Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-14, 04:35   #1
Nicholas Andrew

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 6
Default Un mic ajutor, va rog!

Vreau sa imi cumpar un BMW din 1996 3-Series cu motor 4 cilindri, 1.9 benzina. Daca cumpar acest model as putea sa pun un turbo pe el?
Am ascuns link-ul ca sa nu fac reclama! Aici e BMW!
Nicholas Andrew is offline   Reply With Quote
Old 21-07-14, 23:32   #2
e36ghost

Stage 2
 
Join Date: May 2014
Posts: 25
Default Re: Un mic ajutor, va rog!

Poti dar nu se merita investitia parerea mea , mai ales daca vrei sa iasa ceva de calitate nu improvizatii o sa te coste destul de mult
in locul unui turbo ii poti pune un motor de m3 e36 (destul de scump) dar merita fiecare banut ..
Ps: 1.8i este un motor destul de slab pentru un bmw mai ales daca doresti sprinturi puternice si d.astea si chiar ca nu se merita sa pui turbo pe un astfel de motor
daca chiar iti doresti sa ai un "pisoi turbat" cauta un Pisoi Coupe si cu un motor minim 2500 cmc pe care iti poti monta turbo
app dc vrei sa cumperi masina din state ? Mai ales e36 care il gasesti mult mai dotat si mult mai aratos la aceias bani in Germania si scutesti si taxele pentru transport etc ..
PS: este doar parerea mea personala ... tu faci ce vrei

Le: acum am vazut ca stai in state ....
e36ghost is offline   Reply With Quote
Old 22-07-14, 03:39   #3
Nicholas Andrew

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 6
Default Re: Un mic ajutor, va rog!

In primul rand vreau sa iti multumesc pentru timpul acordat si pentru sfaturi mai ales!
Deci da, locuiesc in state, sunt incepator la turbo si la motoare recunosc, caut ceva bun pentru ca in orasul meu, toata lumea are Civic, 240sx, sau alte japoneze modificate si na, eu sunt genul de om daca vad ceva sa vreau si eu, caut o masina care sa pot pune un turbo, sa ies invingator mai ales aici, nu sunt multi romani, sa le arat putin ce inseamna sa fii roman!
Aici gasesc multe modele BMW, dar sunt ingrijorat pentru ca daca cumpar sa nu regret dupa.
Un lucru rau este aici asigurarea, la masinile coupe e foarte scumpa, exagerat, cele sedan au pretul foarte slab.
Acum nu stiu, ma gandeam la ceva Sedan tot BMW care poate fii modificat, astept mai multe pareri si cat mai multe modele, chiar vreau sa am in garaj un BMW pentru liniute
Nicholas Andrew is offline   Reply With Quote
Old 22-07-14, 23:44   #4
e36ghost

Stage 2
 
Join Date: May 2014
Posts: 25
Default Re: Un mic ajutor, va rog!

E greu sa bati o japoneza modificata mai ales cu un bmw sedan motor 1.8 chiar si turbo
daca zici ca la masinile sedan au asigurarile mai ieftine in state de ce nu cauti un Bmw e30 cu un motor potent pe care ulterior poti monta turbo?
Daca ai bani destui poti opta pentru un Bmw e30 (urs) cu un motor V8 (daca gasesti) si siguri o sa afumi ceva masini p.acolo..
Spuneai ca vrei liniute etc .. pai un e36 318 cum vroiai tu este extrem de slab pe langa ce ai spus tu ca se gasesc acolo
ca idee o toyota supra Stock te afuma grav indiferent ca ai sau nu turbo pe un e36 318 ..
e36ghost is offline   Reply With Quote
Old 23-07-14, 00:09   #5
Nicholas Andrew

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 6
Default Re: Un mic ajutor, va rog!

Ma repet, sunt nou in categoria BMW! Am vazut cateva modele care chiar fac fata aici mai ales la liniute, sprintene si zgomotoase. Cat despre cutia de viteze, numa automata am vazut aici pe toate japonezele, niste prieteni mi-au spus ca japonezele au piesele ieftine, dar nu rezista mult
Cat despre modelele BMW trebuie sa invat mai mult, recent am vazut intr-o parcare o japoneza cu 2 turbine, twin turbo daca nu ma insel?
O turbina era de dimensiuni mici, iar cealanta avea dimensiuni mari, baiatul mi-a spus ca turbina mica e pentru sprint, iar turbina mare fuctionaza cand ajunge la anunite rotati si are un extra bost cred, de psi nu mi-a spus nimica, hp la fel deci cu aproximari tot nu am reusit sa imi dau seama ce sisteme turbo au pe masini..
Nicholas Andrew is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -