Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SEAT > Alte discutii Seat

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-07, 19:03   #1
pinghy

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1
Question e bun seat ibiza?

am aproximativ 11 mii euro si nu stiu exact ce masina sa-mi iau. imi place seat ibiza, dar as mai avea de ales intre hyundai accent, chevrolet aveo si ceva fiat. care ar fi mai usor de intretinut si ce piese sunt mai ieftine?astept raspuns. mersi
pinghy is offline   Reply With Quote
Old 28-07-07, 00:57   #2
Ciosmi

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 758
Member of:
[SEAT]
Default Re: e bun seat ibiza?

Parerea mea e sa ramai la ibiza...!in primul rand e mult mai frumoasa decat celelalte........si nici nu e asa de greu de intretinut!Piesele dupa mine...sunt ok la pret(adik nici prea scumpe...dar nici prea ieftine)!repet..este doar o parere personala
Ciosmi is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 03:12   #3
DARi0

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 10
Default Re: e bun seat ibiza?

Daca nu este prea tarziu, recomand SEAT !!!
Hyundai accent si Chevrolet aveo mi se par de prost gust... [fara sa vreau sa jignesc proprietarii acestora - fiecare cu gusturile lui].
Eu spun ca materialele folosite si calitatea finisarii da un plus SEAT-ului.
Sa nu uitam ca SEAT face parte din concernul VW (seat-sport/vw/skoda-ieftin/audi-lux). Fiaturile au in general motorizari nasoale. Deasemenea nu m-am simtit niciodata in siguranta in Chevrolet/Daewoo.

Mentionez ca parerea mea este subiectiva - detin un seat ibiza de 1 an de zile si sunt multumit pentru ce se putea cumpara de banii respectivi masina nou nouta! Eu am motorizare 1,2 - 70 cp cu 3 cilindri dar merita facut un efort financiar pentru motor 1,4 ! Daca te gandesti la consum, sa stii ca si motorul de 1,2 consuma daca ii dai "blana" si il exploatezi agresiv. Deasemenea daca masina e plina sau ai bagaje, urcatul in panta va solicita serios motorul de 1,2 - recomand 1,4.
DARi0 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-07, 20:54   #4
caesarus

Stage 2
 
caesarus's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 26
Default Re: e bun seat ibiza?

Nu cred ca seat-ul trebuie bagat in aceeasi oala cu chevrolet, hyundai sau fiat. E o masina net superioara, e un volkswagen putin mai accesibil. Recomand seat!
caesarus is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 23:13   #5
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: e bun seat ibiza?

baiatule .. eu nu te cunosc nu ma cunosti .. dar sincer .. te sfatuiesc sa iti iei un seat ibiza ... eu am un seat ibiza din 99 .. este un model care imi place mie .. si vreau sa spun ca merge foarte foarte bine .. din toate punctele de vedere .. piese ieftine .. usor de intretinut sa sti .bafta si .. daca esti baiat istet si iti pastrezi bani .. vezi ca a iesit un model de seat ibiza nou ..acum .. nu stiuce pret are ..daca tu ai 11 mii de euro mai asteapta putin si iti iei pe asta nou .. e deosebit . bafta
__________________
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 10:08   #6
B-82-EVK

Stage 2
 
B-82-EVK's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 32
Default Re: e bun seat ibiza?

Quote:
Originally Posted by DARi0 View Post
Daca nu este prea tarziu, recomand SEAT !!!
Hyundai accent si Chevrolet aveo mi se par de prost gust... [fara sa vreau sa jignesc proprietarii acestora - fiecare cu gusturile lui].
Eu spun ca materialele folosite si calitatea finisarii da un plus SEAT-ului.
Sa nu uitam ca SEAT face parte din concernul VW (seat-sport/vw/skoda-ieftin/audi-lux). Fiaturile au in general motorizari nasoale. Deasemenea nu m-am simtit niciodata in siguranta in Chevrolet/Daewoo.

Mentionez ca parerea mea este subiectiva - detin un seat ibiza de 1 an de zile si sunt multumit pentru ce se putea cumpara de banii respectivi masina nou nouta! Eu am motorizare 1,2 - 70 cp cu 3 cilindri dar merita facut un efort financiar pentru motor 1,4 ! Daca te gandesti la consum, sa stii ca si motorul de 1,2 consuma daca ii dai "blana" si il exploatezi agresiv. Deasemenea daca masina e plina sau ai bagaje, urcatul in panta va solicita serios motorul de 1,2 - recomand 1,4.
Se pare ca nu ai mers si nici nu te-ai urcat niciodata intr-un fiat. Nu spun ca Seat nu e bun dar sa nu vorbim la VW de design si altceva. Design exterior este ok la ibiza 2 dar in rest lasa mult de dorit. Iar legat de motorizari iti dau un singur exemplu: Fiat Punto 1.2 16v= 80 cp (iti spun ca umileste multe seaturi si chiar masini si nu se simte niciodata la urcarea unei pante....iar legat de consum cel mai mare pe care l-am avut a fost 11% pe A2 cand am mers toata autostrada cu 180-200km/h) iar ca design si calitate a materialelor din interior da clasa grupului VW (vorbim de aceeasi clasa nu comparam mere cu pere).
Si alt exemplu care sa intareasca ceea ce am zis mai sus hai sa ne uitam la motorizari seat v.s. Fiat. Cati cp are Seat-ul la motorul de 1.4? La Fiat Bravo 1.4= 150cp....si mai putem continua.
Specific faptul ca am si Fiat Punto(1.2 16v) si Seat Ibiza(1.4 MPI) iar asta mic de la coada consuma de ma usuca.
Numai bine
B-82-EVK is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 10:12   #7
B-82-EVK

Stage 2
 
B-82-EVK's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 32
Default Re: e bun seat ibiza?

Quote:
Originally Posted by caesarus View Post
Nu cred ca seat-ul trebuie bagat in aceeasi oala cu chevrolet, hyundai sau fiat. E o masina net superioara, e un volkswagen putin mai accesibil. Recomand seat!
Cand Fiat facea masini Seat nici nu era pe lista de astepta .....nu mai vorbim de planuri de infiintare.....VW este praf in ochi
Iar legat de masinile japoneze poate ca nu sunt la fel de fiabile precum VW dar au consum mult mai mic iar piesele sunt de 100 de ori mai ieftine....si foarte important.......nu au toti cocalarii
B-82-EVK is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -