Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-11, 08:26   #1
bobby12e2007

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 5
Default Din nou probleme cu Dacia

De fapt problema e cu franele de la Dacie.
Am mai postat dar nu am reusit sa rezolv nimic. Problema e ca masina e a tatalui meu si eu sunt in bucuresti(deci nu am timp sa ma ocup de ea).

Problema initiala era cu intarirea pedalei de frana in mers(totodata placutele apasau pe roti); intarirea facea pedala elastica si pentru a frana era nevoie de o forta suplimentara pentru a invinge efectual elastic al pedalei.

De vreo 3 4 ori a fost schimbata pompa in mai putin d 2 ani cu pompa originala de dacie plus etriere, conducte, placute, psitonase spate. Problema se ameliora(nu disparea) apoi intr-o sapt maxim o luna reaparea.

La ultima reparatie capitala a franelor a fost schimbat aproape tot ansamblul:
Servofrana, pompa de frana, etriere fata cu placute, conducte, plus tamburi spate si ce mai e pe acolo nu enumar chiar tot(nu stiu daca a fost schimbat si repartitorul, nu stiu nici ce lichid d frana s-a folosit).

Am studii tehnice dar asa cum am spus nu am suficient timp sa ma ocup de problema respectiva si in plus nu gasesc o schema hidraulica a intregului sistem de franare specific dacia 1310 berlina cu servofrana.

Mecanicii sunt praf(majoritatea lor), inclusiv cei de la Dacia service la care am fost acum un an; eu nu am gasit inca un mecanic care sa ma multumeasca(macar sa imi spuna ca nu stie exact, as intelege; dar ei se dau mari mecanici si de fapt sunt praf).

Eu nu pot sa inteleg cum un mecanic la care ma duc, ii explic problema si ii spun sa imi faca franele astfel incat sa mearga imi schimba ce crede el dar nu rezolva nimic.(Mi-ar fi rusine in locul lor). Cred ca o sa fac mare scandal ultimului mecanic la care au fost schimbate piesele.

Problema de acum e ca nu tine bine frana...nu pot expica exact simptomele pentru ca nu am mers inca cu masina dar dupa ce bagi 7 8 mil odata in sistemul d franare si tot nu iti merge asta dupa ce ai mai schimbat piese de vreo 7 8 mil in ultimul an pe aceeasi problema e clar ca te apuca spumele(in cond in care masina costa 30 40 maxim).

As dori ceva sfaturi daca se poate...Multumesc!
bobby12e2007 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -