Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-08, 22:22   #1
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Salut,

Cu totii recunoastem e21 ca fiind rechin, e30 ca fiind urs, e36 pisicutza dar...stau si ma intreb cine a dat toate aceste denumiri? ca prea s-au impamantenit. Ok e21 arata ca un rechin dar de unde au inceput toate aceste asocieri ? Are cineva informatii la capitolul asta ? Din cate stiu eu denumirile astea se gasesc numai la noi, adica nu sunt traducerile unor denumiri preluate de la occidentali (am cautat pe net si nu am gasit - poate nu am cautat unde trebuie). Stiu ca suna cam ciudata intrebarea mea dar poate nu sunt singurul pe care il framanta lucruri de genul asta....
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 21:01   #2
Lymbutza

Stage 5
 
Lymbutza's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,292
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

ca bine zici . . . pe mine unu sincer ma enerveaza cand vine cineva la mine si ma intreaba : " Ce mai face Pisica ?" ! Cum ai zis si ru e21 aduce cu un rechin e30 arata oarecum a urs , dar e36 . . . de unde pana unde pisica ?!?!?!
__________________
BMW E36 318i 1997
Lymbutza is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 21:03   #3
piratu_volvo

Stage 5
 
piratu_volvo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 580
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

E21 se numeste si Polonia rekin!
piratu_volvo is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 22:22   #4
Billy c25xe

Stage 5
 
Billy c25xe's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 846
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Cu rechini mai toata seria de la inceput a semanat , de la e21 pana la e31 . Cum sta faza cu ursuletz si pisicutza nici eu nu prea o inteleg , doar ca am mai auzit de unele noi porecle , cum ar fi la e34 ursoaica , e46 cioc de papagal si la e36 unii ii zic randunica .
Billy c25xe is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 02:53   #5
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Mai exista si audi 80 butoias, pasat b5 cocosat etc..
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 12:25   #6
niz

Stage 1
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 19
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Mercedes: randunica, bot de cal, cobra...
niz is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 12:28   #7
kosfunny

Stage 3
 
kosfunny's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 124
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Si Dacie "zambetul lui Iliescu"!
kosfunny is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 16:35   #8
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Eu vorbeam despre provenienta acestor denumiri.....
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 16:40   #9
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

denumirea de urs nu vine de la infatisare, vine de la sunetul motorului...e de pe vremea motoarelor12v care suna diferit de generatia 24v
scorpio GL is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 06:45   #10
bh99mes

Stage 4
 
bh99mes's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 241
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

de ce "urs", "pisica" si asa mai departe...? probabil taranii care nu au vazut masina straina au incercat s-i retina tipul sau modelul, si i-au dat nume de animale si de lucruri apropiate de ei....

am umblat deja in cateva tari si nun am auzit asaceva niciunde
tot in categoria asta intra si "mobra" (motocicleta, indiferent de tip sau marca).
ma gandesc ca totul provine din timpul lui Ceausescu, cand romanu' inca nu a vazut nici alta masina nici alta motocicleta decat dacie si mobra

mai sunt cateva exemple:
mercedes cobra
audi butoias
de bmw-uri sa nu mai spun, ca-s enumerate deja
sau "jeep" la orice masina de teren.... no comment
....

suntem tarani, trebe recunoscut

Last edited by bh99mes; 16-01-09 at 08:16.
bh99mes is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 20:15   #11
DannyKid

Stage 5
 
DannyKid's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,102
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Dar si ultimul model de M6 sau seria 6, duce a rechin ....
DannyKid is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 22:04   #12
Lymbutza

Stage 5
 
Lymbutza's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,292
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by bh99mes View Post
de ce "urs", "pisica" si asa mai departe...? probabil taranii care nu au vazut masina straina au incercat s-i retina tipul sau modelul, si i-au dat nume de animale si de lucruri apropiate de ei....

am umblat deja in cateva tari si nun am auzit asaceva niciunde
tot in categoria asta intra si "mobra" (motocicleta, indiferent de tip sau marca).
ma gandesc ca totul provine din timpul lui Ceausescu, cand romanu' inca nu a vazut nici alta masina nici alta motocicleta decat dacie si mobra

mai sunt cateva exemple:
mercedes cobra
audi butoias
de bmw-uri sa nu mai spun, ca-s enumerate deja
sau "jeep" la orice masina de teren.... no comment
....

suntem tarani, trebe recunoscut
ca bine zici . . . . !
Lymbutza is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 12:10   #13
cEaska

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 472
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

eu stiam de audi gogosar (audi 80, al 2`lea)
cEaska is offline   Reply With Quote
Old 22-01-09, 20:58   #14
bh99mes

Stage 4
 
bh99mes's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 241
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by cEaska View Post
eu stiam de audi gogosar (audi 80, al 2`lea)
bh99mes is offline   Reply With Quote
Old 06-02-09, 11:38   #15
giuliomak
BMW Driver

Stage 5
 
giuliomak's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 955
Member of:
[BMW]
Default Re: Un mister nedeslusit (de mine cel putin) denumirea de rechin,urs,pisicuta

Quote:
Originally Posted by bh99mes View Post
de ce "urs", "pisica" si asa mai departe...? probabil taranii care nu au vazut masina straina au incercat s-i retina tipul sau modelul, si i-au dat nume de animale si de lucruri apropiate de ei....

am umblat deja in cateva tari si nun am auzit asaceva niciunde
tot in categoria asta intra si "mobra" (motocicleta, indiferent de tip sau marca).
ma gandesc ca totul provine din timpul lui Ceausescu, cand romanu' inca nu a vazut nici alta masina nici alta motocicleta decat dacie si mobra

mai sunt cateva exemple:
mercedes cobra
audi butoias
de bmw-uri sa nu mai spun, ca-s enumerate deja
sau "jeep" la orice masina de teren.... no comment
....

suntem tarani, trebe recunoscut
pe vremea lu' Ceausescu nu exista "pisica" ,a aparut dupa.... si totusi...
giuliomak is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -