Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-10, 22:02   #46
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Dacia turbo

mmmda!...am vazut si eu multe pe aicea dar nu vreau sa critic pe niciunul ,daca pot sa ajut bine daca nu.....in fine, pot spune totusi ca am vazut si o dacie 1310 argintie la care se lucreaza inca pentru transformarea ei totala intr-una turbo si pot spune ca este absolut superba ,nici prea exagerata dar nici care bate prea tare la ochi,iar cei ce lucreaza la ea chiar sunt talentati in ale mecanicii,de la unul din ei am mai cerut si eu cite un sfat doua la problemele pe care le-am intimpinat la masina mea ,iar cu consumul marit atunci cind o transformi in turbo asa este ,la una din daciile supraalimentate (turbo total) cel ce a modificat-o imi spunea ca ajunsese sa consume pina la 30% atunci cind o calca pe coada.......eu mai am ceva de lucru cu modificarile pe la masina si cind o sa termin o sa revin si cu ceva detalii,in tot cazul pot spune ca modificarile pe care le-am facut eu turbinei sau cum spun inginerii upgrade-ul sau hibridizarea cred ca nu le-a facut nici dracu...mai exact este vb de un hibrid facut din componentele a trei turbine de aceeiasi marca dar diferite ca dimensiuni...asa ca pina la terminare pot doar sa sper ca acele calculele care le-am facut eu la inceput sunt bune,insa pina atunci vorba cintecului 'restul e tacere'
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 22:10   #47
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Dacia turbo

Mult succes!
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 13:36   #48
mester_bela

Stage 3
 
mester_bela's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 83
Default Re: Dacia turbo

Avand in vedere principiul functionarii a unui carburator, posibilitatea de a pune turbo pe dacie este pur si simplu posibil! Doar ca acel flux de aer trebe regulat cu o valva, in functie de...turatie (mi s-ar parea logic). Ca si concluzie daca vreti o treaba ca lumea pe un motor de dacie (randament maxim) aveti nevoie de cativa ingineri, din diferite domenii, si s-ar putea rezolva.
Parerea mea!
__________________
MS-02-GFR adicaaa...Garda Financiara Romana...
Tu Decizi, Bei sau Conduci, dar toate trei nu poti de-o data!
mester_bela is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 12:37   #49
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Dacia turbo

...si carburatorului de dacie trebuie totusi sa i se faca o modificare pt a putea functiona pt un turbo
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 16:44   #50
Al3x Speed

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 28
Default Re: Dacia turbo

Quote:
Originally Posted by catalliin View Post
...si carburatorului de dacie trebuie totusi sa i se faca o modificare pt a putea functiona pt un turbo
nu cred ca mai are rost folosirea carburatorului de dacie in ''ecuatia'' turbo... eu cel putin nu am vazut carburator de dacie modificat pentru turbo si nu cred ca o sa vad (cine stie) carburator am zis cu o pagina in urma ca solex 32 DIS care a fost folosit pe renault 5, 18 , Fuego,..., astea cu turbo este net superior unui carborator modificat pentru turbo el fiind de fabrica pentru asa ceva.. va rog daca mai stiti carburatoare pentru turbo sau ce modificari trebuie aduse unui carburator de aspirat pentru a fi folosit la un asemenea proiect.

Bafta !
Al3x Speed is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 20:07   #51
B-81-TAF

Stage 5
 
B-81-TAF's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 561
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia turbo

de ce sa folosesti altele sau sa creezi cand INCA gasesti 32dis...
B-81-TAF is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 21:40   #52
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Dacia turbo

Ba se poate o face o comversie si unui carburator simplu de dacie pentru al transforma in unul pentru turbo,chiar daca probabil nu va fii la fel de bun ca unul originar de turbo...am aflat de curind cum se poate face treaba asta chiar de la cineva care este 'consacrat' in probleme de genu asta si care are deja la activ citeva dacii transformate in bestii
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 18:30   #53
fastbiker

Stage 5
 
fastbiker's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,326
Default Re: Dacia turbo

Quote:
Originally Posted by catalliin View Post
Ba se poate o face o comversie si unui carburator simplu de dacie pentru al transforma in unul pentru turbo,chiar daca probabil nu va fii la fel de bun ca unul originar de turbo...am aflat de curind cum se poate face treaba asta chiar de la cineva care este 'consacrat' in probleme de genu asta si care are deja la activ citeva dacii transformate in bestii
Spui bazaconii,nu poti pune in nici un fel un carburator de dacia suflat,el a fost proiectat aspirat si asa ramane.
In afara de 32 DIS mai merg suflate orizontalele WEBER DCOE si DELLORTO DHLA dar sunt mai greu de sincronizat decat 32 dis.
Daca ati citi mai mult inainte sa scrieti numai prostii ar fi mult mai bine.
In afara de carburator si turbosuflanta mai sunt multe de schimbat,cum ar fi axa cu came,o aprindere cu senzor de detonatie..etc.nu poti arunca un carburator si o turbina si gata ai super motor.
__________________
Reconditionari profesionale de jante auto/moto,tot ce tine de jante,Roluit,Sudura,Vopsit,Polishat,Prelucrari prin aschiere
tel.0766220909
https://www.facebook.com/ReconditionariJante
https://www.youtube.com/watch?v=W844nZBwD94
https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...ine-jante.html
fastbiker is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 23:19   #54
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Dacia turbo

daca nu stiti voi sau nu ati vazut carburatoare de dacie si nu numai modificate pt turbo asta nu inseamna ca nu exista !..insa treaba este ca-ti trebuie ceva cunostinte si curaj ca sa faci treaba asta ...spuneam curaj pt ca dupa ce il modifici practic devine ireversibil si asa ramine fara sa-l mai aduci la starea dinainte..poate doar daca vrei sa cumperi altu care inseamna alti bani ,alta distractie
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 10:46   #55
SpeedClass
Dacia Driver

Stage 5
 
SpeedClass's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 643
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia turbo

Cine imi ofera ajutoare pentru a pune turbo pe o dacie pe injectie????ajutoare= sfaturi,carti,site-uri,poze,etc......
SpeedClass is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 15:41   #56
woden665plus1
Dacia Driver

Stage 3
 
woden665plus1's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 122
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Dacia turbo

Quote:
Originally Posted by SpeedClass View Post
Cine imi ofera ajutoare pentru a pune turbo pe o dacie pe injectie????ajutoare= sfaturi,carti,site-uri,poze,etc......
Lasa-mi pe privat ID-ul tau de mes sa-ti trimit ceva documentatie.
Fisierele sunt prea mari sa le pot uploada.
woden665plus1 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-11, 09:59   #57
ascany
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 384
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia turbo

@catalliin ai terminat proiectu mai dane ceva detalii
ascany is offline   Reply With Quote
Old 29-05-11, 06:03   #58
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Dacia turbo

Quote:
Originally Posted by catalliin View Post
mmmda!...am vazut si eu multe pe aicea dar nu vreau sa critic pe niciunul ,daca pot sa ajut bine daca nu.....in fine, pot spune totusi ca am vazut si o dacie 1310 argintie la care se lucreaza inca pentru transformarea ei totala intr-una turbo si pot spune ca este absolut superba ,nici prea exagerata dar nici care bate prea tare la ochi,iar cei ce lucreaza la ea chiar sunt talentati in ale mecanicii,de la unul din ei am mai cerut si eu cite un sfat doua la problemele pe care le-am intimpinat la masina mea ,iar cu consumul marit atunci cind o transformi in turbo asa este ,la una din daciile supraalimentate (turbo total) cel ce a modificat-o imi spunea ca ajunsese sa consume pina la 30% atunci cind o calca pe coada.......eu mai am ceva de lucru cu modificarile pe la masina si cind o sa termin o sa revin si cu ceva detalii,in tot cazul pot spune ca modificarile pe care le-am facut eu turbinei sau cum spun inginerii upgrade-ul sau hibridizarea cred ca nu le-a facut nici dracu...mai exact este vb de un hibrid facut din componentele a trei turbine de aceeiasi marca dar diferite ca dimensiuni...asa ca pina la terminare pot doar sa sper ca acele calculele care le-am facut eu la inceput sunt bune,insa pina atunci vorba cintecului 'restul e tacere'
a facut pe el poate...ca altceva nu cred ca a mai miscat la eventuala masina care o avea,oricum mie imi place partea cu transformarea in turbo total de parca poti sa ii pui doar partial...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -