Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Zona tehnica Renault

Zona tehnica Renault Zona tehnica, secrete, tips&tricks Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 14-11-07, 17:22   #1
DEecris

Stock
 
DEecris's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1
Post boxe pentru renault megane

am renault... cu sistem audio standard si cred ca boxele standard au inceput sa cedeze (fasaie, caraie, sunet nasol) .. intrebarea e : ce dimensiuni au boxele de pe renault megane. si m-ar interesa sa inlocuiesc cu niste boxe de calitate , fara sa umblu la radio-cd-ul din fabrica.
spre deosebire de restul lumii de aici .. eu sunt multumita de felul cum arata megane-ul meu din fabrica, cu derierre-ul ala obraznc....
la exterior ... doar jantele le-as inlocui .... in rest .... perfect. ...
DEecris is offline   Reply With Quote
Old 29-12-07, 15:01   #2
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: boxe pentru renault megane

Quote:
Originally Posted by DEecris View Post
am renault... cu sistem audio standard si cred ca boxele standard au inceput sa cedeze (fasaie, caraie, sunet nasol) .. intrebarea e : ce dimensiuni au boxele de pe renault megane. si m-ar interesa sa inlocuiesc cu niste boxe de calitate , fara sa umblu la radio-cd-ul din fabrica.
spre deosebire de restul lumii de aici .. eu sunt multumita de felul cum arata megane-ul meu din fabrica, cu derierre-ul ala obraznc....
la exterior ... doar jantele le-as inlocui .... in rest .... perfect. ...
ce model de megane ai?pe megane 1 merg si pe 13 si chiar pe 16 daca sunt mai plate fara sa schimbi absolut nimic!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 21:26   #3
ionut daniel

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,003
Default Re: boxe pentru renault megane

Am si eu o intrebare asemanatoare- am un Megane 1 /2000 break si nu sunt multumit de sunetul boxelor spate, care sunt puse in plafon. Am achizitionat 2 difuzoare de 16 Blaupunkt originale Renault(nu stiu ce model) si doresc sa le prind in usile spate. Permit usile acest montaj? (am geamuri electrice spate). Multumesc.
ionut daniel is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 17:50   #4
cipilikkka

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 8
Default Re: boxe pentru renault megane

sal am si eu 1 megane sedan din 2008 si cam vreau sa umblu la sound
adik sa schimb cam tot poate imi dati ceva idei as vrea sa schimb unitatea s aimi pun 1 dvd inlocuire de difuri amplificare tub tot tacamul
cipilikkka is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 22:56   #5
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: boxe pentru renault megane

Quote:
Originally Posted by ionut daniel View Post
Am si eu o intrebare asemanatoare- am un Megane 1 /2000 break si nu sunt multumit de sunetul boxelor spate, care sunt puse in plafon. Am achizitionat 2 difuzoare de 16 Blaupunkt originale Renault(nu stiu ce model) si doresc sa le prind in usile spate. Permit usile acest montaj? (am geamuri electrice spate). Multumesc.
daca au lacas facut in usile spate ....poti sa pui boxe!!!!in mod normal se pot monta boxe pe usile spate,dar nu stiu ce fel de fete de usi ai tu pe masina!!!pune niste poze!!!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 08-03-09, 22:57   #6
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: boxe pentru renault megane

Quote:
Originally Posted by cipilikkka View Post
sal am si eu 1 megane sedan din 2008 si cam vreau sa umblu la sound
adik sa schimb cam tot poate imi dati ceva idei as vrea sa schimb unitatea s aimi pun 1 dvd inlocuire de difuri amplificare tub tot tacamul
............ai pm!!!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 22:14   #7
nsl_iuli

Stage 5
 
nsl_iuli's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 708
Member of:
[PEUGEOT]
[RENAULT]
Default Re: boxe pentru renault megane

Imi cer scuze ca ma bag peste topicul omului, dar nu stiu daca sa fac eu topic, sau daca s-a mai discutat...
Am un Megane 2.1 bicorp, si masina a avut din fabrica difuzoare doar in fata. Intrebarea mea ar fi daca stie cineva daca are fire trase in usile spate. Intreb asta din cauza ca din mufa din spatele player-ului pleaca fire si pt boxe spate...
__________________

Prowd owner of: '02 BMW 320 Cabrio
Ex:
Megane II Bicorp 1.5dCi RS Replica
nsl_iuli is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 07:26   #8
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: boxe pentru renault megane

Quote:
Originally Posted by nsl_iuli View Post
Imi cer scuze ca ma bag peste topicul omului, dar nu stiu daca sa fac eu topic, sau daca s-a mai discutat...
Am un Megane 2.1 bicorp, si masina a avut din fabrica difuzoare doar in fata. Intrebarea mea ar fi daca stie cineva daca are fire trase in usile spate. Intreb asta din cauza ca din mufa din spatele player-ului pleaca fire si pt boxe spate...
....daca nu are se pot trage fara nici o problema!!!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 18:50   #9
florin_pch

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 19
Default Re: boxe pentru renault megane

Pe un Megane I merita sa schimb boxele fata/spate daca nu schimb playerul original? Nu vreau sa renunt la satelitul de comanda dar mi-ar placea un sunet mai clar la volum mai mare si eventual ceva bass. Boxele mele nu se aud rau dar nici n-ar strica ceva mai bun. Intrebarea mea este daca intr-adevar se imbunatateste calitatea sunetului daca iau sa zicem Sony Xplod ovale cu peak de 280 W (undeva pe la 200 ron perechea).
florin_pch is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 19:00   #10
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: boxe pentru renault megane

Quote:
Originally Posted by florin_pch View Post
Pe un Megane I merita sa schimb boxele fata/spate daca nu schimb playerul original? Nu vreau sa renunt la satelitul de comanda dar mi-ar placea un sunet mai clar la volum mai mare si eventual ceva bass. Boxele mele nu se aud rau dar nici n-ar strica ceva mai bun. Intrebarea mea este daca intr-adevar se imbunatateste calitatea sunetului daca iau sa zicem Sony Xplod ovale cu peak de 280 W (undeva pe la 200 ron perechea).
merita.....dar nu iti pune Sony!!!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 28-03-09, 19:08   #11
adrian74

Stage 5
 
adrian74's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 564
Member of:
[RENAULT]
Default Re: boxe pentru renault megane

pt DEecris,boxe daca sunt pe 13 incearca de la JBL iar jenti,MIRCAT are ceva dragut(i-am vazut anuntul cu rotile) iar pentru "florin pch" poti schimba unitatea cu orice altceva,gasesti in vitan un adaptor special pt satelitul masinii(in jur de 300 ron era acum 2 ani,poate o fi mai ieftin acum),dar daca zici ca-ti montezi un DVD n-are rost,eu unul asa am procedat si nu-i simt lipsa mai ales ca vine cu telecomanda sau poti folosi touch-screen-ul dvd-lui. multa bafta in continuare!
adrian74 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 18:28   #12
cipilikkka

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 8
Default Re: boxe pentru renault megane

ce dvd tiai pus??
ce bani si de unde?
cipilikkka is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 22:45   #13
adrian74

Stage 5
 
adrian74's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 564
Member of:
[RENAULT]
Default Re: boxe pentru renault megane

dvd2din pe el scrie pioneer dar nu cred,1500ron de pe bazar l-am luat
adrian74 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 17:51   #14
cipilikkka

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 8
Default Re: boxe pentru renault megane

aha bazar adik unde
si ceva date despre el
cate monitoare poti pune?
iesiri?
cipilikkka is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 19:05   #15
adrian74

Stage 5
 
adrian74's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 564
Member of:
[RENAULT]
Default Re: boxe pentru renault megane

www.4tuning.ro,intri pe site de acolo pe bazar si cauti ce te intereseaza,cat despre ce stie sa faca,eu am o statie Magnat ULTRA 2000 de 500W,un subwoofer JBL,cu un condensator de 1,6 farazi(pana sa-l iau am distrus o baterie),boxele din usi le-am schimbat cu altelede aceeasi marime(13),dar nu e mare jmekerie cu ele,ideal ar fi sa modifici fetele de usi cu fibra de sticla in dreptul buzunarelor si sa-ti montezi sisteme de boxe pe trei cai dar separate,adica basul in locul acoperit cu fibra,mediile in actualele locase iar tweterele in locasele lor originale pe fata sunt pe bord,eventual orientate spre tine iar cele spate sunt in usii+pe policioara de la luneta ai putea sa mai pui doua boxe legate la statie.In afara de iesirile pt cele 4 boxe,amplificaror mai ai 2 pt monitoare gen tetiere,mufa pt camera mers innapoi,sistem de 5+1 surround,card SD,stik de memorie,mufa USB,intrare casti,telefon cu posibilitatea tastari numarului pe ecranul DVD-lui prin touch screen,se activeaza telefonul tau cu dvd-ul prin bluetooth,interlocutorul se aude in boxele masinii iar microfonul este in rama dvd-lui,mai multe...
adrian74 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -