Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 29-03-13, 17:31   #1
cris1979

Stage 2
 
cris1979's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 31
Default transcriere bmw

ma poate ajuta si pe mine careva.? am cumparat un 318i din 92, inscris in ro in 2005 ...platesc timbru de mediu daca o transcriu pe numele meu?
cris1979 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 20:28   #2
florineluspr

Stage 5
 
florineluspr's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,198
Member of:
[Competitor CNCA]
[BMW]
Default Re: transcriere bmw

DA!.....
florineluspr is offline   Reply With Quote
Old 30-03-13, 08:17   #3
Jambo

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 381
Default Re: transcriere bmw

Quote:
Originally Posted by cris1979 View Post
ma poate ajuta si pe mine careva.? am cumparat un 318i din 92, inscris in ro in 2005 ...platesc timbru de mediu daca o transcriu pe numele meu?
Ai de dat aproximativ 750-800 eur
Jambo is offline   Reply With Quote
Old 30-03-13, 11:14   #4
cris1979

Stage 2
 
cris1979's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 31
Default Re: transcriere bmw

Quote:
Originally Posted by Jambo View Post
Ai de dat aproximativ 750-800 eur
pai si daca o fost platita o data taxa, ce o fost atunci
cris1979 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-13, 12:21   #5
Jambo

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 381
Default Re: transcriere bmw

Quote:
Originally Posted by cris1979 View Post
pai si daca o fost platita o data taxa, ce o fost atunci

In 2005 se platea taxa vamala si era mai mica. Guvernul s-a hotarat sa mai traga de pe oameni niste bani, din cate stiu sunt se poate castiga in instanta si aceasta noua taxa de timbru.
Jambo is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 16:03   #6
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: transcriere bmw

probabil... dar daca trebuie sa platesti intai apoi procesul dureaza 3 ani nu e mare jmecherie...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 17:58   #7
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: transcriere bmw

las-o asa,eu de aproape 2 ani am masina si inca nu am pus-o pe mine.nu am nici un stres.
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 22:25   #8
Jambo

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 381
Default Re: transcriere bmw

Poti circula mult si bine asa, dar daca te gandesti sa o ti pentru tine este mai bine sa o platesti, sau macar poti plati impozitul sa nu se adune
Jambo is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 12:28   #9
cris1979

Stage 2
 
cris1979's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 31
Default Re: transcriere bmw

Quote:
Originally Posted by Jambo View Post
Poti circula mult si bine asa, dar daca te gandesti sa o ti pentru tine este mai bine sa o platesti, sau macar poti plati impozitul sa nu se adune
ALTE METODE NU AR MAI FI, CA AM MAI AUZIT CEVA DE DONATIE SI CHESTII DIN ASTEA. STIE CINEVA CUM POATE FII EVITATA ,MASINA II INSCRISA IN 2005 IN RO , SI NU AS MAI PLATI TAXA.
cris1979 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 12:48   #10
X.Bitza

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 40
Default Re: transcriere bmw

Quote:
Originally Posted by cris1979 View Post
ALTE METODE NU AR MAI FI, CA AM MAI AUZIT CEVA DE DONATIE SI CHESTII DIN ASTEA. STIE CINEVA CUM POATE FII EVITATA ,MASINA II INSCRISA IN 2005 IN RO , SI NU AS MAI PLATI TAXA.
Ti-am vazut mesajul si pe pagina unui articol pe 4tuning si consider ca mai bine raspund pe forum. E mai adecvat asa.

Donatie nu merge. Mostenire da, daca succesiunea se face in termen de 2 ani.

BaiatBun are dreptate. Las-o asa. N-au ce sa faca deocamdata. Decat sa nu fie probleme cu fostul proprietar din RO.

Sau, inmatriculare pe BG. Fara nicio grija.

De cateva zile o lalalie prin media ca "Bulgarii vor să facă probleme românilor cu maşini înmatriculate în ţara lor".
Teapa.
Au prins si in"jurnalistii" astia un brat de caracatita dar nu spun si despre restul.
Restul era despre faptul ca, guvernul bulgar lucreaza la o lege prin care romanii care achizitioneaza masini din BG, isi pot si transcrie masinile tot in Bulgaria. Ramane de vazut ce conditii trebuiesc indeplinite. Doamne ajuta! Sper sa nu incalce niciun tratat UE.
Fac asta ca sa nu-i mai f.. la cap UE ca au prea multe masini ramase cu inmatricularea pe BG, care au fost vandute si la care in prezent nu se cunoaste adevaratul proprietar.

P.S.: aveti grija la cei ce sustin ca au castigat procese de recuperare a taxei de inmatriculare/taxa de poluare. Pana acum, niciun proces pentru TIMBRU DE MEDIU (oug 9/2013) nu s-a castigat.
X.Bitza is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 13:16   #11
cris1979

Stage 2
 
cris1979's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 31
Default Re: transcriere bmw

DA CU PROPRIETARUL VREA SA O TRANSCRIU PE MINE ,,TOT MA BATE LA CAP. MAI ASTEPT SA VAD CE-O MAI FII.
cris1979 is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 13:36   #12
BaiatBun

Stage 5
 
BaiatBun's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,322
Default Re: transcriere bmw

Quote:
Originally Posted by cris1979 View Post
DA CU PROPRIETARUL VREA SA O TRANSCRIU PE MINE ,,TOT MA BATE LA CAP. MAI ASTEPT SA VAD CE-O MAI FII.
daca te da la politie iti confisca numerele politia si actele ,asa am vandut eu o masina in buzau la care i s-a pierdut urma,eu primeam amenzi pt rovinieta ,am mers la politia cj,si m-au sfatuit sa trimit o scrisoare la politia buzau,la care am atasat copie dupa actele masinii,copie dupa contract in care se vedea ca masina am vandut-o de un an deja si inca nu a fost transcrisa,in doua saptmanai mi-a venit instiintare de la politia buzau cum ca i s-au consfiscat numerele masinii .Asa ca am stat relax,amenzile le-am contestat la tribunalul buzau,tot printr-o scrisoare la care am atasat actele doveditoare cum ca in data in care masina a fost pozata fara rovinieta nu mai era propietatea mea,si dupa 5 luni am primit scrisoare de la tribunal cum ca am castigat procesul.
Deci in concluzie daca vrea ,TE FOOTE rau de tot
__________________
TurboMania
BaiatBun is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 15:01   #13
X.Bitza

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 40
Default Re: transcriere bmw

Quote:
Originally Posted by cris1979 View Post
DA CU PROPRIETARUL VREA SA O TRANSCRIU PE MINE ,,TOT MA BATE LA CAP. MAI ASTEPT SA VAD CE-O MAI FII.
Vezi ca daca trec 30 de zile de la data contractului c/v si nu o inregistrezi la financiar, va fi o mica amenda.
X.Bitza is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 01:08   #14
B94BAX

Stage 5
 
B94BAX's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 474
Default Re: transcriere bmw

Quote:
Originally Posted by X.Bitza View Post
Vezi ca daca trec 30 de zile de la data contractului c/v si nu o inregistrezi la financiar, va fi o mica amenda.
la financiar poate sa o treaca si fara sa treaca pe la politie..aia la financiar "halesc" tot...doar contractu si actele ii trbuiesc!
B94BAX is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 07:07   #15
X.Bitza

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 40
Default Re: transcriere bmw

Quote:
Originally Posted by B94BAX View Post
la financiar poate sa o treaca si fara sa treaca pe la politie..aia la financiar "halesc" tot...doar contractu si actele ii trbuiesc!
Prima data o masina se inregistreaza la Adm Fiscala. Neinregistrarea aici in termen de 30 zile duce la amenda.
O masina se inmatriculeaza/transcrie (la DRPCIV) DOAR daca a fost inregistrata fiscal. Fara inregistrare fiscala nu se poate inmatricula/transcrie.
Chiar daca la vanzarea unei masini SH, masina ramane inscrisa in continuare in circulatie (pe numele vanzatorului). cumparatorul nu are dreptul sa circule decat 30 zile de la dobandirea dreptului de proprietate (data contractului C/V) sau maxim 90 zile(cu inca 2 seturi de nr. rosii). Daca este prins i se ridica talonul. + amenda.

Last edited by X.Bitza; 18-04-13 at 07:09.
X.Bitza is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -