatie Volan intre 40-60km/h

problema s-a rezolvat !!! geanta fata dreapta era deformata ca nu pot zice indoita ca nu se vede la ochi deloc .... acum intre 40-60 km/h merg cu mainile la ceafa ... !!! Multumesc de raspunsuri !
Danibz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -