Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Zona tehnica Mercedes

Zona tehnica Mercedes Zona tehnica, secrete, tips&tricks Mercedes

Reply
 
Thread Tools
Old 02-11-11, 14:33   #1
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default problema speedtronic S 320 cdi 2001

Buna ziua!
Am o problema cu masina mai nou la o anumita turatie aprox 2200-2400rpm daca masina sta in aceasta turatie imi apare "speedtronic visit workshop" si nu se mai tureaza mai mult de 2000rpm iar daca ii un deal de urcat devine din ce in ce mai greu!
Vitezele le pot schimba manual, si doar atunci imi mai creste turatia dar nu se mai tureaza din pedala de acceleratie.
Chiar daca este pe modulul de distronic/speedtronic daca sta mult (aprox 5-10secunde) la turatia mai sus mentionata se decupleaza si la fel nu se mai tureaza peste 2000rpm.
Defectiunea se sterge dupa ce opresc motorul si functioneaza bine pana ajung la turatia respectiva!
A mai intampinat cineva asemenea probleme?
Sau daca aveti vreo idee.... o astept!
Multumesc!
O zi buna!
__________________
DE CE SA BEI SI SA CONDUCI, CAND POTI SA FUMEZI SI SA ZBORI
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 16-11-11, 22:57   #2
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: problema speedtronic S 320 cdi 2001

nu a patit nimeni o problema asemanatoare?
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 21:20   #3
Ujio

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 68
Default Re: problema speedtronic S 320 cdi 2001

vinde-o sau du-o la service,acolo diagnoza si tot ce urmeaza.......Pe alt topic plingi ca vrei MB vechi si fiabil,ce nu ti-e clar atunci?Vrei w220,TE DUCI LA SERVICE CU EA........
Ujio is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 15:37   #4
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: problema speedtronic S 320 cdi 2001

Quote:
Originally Posted by Ujio View Post
vinde-o sau du-o la service,acolo diagnoza si tot ce urmeaza.......Pe alt topic plingi ca vrei MB vechi si fiabil,ce nu ti-e clar atunci?Vrei w220,TE DUCI LA SERVICE CU EA........
PRIETENE!!! ai citit pentru cine vreau mercedes vechi si fiabil? oricum masina va merge pe sfarsitul lunii viitoare in service!
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 26-12-11, 04:02   #5
Sor3L

Stage 4
 
Sor3L's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 291
Red face Problema speedtronic S 320 cdi 2001

Ai ditamai S`u si nu ai bani de intretinerea lui ,mai bine nu o mai tii are dreptate vinde`o ) , service pretenaş multa electronica generatii noi de masini pretentioase.
__________________
Perfection is everything , Perfection is Mercedes-Benz`
Sor3L is offline   Reply With Quote
Old 26-12-11, 13:22   #6
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: Problema speedtronic S 320 cdi 2001

Quote:
Originally Posted by Sor3L View Post
Ai ditamai S`u si nu ai bani de intretinerea lui ,mai bine nu o mai tii are dreptate vinde`o ) , service pretenaş multa electronica generatii noi de masini pretentioase.
Salut, nu bani sunt problema numai ca nu merge nimeni cu masina sta mai tot timpul, la sfarsit se saptamana sau la doua saptamani o mai scot eu un pic la plimbare!
Am citi pe un forum din Spania ca doar ar trebui stearsa avaria din memoria centrala a masini si gata!
only_4dan is offline   Reply With Quote
Old 26-12-11, 14:27   #7
Sor3L

Stage 4
 
Sor3L's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 291
Arrow Re: Problema speedtronic S 320 cdi 2001

Quote:
Originally Posted by only_4dan View Post
Salut, nu bani sunt problema numai ca nu merge nimeni cu masina sta mai tot timpul, la sfarsit se saptamana sau la doua saptamani o mai scot eu un pic la plimbare!
Am citi pe un forum din Spania ca doar ar trebui stearsa avaria din memoria centrala a masini si gata!
Atunci spor la treaba sau la sters
Sor3L is offline   Reply With Quote
Old 18-03-12, 19:39   #8
only_4dan

Stage 5
 
only_4dan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 996
Default Re: problema speedtronic S 320 cdi 2001

Masina s-a reparat! Am fost la reprezentanta am pus masina pe tester si a iesit cod 1470-016 (presiunea de incarcare prea mica).
S-a curatat supapa EGR, crezand ca aceasta este problema, dar defectiunea a fost un furtun care venea s-au pleca de la supapa turbo, acesta fiind obstructionat.
Timpul de diagnosticare cam 4 zile si costul reparatiei 100euro.
Acum masina merge foarte bine, in acest timp in service s-au verificat mai multe la masina toate fiind in stare foarte buna : turbo, evacuarea, catalizatoarele, intercoolerul, supapa EGR.
only_4dan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -