Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 15-02-07, 13:07   #31
aborigenu

Stage 5
 
aborigenu's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 665
Member of:
[DACIA]
Default Re: Vreau sa imi inalt spatele la masina

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
vin si eu cu o intrebare putin (adica total) invers, cat tre sa tai din arcurile spate sa vina la nivel cu arcuri de Nova pe fata? Si cum se comporta o 1300 cu arcuri de Nova pe fata si taiat din ele pe spate, cam cat ramane garda la sol? As atinge des pe jos daca mi-as pune sau as mai rata cate o pietricica din cand in cand? Arcuri de altceva pe spate nu merg? Sa nu mai tai din astea care le am? Vreau sami cobor masina da mie teama ca intr-o luna de zile umblu ca Flinstones cu picioarele prin podea... Scuze celui care a facut topicu da cred ca si-a facut o idee despre ce ar avea de facut si in plus ma framanta de mult problema asta, si cum eram in domeniu...
arcurile de nova sunt mai tari , daca o cobori si pui greutate nu o cocosezi rau

pune arcuri de fata pe spate cred ca sunt destul de bune pt ce vrei tu sa faci

o sa ai o stabilitate mult mai buna daca ii mai pui inca o bara de torsiune pe spate (se inclina mai putin pe viraje), dar o sa fie masina un pik mai tare , nu e un lucru rau, doar sa lasi si rotile un pik mai moi sa iti preia cauciucul din micile denivelari sa nu mai iti de-a tare in articulatii si rulmenti

din arcuri tai atat cat este nevoie,

eu am masina coborata destul de mult de fata, urmeaza si spatele , am arcuri de berlina de fata puse pe spate, o sa mai tai din ele o spira in prima faza sa vad cum se comporta...

arcuri...... se potriveste orice arc ce intra bine in lacasuri si iti sta pe punte in pozitia normala, renault fuego cred ca merge bine si renault 20 din cate stiu eu , faza e ca nu sunt tocmai asa de elastice ca cele de berlina sunt mult mai tari (masini mai grele)

un arc moale suspensie soft iti trebuie garda normala sau un pik mai mare decat normal asta pt a fi sigur ca nu lovesti nimic si nu ajung k in flinstone
un arc tare suspensie tare iti termina mai repede bucsaraia si rulmentii, r

recomand presiunea de 1.8 chiar un pik mai mica , cum am zis si mai sus caucicul prin "innaltimea" lui preia o parte din denivelari si ajuta suspensia (acum depinde si cu ce o incalti tu dc ii pui garda joasa la cauciuc e mai bine sa il lasi umflat normal)
aborigenu is offline  
Old 02-03-07, 22:26   #32
Boycu
Dacia Driver

Stage 4
 
Boycu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 191
Member of:
[DACIA]
[Hyundai]
Thumbs up Re: Vreau sa imi inalt spatele la masina

Quote:
Originally Posted by adi.schumi_tm View Post
Salut.Am si eu o Dacia 1310 din 1983 si e cam lasata de spate la cat a transportat saraca de ea.Cum as putea face ca sa o ridic putin de spate (nu am bani de arcuri noi si de telescoape noi ).Am inteles ca exista ceva inaltatoare,ce imi puteti spune de ele ?
Cred ca inaltatoarele te pot ajuta si poti cara in continuare cu ea asa am eu la a mea si sunt destul de multumit de ele tinand cont ca au 7 ani.
Boycu is offline  
Old 17-03-07, 21:07   #33
DeLuka

Stage 2
 
DeLuka's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 39
Default Re: Vreau sa imi inalt spatele la masina

Pentru berlina foloseste arcuri de break.
se inalta semnificativ.
Nu am acum poze cu masina mea sa vazi diferenta.
In asta de jos nu se observa bine.
Cu un spate inalt ai manevrabilitate foarte buna in afara asfaltului, pe asfalt insa sa te fereasca al de sus de 120 - 130 km/h pe ploaie
DeLuka is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -