Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 16-07-13, 01:40   #76
motzu

Stage 5
 
motzu's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,005
Member of:
[CSR]
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

Quote:
Originally Posted by daman View Post
am incercat si eu in seara asta dar mi se formeaza cute in zona parasolarelor.voi cum ati rezolvat problema in acea zona?
ce fel de material folosesti?
poate sa fie problema de la material sa nu muleze perfect.
motzu is offline   Reply With Quote
Old 22-07-13, 15:01   #77
RisTiN_srb

Stage 4
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 282
Member of:
[BMW]
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

Si eu vreau sa il reconditionez..eterna problema cu plafonul care tine la proprietar si il mangaie pe ceafa.

momentan e gri si ma gandeam sa il fac negru dar cum banuiti si parasolarele sunt gri...cum as putea sa le fac negre?si am trapa,as vrea sa o fac si pe aia neagra nu sa imi ramana gri....ceva sfaturi?
__________________
Un barbat matur in toate privintele,
Face ce vrea si isi asuma toate consecintele!
RisTiN_srb is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 10:37   #78
StelarPhunk

Stage 4
 
StelarPhunk's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 195
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

si la mine aceeasi problema cu parasolarele... merg cumva vopsite cu un spray negru sau nu rezista materialul ?
pt cei din bucuresti : de unde luati material negru cu buretel din ala pe dedesubt?
multumesc!
StelarPhunk is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 11:01   #79
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

Merg vopsite, dar devin lipicioase.
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 22:08   #80
RisTiN_srb

Stage 4
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 282
Member of:
[BMW]
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

nimeni nu a gasit nici o solutie? folie pe ele sau cumva....
RisTiN_srb is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 09:49   #81
marcelbigboy

Stage 4
 
marcelbigboy's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 293
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

Din cate stiu exista o vopsea pentru piele ce se aplica cu aerograful . Chiar daca nu e piele cred ca rezista vopseaua aceea pe acel material .
marcelbigboy is offline   Reply With Quote
Old 24-07-13, 13:40   #82
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

Quote:
Originally Posted by RisTiN_srb View Post
nimeni nu a gasit nici o solutie? folie pe ele sau cumva....
Eu le-am vopsit cu un spray negru. Sta foarte bine vopseaua pe ele. Nu le-am matuit, doar le-am degresat inainte de vopsit. Le am asa de 2 ani si sunt ok.

On. Buna treaba cu plafonul.Si eu era pe punctul de a-mi cumpara altul dar vad ca nu e asa greu de retapitat.. o sa-l fac si eu.
__________________
VN23TDR is offline   Reply With Quote
Old 29-07-13, 23:56   #83
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

atasez un nou plafon retapisat de un prieten eu doar l-am ajutat nu am intins materialul sau ceva ...el singur decupat TOT ...

pentru a nu se forma CUTE in zona parasolarelor ceea ce am observat in timp la niste lucrari in timp ...materialul sa fie ceva mai GROS ! sa nu fie foaie de ceapa ..la PRIMUL plafon retapisat de mine pe acest topic am folosit material IEFTIN 7.5 lei metru si la parasolar am folosit niste capse !

plafonul din aceste imagini sunt pentru un e36 coupe care materialul folosit este destul de gros ,s-a intins IMPECABIL , au fost folosite 2 bucati de material deoarece astea au fost resursele din pacate DAR la imbinatura dupe plafon i-am gasit rezolvare si vor veni culorile alb si albastru specifice marcii ...este montat pe masina se vede demential ...si stalpii tot negrii !!!

in cel mai scurt timp posibil o sa postez si pozele cu plafonul montat !!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0386.JPG
Views:	171
Size:	416.2 KB
ID:	2826231   Click image for larger version

Name:	IMG_0397.JPG
Views:	180
Size:	434.0 KB
ID:	2826232   Click image for larger version

Name:	IMG_0398.JPG
Views:	222
Size:	446.5 KB
ID:	2826233  

Click image for larger version

Name:	IMG_0399.JPG
Views:	164
Size:	349.8 KB
ID:	2826234   Click image for larger version

Name:	IMG_0400.JPG
Views:	158
Size:	371.5 KB
ID:	2826235   Click image for larger version

Name:	IMG_0402.JPG
Views:	281
Size:	334.2 KB
ID:	2826236  

__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 30-07-13, 00:07   #84
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

pana la urma Problema cu parasolarele si manerele merg Vopsite Negre ? se curata ceva ? mei trebuie folosita vreo solutie dupa degresat ????
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 02-08-13, 09:10   #85
marcelbigboy

Stage 4
 
marcelbigboy's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 293
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

Am citit pe un alt forum dedicat marcii bavareze si am gasit asa ceva legat de vopsirea zonelor din piele (probabil functioneaza si pentru parasolare ):

"Sunt 2 vopsele care se gasesc la noi Vopel si Sigmarom. Am vopsit recent un volan cu Vopel si a iesit destul de bine dar cam lucios (cam asa cum se lustruieste de la sine dupa 200k km).

Sigmarom n-am folosit deci nu pot sa ma pronunt, am inteles ca iese o culoare mai mata, naturala
Vopseaua am luat-o de la o taraba din piata moghioros (drumu taberei etc) 17 lei fixator+vopsea.".

Spor la lucrat
marcelbigboy is offline   Reply With Quote
Old 02-08-13, 19:04   #86
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

Quote:
Originally Posted by marcelbigboy View Post
Am citit pe un alt forum dedicat marcii bavareze si am gasit asa ceva legat de vopsirea zonelor din piele (probabil functioneaza si pentru parasolare ):

"Sunt 2 vopsele care se gasesc la noi Vopel si Sigmarom. Am vopsit recent un volan cu Vopel si a iesit destul de bine dar cam lucios (cam asa cum se lustruieste de la sine dupa 200k km).

Sigmarom n-am folosit deci nu pot sa ma pronunt, am inteles ca iese o culoare mai mata, naturala
Vopseaua am luat-o de la o taraba din piata moghioros (drumu taberei etc) 17 lei fixator+vopsea.".

Spor la lucrat
multumim frumos , ne trebuie pentru manerele din interior si pentru parasolare !!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 03-08-13, 00:09   #87
B34DZS

Stage 2
 
B34DZS's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 61
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

Quote:
Originally Posted by rrm012001 View Post
dar cu imitatie de piele a facut cineva ? sau cu piele ? eu lucrez acum la sedanul meu plafonul si stalpii cu imitatie de piele gri. o sa revin cu poze.
Nu iese cu imitatie de piele
am incercat eu si nu se muleaza cum trebuie
Fac maine cateva poze sa vezi ..
mai ales la parasolare se vede urat rau ..
o sa il schimb zilele astea cu un fel de catifea visinie ..
__________________
I love you my Bmw e36

Vand/Dezmembrez Daewoo Espero 1.5 - 2000 RON
Vand Opel Astra G Break 2.0 - 1700 E
B34DZS is offline   Reply With Quote
Old 03-08-13, 11:04   #88
e36sedan

Stage 3
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 110
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

Intrebare intrebatoare! m-a mancat si pe mine sa imi fac plafonul insa cu stopoare nu stiu ce am facut dar nu mi-a iesit bine acolo unde sunt onduiturile de la lampa de iluminat si mi-a iesit cu te plus ca am facut o mica gresala la decupaj....acum sunt nevoiet sa iau din nou materialu si sa o iau de la 0


intrebare este....oare cum sa fac sa dau jos materialu pt ca am tras putin de el si se ia cam greu ori ar fi mai bine sa il duc la un tapiter ca vad ca am fost tare neindemanatic....

materialu ce l-am luat de la tapiter e cam greu de folosit ca nu este elastic ba chiar si tapiterul a zis ca nu stie cum voi face mai ales acolo unde e lampa..si taman acolo se f...uu

poze si cu materialu deloc elastic
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20130803_110303_HDR.jpg
Views:	121
Size:	2.15 MB
ID:	2829263   Click image for larger version

Name:	20130803_110340_HDR.jpg
Views:	122
Size:	2.39 MB
ID:	2829264  
e36sedan is offline   Reply With Quote
Old 04-08-13, 00:50   #89
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

Quote:
Originally Posted by e36sedan View Post
Intrebare intrebatoare! m-a mancat si pe mine sa imi fac plafonul insa cu stopoare nu stiu ce am facut dar nu mi-a iesit bine acolo unde sunt onduiturile de la lampa de iluminat si mi-a iesit cu te plus ca am facut o mica gresala la decupaj....acum sunt nevoiet sa iau din nou materialu si sa o iau de la 0


intrebare este....oare cum sa fac sa dau jos materialu pt ca am tras putin de el si se ia cam greu ori ar fi mai bine sa il duc la un tapiter ca vad ca am fost tare neindemanatic....

materialu ce l-am luat de la tapiter e cam greu de folosit ca nu este elastic ba chiar si tapiterul a zis ca nu stie cum voi face mai ales acolo unde e lampa..si taman acolo se f...uu

poze si cu materialu deloc elastic
|

cam naspa in cazul tau ..sterge din nou plafonul de lipiciul de la acest material , dai din nou masa si cumpara un material de la un magazin de tehtile putin mai grosut si o sa poti sa il intinzi foarte usor NU trebuie sa tragi de el doar de plimbi cu palma pe el si se aseaza singur ! este foarte important sa intinzi bine prelandezul sa nu lasi parti cu exces de prelandez pentru ca patrunde in material si se va vedea la exterion !

Materialul se decupeaza NUMAI dupa finalizarea plafonului in sine ...noi la ultimul negru baiatul a decupat un pic mai mare pentru a il lipi si pe deasupra lui ...vine si chederul si o sa stea impecabil !
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 04-08-13, 00:54   #90
e36sedan

Stage 3
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 110
Default Re: reconditionare Plafon BMW e36 coupe fara trapa

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
|

cam naspa in cazul tau ..sterge din nou plafonul de lipiciul de la acest material , dai din nou masa si cumpara un material de la un magazin de tehtile putin mai grosut si o sa poti sa il intinzi foarte usor NU trebuie sa tragi de el doar de plimbi cu palma pe el si se aseaza singur ! este foarte important sa intinzi bine prelandezul sa nu lasi parti cu exces de prelandez pentru ca patrunde in material si se va vedea la exterion !

Materialul se decupeaza NUMAI dupa finalizarea plafonului in sine ...noi la ultimul negru baiatul a decupat un pic mai mare pentru a il lipi si pe deasupra lui ...vine si chederul si o sa stea impecabil !
am dat azi la tapiter un tel si i-am zis...si a zis sa renunt pt ca e f greu cu materialul ala,insa se poate folosi perfect pt stalpiii din fata si spate la masina si pt plafon va incerca el sa gaseasca tot asa un crem care se poate intinde ok
e36sedan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -