Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 10-10-14, 01:25   #1
e36ghost

Stage 2
 
Join Date: May 2014
Posts: 25
Default Politia Vietii

Salut am si eu o nelamurire legata de o amenda si suspendarea talonului
Pe geamurile mici din spate la o pisica aveam folie si trusa medicala expirata
Am fost oprit de un cap de creta pentru un control de rutina
mi.a cerut actele apoi ma pus sa deschid portbagajul sa ma verifice la trusa extintor si triunghi
trusa a fost acolo nemiscata de cand am luat masina si cik nu mai este in termen
pentru asta a zis ca imi da avertisment dar pentru folia dupa spate imi ia talonul si imi da amenda
cand am auzit mi.a cazut fata de imi venea sa il bat cu extintorul in cap
am incercat sa il fac sa inteleaga k folia este pusa doar pe geamurile mici si nici macar nu cred ca este ilegal sa am acolo dar o tinea pe a lui ca imi ia talonul si chiar asa a facut
mi.a luat talonul 800 Ron amenda si 9 puncte de penalizare
am primit o foaie cu care sa ma duc la rar fara folie sa constate aia ca nu mai este si sa imi puna o stampila sa ma intorc la el sa imi dea talonul
In graba sa ajung la rar sa recuperez talonul am uitat ca am jante pe 17 si acolo ca la nebuni .. in loc sa imi verifice geamurile idiotii aia ma bagat in stant si a verificat seria rotile etc si bineinteles k am picat rar.ul .. a trebuit sa ma intorc de la slobozia inapoi la urziceni sa schimb rotile apoi din nou la rar la Slobozia sa vada aia ca am jantele pe 15 fara lolie si sa reomologhez trusa medicala
Toata nebuneala asta si bani cheltuiti aiurea pe drumuri si taxe la rar doar ca asa a vrut muschiu lu nea agentu k am folie pe geamurile alea mici ...
Problema e ca nu vreau sa las lucrurile asa pentru ca nu am auzit pana acum pe cineva sa ramana fara talon pentru geamurile alea mici .. daca aveam pe tot geamul din spate sau ceva de genu mai ziceam ..
chiar nu am chef sa dau 800 ron la primarie ca asa vrea un idiot
deja am cheltuit 350 de ron aiurea plimbandu.ma dupa talon si as vrea sa fac o contestatie
am nevoie de sfaturi unde ar trebuii sa merg si daca am sanse macar sa scap de punctele alea
e36ghost is offline   Reply With Quote
Old 10-10-14, 05:33   #2
mister zizu

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 229
Default Re: Politia Vietii

si pentru alea de spate ati trebuie omologare.
ce ai scris in procesul verbal ?
mister zizu is offline   Reply With Quote
Old 10-10-14, 09:06   #3
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Politia Vietii

Ok, de acord cu tine, dar dacă erai aşa sigur de faptul că ai voie să ai folie pe geamurile
custode, de ce te-ai mai deranjat să dai folia jos, īnainte de a merge la RAR?
Īţi spun eu de ce! Nu erai total convins că este ok să ai folie pe geamurile respective.
Te mai īntreb altceva. Dacă ţi-ar fi luat talonul pentru roţi, cum era?

Deci oricum ai gāndi, poliţistul cam era īndeptăţit să te ardă.
Ştiu, este aiurea cānd se īntāmplă, dar ăsta este riscul pe care ţi-l asumi atunci
cānd īti modifici ceva la maşină şi modificările sunt oarecum neconforme.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 10-10-14, 11:10   #4
RisTiN_srb

Stage 4
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 282
Member of:
[BMW]
Default Re: Politia Vietii

am patit-o si eu legat de folie...si mi-a aratat articolul de lege ... din legislatia noua si scrie ca nu e legal sa ai aplicate folie,stickere orice care impiedica vizibilitatea si nici nu precizeaza pe care geamuri,deci legal e interzis sa ai folie pe oricare geam spate,fata,luneta ....
__________________
Un barbat matur in toate privintele,
Face ce vrea si isi asuma toate consecintele!
RisTiN_srb is offline   Reply With Quote
Old 10-10-14, 18:25   #5
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Politia Vietii

Pentru roti nu avea cum sa ii retina talonul daca este model nou pentru ca nu sunt trecute dimensiunile anvelopelor.


http://www.rarom.ro/article--Care_su...muri--203.html


Quote:
- geamurile laterale din spate şi luneta nu sunt esenţiale pentru vizibilitatea din interior, cānd autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele părţi, īnsă īn cazul īn care acestea au o transparenţă modificată faţă de cea stabilită prin marcajul de omologare se urmăreşte că stratul aplicat ulterior să fie uniform şi să nu creeze distorsiuni;
Trebuie totusi insa sa ai omologare pentru ele.

Poti sa faci contestatie daca domnul militian nu a folosit nici un fel de aparat pentru masurat transparenta si a constata din ochi totul. Poti sa ii ceri omologarea ochiului sau a ambilor pe baza careia poate face constatarea
__________________



Pe Umm Design gasiti template-uri pentru WordPress gratuite, tutoriale Photoshop si multe altele ....

Last edited by SynTheLaZ; 10-10-14 at 18:33.
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 11-10-14, 23:31   #6
e36ghost

Stage 2
 
Join Date: May 2014
Posts: 25
Default Re: Politia Vietii

Pe proces a scris
subsemnatul etc etc a condus autovehiculul marca bmw cu numarul xxxxxx in municiupiul Urziceni pe cala bucuresti cu folie neautorizata pe geamurile laterale spate
La faza asta nu sunt lamurit
nu a specificat pe care geamuri aveam folie
a scris ca aveam pe geamurile laterale spate
nu pe geamurile alea mici ....

Last edited by e36ghost; 11-10-14 at 23:48.
e36ghost is offline   Reply With Quote
Old 12-10-14, 08:13   #7
mister zizu

Stage 4
 
Join Date: May 2009
Posts: 229
Default Re: Politia Vietii

eu team intrebat ce ai scris tu inprocesul verbal nu militianu.
mister zizu is offline   Reply With Quote
Old 12-10-14, 08:49   #8
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Politia Vietii

Hai sa te lamuresc....pentru orice te-ar opri capul de creta....legat de, folii, pleoape pe far, parasolar pe parbriz, toba sport si asa, neomologat, adica pentru care n-ai omologare de la RAR sau certificat de omologare de la producator, cum ar fi foliile, sau tobe sport, sau mai stiu eu...daca se remediaza pe loc, nu se sanctioneaza....
Trusa medicala expirata, da-i ma dreq....ce sa expire, pansamentele sterile? ), asta-i asa, un moft....daca ai accident si-ti sectionezi artera femurala de exemplu, nu ca nu ajungi tu in timp util la trusa, dar garantat nu te mai misti....da-o-n draci de treaba...
Uite, eu am facut RAR acum recent, si am avut si gume diferite intre roti fata si roti spate, si folii pe geamuri, statia in masina, tot tot, am dat pragurile jos si folia de pe fata, desi puteam sa n-o dau jos pe aia( fiind ilegala pe fata dupa legile mai noi, mi-a facut civ si mi-a facut omologare inclusiv pe foliile omologate, nush cum plm, le-au trecut in civ, cine stie, nu m-am uitat exact....pe bonul fiscal era oricum..., si cu toate ca n-am schimbat extinctor, trusa si mai stiu eu ce cu altele in termen, nu mi-au zis nimic (bineinteles, the power of the scrumiera), ca mai aveam mici defecte, gen fisuri in sticle la faruri de la pleoapele negre aplicate, cauciucurile la profil aproape minim, maruntisuri, noxele care-mi era frica cu ele din cauza la un furtun spart pe care nu reuseam sa-l inlocuiesc din cauza unei amarate de supape defecte....si totusi nu m-a picat RAR-ul cu te miri ce bistari... .
revenind, tot ce se poate remedia pe loc, agentul de politie nu poate sanctiona
faruri care nu mai ard....schimbi becurile cat scrie el procesul verbal....si ii dai muie daca nu se conformeaza, opresti martor alt sofer....uite, scrie acolo, farurile functioneaza si agentul zice ca nu....folie pe fata neomologata, trage-o jos, se dezlipeste foarte repede, am testat....nu vrea sa ia la cunostinta, sa cheme echipaj rar sa masoare transparenta la geamuri, dar strict ce vrea el sa sanctioneze..., toba sport prea galagioasa....lasa sa scrie procesul verbal....o schimbi pe loc....pana silabiseste el, tu te bagi sub masina si remediezi....si le dai de aia de incepe cu m si se termina cu uie... nu pot sanctiona ce se remediaza pe loc....eu unul umblu cu toba sport montata si cu chei si toba originala in portbagaj....nu m-a oprit nimeni pana acum desi se uita cam urat, ba chiar un echipaj venea dupa mine doamne feri sa ma prinda la un stop sa ma opreasca ca asa in mers n-avea cum ca mergeam regulamentar....i-am sucit printre blocuri de i-am racorit... dar cand au clienti si-s ocupati, o las asa sa mearga din inertie si la geamu lor le dau acceleratie sa-i scot din minti =)) ca dupa mine nu pot sa vina sa-i lase pe aia care-i au sigur in sac ). Daca ma opresc vreodata, imediat pun penele sub roti, ridic masina si schimb toba, ei n-au decat sa scrie verzi si uscate acolo....folie o sa-mi iau vreo 3 metri de aia dark black si imi montez inapoi pe geamurile fata....daca ma opreste....du-te si scrie nenea militianu.....pana scrie, eu dau folia jos, si fac si poze ca tot timpul am 2 aparate foto in dotarea masinii, nu vrea sa se conformeze, sa scrie procesul verbal....sa stea la poza langa masina ca sa fie dovada ca atunci cand mi-a scris procesul verbal el perse, masina nu era cum scrie in proces....si sa vezi de nu ma duc eu si pe la RAR, si peste tot si-l dau si in judecata ) ca am cheltuit bani din cauza lui si-am pierdut o groaza de timp dejaba, timp care costa bani.... Pe geamurile custode am vazut ca nu se aplica omologare, la masinile tip berlina cu geamuri custode mici, cum e in cazul tau, ford focus 5 usi, seat toledo 3 sau 5p cum ii zice, la astea ma refer, am un vecin si-o pus folie pe toate geamurile, si are omologari doar pe cele de la portierele spate si luneta, pe fata nu e voie si pe custode nu are puse, deci e posibil sa nu fie necesare omologarile pe acele geamuri.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -