Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-11, 12:32   #1
ioz25

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 2
Post Schimbat motor skoda pe logan

As vrea sa pun pe un logan 1,6 16v un motor de skoda 1.9 TDI dar nu stiu daca imi imcape si nu as vrea sa umblu prea mult in caroserie pt ca pierd din rezistenta caroserieiei.. cat despre costuri ... nu m-ar interesa ..
Daca este cineva care se pricepe si stie daca imi va incapea k nu vreau sa cumpar motoru si sa ma uit la el k nu incape...sau niste sfaturi cum pot sa aflu ... DAR SA NU CUMPAR MOTORU INAINTE..
ioz25 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 13:24   #2
uzc

Stage 1
 
uzc's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 8
Default Re: Schimbat motor skoda pe logan

Quote:
Originally Posted by ioz25 View Post
As vrea sa pun pe un logan 1,6 16v un motor de skoda 1.9 TDI dar nu stiu daca imi imcape si nu as vrea sa umblu prea mult in caroserie pt ca pierd din rezistenta caroserieiei.. cat despre costuri ... nu m-ar interesa ..
Daca este cineva care se pricepe si stie daca imi va incapea k nu vreau sa cumpar motoru si sa ma uit la el k nu incape...sau niste sfaturi cum pot sa aflu ... DAR SA NU CUMPAR MOTORU INAINTE..
S-a pus vr6 pe logan deci teoretic intra si un 1.9 tdi de vw
BAFTA!!!
uzc is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 15:59   #3
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Schimbat motor skoda pe logan

dc ai vrea s faci asa ceva? cat dai pe motor.. pe adaptari (multe) pe restul de piese... vinzi loganul si-ti ie skoda...

daca tot muncesti sa schimbi motorul si ai chef de surubareala.. si dasta.. fa ceva creativ.. cum a facus SGM-ul....


referitor la.. daca incape... ridica capota.. cu ruleta.. asta e primul pas.. logic.. orientativ.. pe urma vezi ce cutie adaptezi... pe motor.. sau daca iei si cutia.. vezi ce faci cu restu de adaptari...
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 16:04   #4
ioz25

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 2
Default Re: Schimbat motor skoda pe logan

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
dc ai vrea s faci asa ceva? cat dai pe motor.. pe adaptari (multe) pe restul de piese... vinzi loganul si-ti ie skoda...

daca tot muncesti sa schimbi motorul si ai chef de surubareala.. si dasta.. fa ceva creativ.. cum a facus SGM-ul....


referitor la.. daca incape... ridica capota.. cu ruleta.. asta e primul pas.. logic.. orientativ.. pe urma vezi ce cutie adaptezi... pe motor.. sau daca iei si cutia.. vezi ce faci cu restu de adaptari...
ms mult mult pt sfaturi ...chiar maine incep sa pun ruleta.. k am si un pr cu o scoda acelasi motor,,,Multumesc..
ioz25 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 12:39   #5
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Schimbat motor skoda pe logan

Da de ce sa te chinui cu un motor de VW cand ai 1,9 dci de la reno? Ala incape cu ochii inchisi. Nu ai ce avioane de adaptari sa faci. Nu te complici cu schimbat de bord si inst electrica, etc, etc. Pretul e mai mic ca nu ai probleme cu adaptarea in plus pentru suporti motor, cuite, planetare, si lista poate continua.
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 18:26   #6
loloatevistul

Stage 3
 
loloatevistul's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 162
Member of:
[DACIA]
[Mitsubishi]
Default Re: Schimbat motor skoda pe logan

Quote:
Originally Posted by anndi View Post
Da de ce sa te chinui cu un motor de VW cand ai 1,9 dci de la reno? Ala incape cu ochii inchisi. Nu ai ce avioane de adaptari sa faci. Nu te complici cu schimbat de bord si inst electrica, etc, etc. Pretul e mai mic ca nu ai probleme cu adaptarea in plus pentru suporti motor, cuite, planetare, si lista poate continua.
"E nemtesc dom'ne si daia!". Intelegi ideea?
loloatevistul is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 18:57   #7
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Schimbat motor skoda pe logan

Quote:
Originally Posted by loloatevistul View Post
"E nemtesc dom'ne si daia!". Intelegi ideea?
Daca e asa, e foarte clar pentru mine acum...a lost cause
Decizia apartine posesorului, noi numai sfatuim si ne dam cu parerea.
anndi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -