Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 07-10-04, 10:15   #1
killme

Stage 3
 
killme's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 97
Default alt motor pe o dacie sport

ce alt motor se poate pune pe o sportiva,eventual un V6 sau 6 in linie,la V8 nici nu ma gandesc,poate un V5,dar Wankel sau Quasiturbine,banuiesc ca sunt doar vise,nu?
killme is offline   Reply With Quote
Old 07-10-04, 12:18   #2
SiloS@1300

Stage 5
 
SiloS@1300's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 727
Default

killme ...earth to killme . Tu ai vazut cat de mari sunt moatoarele cu 6 cilindri ? Unde crezi ca poti baga un astfel de motor sub capota de dacie ?

Acum , ca sa iti dau un raspuns corect , in locul motorului de dacie poti pune motor de renult 5 [ de la 98 cp pana la 112 cp ] si motoare de golf I si golf II . Insa treaba nu e chiar asa de simpla . Odata montat motorul ar trebui sa schimbi si cutia de viteze pentru ca la forta motorului cutia originala ar face poc! . Ar trebui sa imbunatatesti si sistemul de franare si sa intaresti sudurile - la lonjeroane , chestii din astea
Daca ai ~1500 E si esti dispus sa ii bagi intr-o dacie , n-ai decat . Ce-i drept , la sfarsit vei avea o masina de nota 10
__________________
Calitatea esentiala nu consta in a conduce incet , ci in a conduce bine !
O masina performanta nu te face sofer bun.

1988 E30 325i Coupe M20 Europe Left hand drive Manual
19** BMW E30 3** UNDER CONSTRUCTION
SiloS@1300 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-04, 12:21   #3
CT-03-ART

Stage 5
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 682
Default

mai bine ii pui 2 carburatoare dublu corp sau unul de aro pe benzina shi sa vezi dupaia cum fuge mashina shi punei o tzeava de eshapament fara tobe doar tzeava sa vezi cum trage.
__________________

SEX@MYPLACE.NOW.OK
CT-03-ART is offline   Reply With Quote
Old 07-10-04, 12:27   #4
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Iti recomand un motor cu Flubber, ca in filmul cu acelasi nume, cu chestia aia verde care o bagai in motor si zbura masina...Uite ceva de genul:

  Reply With Quote
Old 07-10-04, 12:30   #5
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: alt motor pe o dacie sport

Quote:
Originally Posted by \"killme\"
ce alt motor se poate pune pe o sportiva,eventual un V6 sau 6 in linie,la V8 nici nu ma gandesc,poate un V5,dar Wankel sau Quasiturbine,banuiesc ca sunt doar vise,nu?
Recomand un RB26DETT, tu adul incearca sa-l pui si daca nu incape ti-l cumpar eu la jumate de pretz
200SX is offline   Reply With Quote
Old 07-10-04, 12:43   #6
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

eu iti recomand sa nu il iei in seama pe 200SX si sa iei un 3,5 6 in line de BMW cu tot cu cutie si daca nu merge iti dau eu juma de pret si o bere.
acu lasand gluma la o parte, cel mai bine faci motoru de dacie cu 4 carb dellorto si o sa vezi matale ca nu ai nevoie de altceva.
te poate sfatui SGM sau Ford_V6 in privinta asta.
COObra is offline   Reply With Quote
Old 07-10-04, 20:47   #7
SiloS@1300

Stage 5
 
SiloS@1300's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 727
Default

Dar o sa treaca vreodata \"pragul\" de 100 de cai ?

Un motor de golf il cumpara cu ~ 200 E + modificari la suportii motorului si deja masina e pregatita de liniutze
SiloS@1300 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-04, 21:04   #8
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

avand in vedere ca omu are 16 ani ......pana la 18 are tot timpul sa o aduca la 100 cai
COObra is offline   Reply With Quote
Old 07-10-04, 22:14   #9
killme

Stage 3
 
killme's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 97
Default

mersi baieti pt ajutor,sunteti ok,dar totusi ma intreb,cu modificari majore(ma refer la caroserie,sasiu,tot ce trebuie)nu se poate pune totusi,ceva mai mare?cashul nu e problema ca am cine sa ma sponsorizeze,dar yo sunt sigur ca cu vreo 5000-6000 de euro se poate pune ceva mai mare(mult mai mare).

Ps. astai defectu' meuasiunea imensa pt brasovia.stiu ca cu 5000 de euro mi-as putea lua de exemplu un BMW cu motor de cel putin 2600i,dar asta e....
killme is offline   Reply With Quote
Old 07-10-04, 22:43   #10
amadeus_and
Honda Driver

Stage 5
 
amadeus_and's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 730
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Honda]
Default

Eu te sfatuiesc sa stai linistit cu modificarile la Dacia Sport...
Oricati bani ai baga in ea nu o sa fie de ajuns, si la final nu o sa-ti scoti nici banii, si tot dacie o sa ramana...
I-ti spun din proprie experienta...ca am avut boala asta si am bagat peste 2000 de euro in sportul meu...si nu merita...
__________________
amadeus_and is offline   Reply With Quote
Old 07-10-04, 23:05   #11
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

Brasovia e Brasovia, nu e chiar orice Dacie sport........ Am inteles ca ar fi fost facute putine Brasovii d-astea! Asa am auzit nu stiu daca e asa sau nu, dar am inteles ca brasovia e un pic altfel fata de Sport-ul normal, cel putin dpdv estetic!
Bestie is offline   Reply With Quote
Old 07-10-04, 23:14   #12
amadeus_and
Honda Driver

Stage 5
 
amadeus_and's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 730
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Honda]
Default

Brasovia din cate stiu eu era dor prototipul, avea geamurile laterale foarte mari si usa normala de dacie...
Dacia sport normala are usile lungite cam cu 20 de cm mai mult decat o usa normala de dacie, si, in cazul in care nu stiati deja, luneta spate e de fapt...parbriz...
Pe mine m-a incantat foarte tare greutatea...pana in 800 de kg, si faptul ca e in doua usi, si e putin mai aparte decat celelalte dacii...
Problema e ca am ajuns la amara concluzie ca tot dacie a ramas, in ciuda tuturor modificarilor si a banilor bagati in ea...
amadeus_and is offline   Reply With Quote
Old 07-10-04, 23:27   #13
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

http://digilander.libero.it/cuoccimix/ENGLISH-automotorusse9-D(dacia).htm, aici sunt modelele de dacii si o poza cu BRASOVIA!!! :P
Bestie is offline   Reply With Quote
Old 07-10-04, 23:59   #14
SiloS@1300

Stage 5
 
SiloS@1300's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 727
Default

amadeus , nu-mi place parerea ta

killme , si eu am o pasiune pentru dacia 1300 frantuzeasca , insa nu cred ca e cea mai buna alegere sa-mi cumpar un motor de golf , sa-l montez pe masina , sa schimb tot .

Mai bine cumpara un motor de golf si modifica-l in timp . Astfel o sa ajungi sa ai un motor performant pe dacie

Daca iti plac daciile ---> www.daciaclub.ro
SiloS@1300 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-04, 00:04   #15
killme

Stage 3
 
killme's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 97
Default

nu stiu cu greutatea,eu am acum in fata o carte de la o dacie sport din 88,zice aici asha:
Greutate gol in ordine de mers
-pe puntea fata 530
-pe puntea spate 370
-total 900
eu cred ca diferenta era ca suspensile spate erau ceva mai tari din fabrica;stiu pentru ca ai mei au avut o dacie sport pana acu vreo 2 ani(de acolo si pasiunea asta)si la orice groapa sau denivelare te scutura in spate (oricum nu aveai loc prea mult)de dadeai cu capu de plafon,pe cand la o dacie normala,berlina era relativ ok
killme is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -