Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 02-06-11, 19:58   #1
n e x i m

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 73
Default problema cutie viteze

salut, acum 2 zile am schimbat cutie viteze din 4 trepte in 5 trepte de pe o dacie 1310 L 1997, am montat cutia toate bune si frumoase, cand a fost sa plec cu ea de pe loc, masina debriaza foarte greu, turez motorul dar degeaba este ca si cum are fi discul ambreiaj terminat, am schimbat disc ambreiaj nou placa presiune noua la fel face nu da nici un randament, cutie intra foarte usor in viteze nu caraie sau uruie, care ar fi problema ?
n e x i m is offline   Reply With Quote
Old 03-06-11, 08:34   #2
al3x_leonard

Stage 4
 
al3x_leonard's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 241
Member of:
[DACIA]
Default Re: problema cutie viteze

dar la cablul la ambreiaj te-ai uitat?
l-ai reglat?
el,normal ar trebui sa nu fie foarte strans,ci treb sa aiba un joc foarte mic.
al3x_leonard is offline   Reply With Quote
Old 05-06-11, 16:28   #3
B.81.WGX
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 215
Member of:
[DACIA]
Default Re: problema cutie viteze

Salut. Am si eu o mica problema la cutia mea, nu vrea sa "retrogradeze" dn a-4-a in a-3-a, si nici din a-3-a in a-2-a. Am testat-o , si din treapta 4 in treapta 2 intra fara probleme, in schimb in restul, descrescator, nu vrea.E posibil sa fie de la inelele de franare, sau cum naiba le-o mai zice?
B.81.WGX is offline   Reply With Quote
Old 05-06-11, 21:06   #4
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: problema cutie viteze

Quote:
Originally Posted by B.81.WGX View Post
Salut. Am si eu o mica problema la cutia mea, nu vrea sa "retrogradeze" dn a-4-a in a-3-a, si nici din a-3-a in a-2-a. Am testat-o , si din treapta 4 in treapta 2 intra fara probleme, in schimb in restul, descrescator, nu vrea.E posibil sa fie de la inelele de franare, sau cum naiba le-o mai zice?
Am avut si eu o astfel de cutie, in 4 trepte, si din 3 in 2 nu intra de nici o culoare decat la viteze mici, problema, sincroanele duse, nu se mai sincronizeaza pinioanele inainte sa se cupleze, astfel caraie si intra greu, e o problema clasica la cutia de dacie, mai ales pe treapa 2 si 3

Solutia, alta cutie nu are rost sa te apuci sa o desfaci ca nu o mai faci inapoi cutie de viteze
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 19:25   #5
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: problema cutie viteze

Quote:
Originally Posted by n e x i m View Post
salut, acum 2 zile am schimbat cutie viteze din 4 trepte in 5 trepte de pe o dacie 1310 L 1997, am montat cutia toate bune si frumoase, cand a fost sa plec cu ea de pe loc, masina debriaza foarte greu, turez motorul dar degeaba este ca si cum are fi discul ambreiaj terminat, am schimbat disc ambreiaj nou placa presiune noua la fel face nu da nici un randament, cutie intra foarte usor in viteze nu caraie sau uruie, care ar fi problema ?
In afara de schimbarea fizica a celor doua cutii,ai mai facut ceva schimbari?,placa de presiune,rulment,disc?,ai pus cumva inel de protectie pe placa?
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 07:10   #6
B.81.WGX
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 215
Member of:
[DACIA]
Default Re: problema cutie viteze

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Am avut si eu o astfel de cutie, in 4 trepte, si din 3 in 2 nu intra de nici o culoare decat la viteze mici, problema, sincroanele duse, nu se mai sincronizeaza pinioanele inainte sa se cupleze, astfel caraie si intra greu, e o problema clasica la cutia de dacie, mai ales pe treapa 2 si 3

Solutia, alta cutie nu are rost sa te apuci sa o desfaci ca nu o mai faci inapoi cutie de viteze
cutia mea este de 5 trepte, nu de 4
B.81.WGX is offline   Reply With Quote
Old 10-06-11, 20:12   #7
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: problema cutie viteze

Quote:
Originally Posted by B.81.WGX View Post
cutia mea este de 5 trepte, nu de 4
Pe interior are fix aceleasi pinioane, aceleasi mana de lucru, doar ca are pinionul nr 5 aaaa da aia in 5 e mult mai proasta calitativ decat cutia in 4
b08ygs is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -