Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 13-02-12, 14:07   #16
alex95lr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 64
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by bcoupe View Post
Ciudat ca vorbiti de acest copil "pune mana ia permisu si alte alea"...Coitelor fix la 16 ani ma prins garda cu masina fara permis....si ma prins din cauza ca mi sa spart radiatoru si mi sa calat motoru....Prima mea masina la 18 ani a fost un urs cu motor de 2,7 care mi la lasat cineva sa am grije de el si in 3 luni am devenit propietaru ei( a fost ceva "eu nu mai vin acasa, masina e a ta, cadou de la mine) ...Nu mai vorbiti voi de copilu asta sa-i spulberati visu, mai bine i-ati da un sfat bun si i-ati incuraja visu decat sa-l luat la pwla ca are 16 ani!

Copilu cum zice si Case, pt ceea ce doresti tu o pisica este perfecta! Mai pune ceva langa aia 2000 si iti iei o pisica buna! Multa bafta cu ceea ce vrei tu sa faci!!!
Multumesc !
Schimbare totala de planuri pisica este in prim plan!!!
alex95lr is offline  
Old 13-02-12, 14:18   #17
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by bcoupe View Post
Ciudat ca vorbiti de acest copil "pune mana ia permisu si alte alea"...Coitelor fix la 16 ani ma prins garda cu masina fara permis....si ma prins din cauza ca mi sa spart radiatoru si mi sa calat motoru....Prima mea masina la 18 ani a fost un urs cu motor de 2,7 care mi la lasat cineva sa am grije de el si in 3 luni am devenit propietaru ei( a fost ceva "eu nu mai vin acasa, masina e a ta, cadou de la mine) ...Nu mai vorbiti voi de copilu asta sa-i spulberati visu, mai bine i-ati da un sfat bun si i-ati incuraja visu decat sa-l luat la pwla ca are 16 ani!

Copilu cum zice si Case, pt ceea ce doresti tu o pisica este perfecta! Mai pune ceva langa aia 2000 si iti iei o pisica buna! Multa bafta cu ceea ce vrei tu sa faci!!!
Nu maa hai sa incurajam copii de 16 ani sa isi ia ursi de 2,8 sa se implante in copaci , cand sunt cu o bucata langa ei ,stai sa ii arat eu la fata cine sunt eu , am urs la 18 ani .....sau bine maaa trece ala cu vw pe langa mine si eu am urs potent .... de ce nu dati timpul putin inapoi sa va amintiti ce soferi erati la 18 ani ?

Daca de la 15-16 ani o arzi cu gandul la legale , ilegale si mai stiu eu ce atunci e grav de tot ...astia vorbesc din ce vad la tv sau pe la bloc si vorba aia , sunt curios ce zice un parinte cand aude asa ceva de la copilul sau .Voi veniti cu exemple gen colin mcrae , hai fas ,ala a fost unul la o mie .Cati nu au sfarsit tragic din cauza teribilismului si datorita experientei lipsa la volan ??? de ce nu ziceti si de aia ? ca sunt foarte multi .Bcoupe tu esti un caz fericit , mai sunt si altii pe aici , dar mai sunt multi care uita de unde au plecat si cum au inceput , vise toti avem indiferent de ce varsta avem , dar sa fim realisti nu ii sparge nimeni visul ,doar ca trebuie spusa si cealalta fata a realitatii nu doar : burn, cercuri, 2,8, urs , low ....astea suna frumos pt toti .

Hai sa va dau un exemplu sa nu ziceti ca sunt ipocrit si vorbesc din carti ....eu la fel visam masini , avioane in plm...desenam toata ziua masini , tuning ,,,aveam cativa prieteni ( cu conditii materiale foarte bune) care aveau pe vremea aia g3 tuning, astra f tuning ...fiind toata ziua cu ei normal asteptam si eu sa fac 18 ani sa iau permisul , taicameo avea un astra f coupe 1,6 ...am ajuns la 18 ani si eram gata sa dau de permis la care taicameo a venit si mi-a zis ca nu imi da nici un ban pt permis si ca trebuie sa muncesc sa il castig ...va dati seama ce a fost in sufletul meu ?...bun a trecut un an si pana la urma am strans banii de permis ( parintii mei avand o situatie materiala foarte buna) , dar i-am strans eu singur muncind in plm la sapaturi arheologice si in zootehnie la mama dracului ....si in ziua cand am luat permisul m-am dus acasa fericit gata sa cer masina de la tata ,,,atunci mi-am luat cea mai mare tzeapa din viata mea ,,,acum o spun razand dar atunci eram distrus ,,,la fel aceeasi poveste , fiule trebuie sa muncesti sa iti castigi masina , altfel nu stii sa pretuiesti ce ai , bla bla bla .Atunci pe moment mi-a venit sa ii dau in cap credeti-ma dar uite ca acum ii dau dreptate si ma bucur ca a fost asa , am luat-o de jos incetul cu incetul si am avansat si ma jur ca toate masinile pe care le-am avut sunt muncite de mine si apreciez mult mai mult si ma bucur mult mai mult de ce am.
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline  
Old 13-02-12, 14:27   #18
alex95lr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 64
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Nu maa hai sa incurajam copii de 16 ani sa isi ia ursi de 2,8 sa se implante in copaci , cand sunt cu o bucata langa ei ,stai sa ii arat eu la fata cine sunt eu , am urs la 18 ani .....sau bine maaa trece ala cu vw pe langa mine si eu am urs potent .... de ce nu dati timpul putin inapoi sa va amintiti ce soferi erati la 18 ani ?

Daca de la 15-16 ani o arzi cu gandul la legale , ilegale si mai stiu eu ce atunci e grav de tot ...astia vorbesc din ce vad la tv sau pe la bloc si vorba aia , sunt curios ce zice un parinte cand aude asa ceva de la copilul sau .Voi veniti cu exemple gen colin mcrae , hai fas ,ala a fost unul la o mie .Cati nu au sfarsit tragic din cauza teribilismului si datorita experientei lipsa la volan ??? de ce nu ziceti si de aia ? ca sunt foarte multi .Bcoupe tu esti un caz fericit , mai sunt si altii pe aici , dar mai sunt multi care uita de unde au plecat si cum au inceput , vise toti avem indiferent de ce varsta avem , dar sa fim realisti nu ii sparge nimeni visul ,doar ca trebuie spusa si cealalta fata a realitatii nu doar : burn, cercuri, 2,8, urs , low ....astea suna frumos pt toti .

Hai sa va dau un exemplu sa nu ziceti ca sunt ipocrit si vorbesc din carti ....eu la fel visam masini , avioane in plm...desenam toata ziua masini , tuning ,,,aveam cativa prieteni ( cu conditii materiale foarte bune) care aveau pe vremea aia g3 tuning, astra f tuning ...fiind toata ziua cu ei normal asteptam si eu sa fac 18 ani sa iau permisul , taicameo avea un astra f coupe 1,6 ...am ajuns la 18 ani si eram gata sa dau de permis la care taicameo a venit si mi-a zis ca nu imi da nici un ban pt permis si ca trebuie sa muncesc sa il castig ...va dati seama ce a fost in sufletul meu ?...bun a trecut un an si pana la urma am strans banii de permis ( parintii mei avand o situatie materiala foarte buna) , dar i-am strans eu singur muncind in plm la sapaturi arheologice si in zootehnie la mama dracului ....si in ziua cand am luat permisul m-am dus acasa fericit gata sa cer masina de la tata ,,,atunci mi-am luat cea mai mare tzeapa din viata mea ,,,acum o spun razand dar atunci eram distrus ,,,la fel aceeasi poveste , fiule trebuie sa muncesti sa iti castigi masina , altfel nu stii sa pretuiesti ce ai , bla bla bla .Atunci pe moment mi-a venit sa ii dau in cap credeti-ma dar uite ca acum ii dau dreptate si ma bucur ca a fost asa , am luat-o de jos incetul cu incetul si am avansat si ma jur ca toate masinile pe care le-am avut sunt muncite de mine si apreciez mult mai mult si ma bucur mult mai mult de ce am.
Sa sti ca si banii mei sunt la fel mi-a dat tata ia de aici 2 mi bagati in..i-am strans eu cand stransesem bani de iphone 4 m-am gandit lasa ca nu-mi trebuie mie asta am e63 oricum apare altul mai nou sii... am zis ii pun bine la masina ca deh maine poimaine imi iau si asa s-au strans si .. nu am zis ca vreau sa ma urc in pom , depinde de cat de bine conduci ca normal ca daca in 3 zile incep si o zgarii prin parcari.. ii dau cheile lu'tata si gata ma apuc de altceva daca as fi antitalent dar stiu sigur ca nu sunt antitalent...
__________________
Vand / Schimb Mercedes-Benz SL55 AMG scala 1/18
Vand / Schimb Cadillac Eldorado Biarritz (1959) Maisto,scala1/18.
https://forum.4tuning.ro/684-vanzari-...b-machete.html
Vand Bus UEFA Euro 2008 https://forum.4tuning.ro/687-vanzari-...s-machete.html
Vand piese machete https://forum.4tuning.ro/663-vanzari-...erii-roti.html
alex95lr is offline  
Old 13-02-12, 14:31   #19
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by alex95lr View Post
Sa sti ca si banii mei sunt la fel mi-a dat tata ia de aici 2 mi bagati in..i-am strans eu cand stransesem bani de iphone 4 m-am gandit lasa ca nu-mi trebuie mie asta am e63 oricum apare altul mai nou sii... am zis ii pun bine la masina ca deh maine poimaine imi iau si asa s-au strans si .. nu am zis ca vreau sa ma urc in pom , depinde de cat de bine conduci ca normal ca daca in 3 zile incep si o zgarii prin parcari.. ii dau cheile lu'tata si gata ma apuc de altceva daca as fi antitalent dar stiu sigur ca nu sunt antitalent...
Tu inca esti nehotarat...vad ca nici nu stii ce masina vrei, eu zic sa mai astepti pana la 18 ani si vezi dupa ce ai permis ce masina iti iei in functie de nevoile de atunci
RIcKO is offline  
Old 13-02-12, 14:32   #20
alex95lr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 64
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Tu inca esti nehotarat...vad ca nici nu stii ce masina vrei, eu zic sa mai astepti pana la 18 ani si vezi dupa ce ai permis ce masina iti iei in functie de nevoile de atunci
nevoile vor fi aceleasi...
alex95lr is offline  
Old 13-02-12, 14:36   #21
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Prima masina!!

Ganditi'va la baiatul ala ,Iulian,care se da la drift si parca tot 16 ani are,sper sa nu gresesc,iar el are un v8 la picior...

bafta cu planurile.
__________________
________________
Cata_UNU is offline  
Old 13-02-12, 14:39   #22
alex95lr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 64
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
Ganditi'va la baiatul ala ,Iulian,care se da la drift si parca tot 16 ani are,sper sa nu gresesc,iar el are un v8 la picior...

bafta cu planurile.
Respect pentru jumy si proietul sau e36 4.4 v8!!!
alex95lr is offline  
Old 13-02-12, 16:54   #23
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

@alex95lr

Poti sa ai 16 ani si sa fii mare sofer sau 50 si sa fii pilaf cu carne... Varsta n-are nicio legatura cu maturitatea sau cu inteligenta. Totusi nu o lua ca pe o incurajare. Toti de pe forumul asta intr-un moment din viata puteau s-o mierleasca in trafic. Tine si de abilitati si de noroc.
Nu-ti fortza norocul...
Ca o paranteza tocmai am aflat ca un prieten din copilarie a murit in vara in prima zi cand si-a luat carnetul categoria A ... Si-a fortzat norocul ridicand motorul pe o roata si ghinion ia cazut motorul pe piept...

N-are niciun rost sa te risti sa circuli fara permis. Din vina altuia poti sa faci accident si tu vei pica pt ca tu esti cel fara permis...
Oricum , invata codul rutier ca pe apa ca-ti va prinde bine ca drifturi in parcare poate face orice bou...

Last edited by the_rifle; 13-02-12 at 17:08.
the_rifle is offline  
Old 13-02-12, 18:52   #24
mihail_dogariu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 77
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by bcoupe View Post
Ciudat ca vorbiti de acest copil "pune mana ia permisu si alte alea"...Coitelor fix la 16 ani ma prins garda cu masina fara permis....
La bancomate sparte nu te-a prins ??
Daca la 16 ani erai infractor e bine ca acum ii indemni si pe altii sa incalce legea. Ai sfaturi de copil crescut in scoala de corectie...
Acum cu ce te ocupi ? Esti proxenet sau springar ?

Last edited by mihail_dogariu; 13-02-12 at 18:58.
mihail_dogariu is offline  
Old 13-02-12, 18:56   #25
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by bcoupe View Post
Ciudat ca vorbiti de acest copil "pune mana ia permisu si alte alea"...Coitelor fix la 16 ani ma prins garda cu masina fara permis....si ma prins din cauza ca mi sa spart radiatoru si mi sa calat motoru....Prima mea masina la 18 ani a fost un urs cu motor de 2,7 care mi la lasat cineva sa am grije de el si in 3 luni am devenit propietaru ei( a fost ceva "eu nu mai vin acasa, masina e a ta, cadou de la mine) ...Nu mai vorbiti voi de copilu asta sa-i spulberati visu, mai bine i-ati da un sfat bun si i-ati incuraja visu decat sa-l luat la pwla ca are 16 ani!

Copilu cum zice si Case, pt ceea ce doresti tu o pisica este perfecta! Mai pune ceva langa aia 2000 si iti iei o pisica buna! Multa bafta cu ceea ce vrei tu sa faci!!!
da ma ,tu erai plin de cojones dar iti curgeau inca mucii n gura.
Asteapta sa ti iei carnetu si viseaza dupaia la avioane.
Cand o sa te urci prima oara si in 1.6 o sa zici w0w si o sa ti dardaie chilotii.
La 2.8 sau mai sus o sa ti dai drumu instant.
ps : bravo lui Jummy,dar nu uitati ca baiatu se da pe pista nu pe autostrada.
zepolikahhh_ is offline  
Old 13-02-12, 19:03   #26
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

OffTopic: hopa, a inviat the_rifle, desfaceti sampania
forumul urmeaza sa redevina amuzant
JustinCase is offline  
Old 13-02-12, 19:08   #27
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

Poate iti vezi de treaba si ma uiti !
the_rifle is offline  
Old 13-02-12, 19:13   #28
world_eye007

Stage 5
 
world_eye007's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,013
Member of:
[Colectionar Machete]
[Hyundai]
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by JustinCase View Post
Daca spui ca vrei o masina de distractii in weekend atunci exclude repede E39-ul si cauta-ti un E30 sau E36 obligatoriu coupe.
Inca ceva, la suma de bani de care dispui clar o sa ai o masina "bolnavicioasa" iar daca o s-o bagi si la curse in mod inevitabil o sa se strice cate ceva din cand in cand. O masina care sa nu se strice este o masina cu pana in 5 ani vechime presupunand ca o folosesti normal. La curse... poti sa termini si un Porsche nou nout daca iti pui mintea cu el.

Concluzionand, tu defapt cauti o masina care sa fie ieftina la intretinere si reparatii. In acest caz E36 este perfect pentru ce vrei tu. Ar fi fost bun si E30-ul daca il vroiai doar pentru curse datorita greutatii lui dar in rest este mai incomod si mai putin sigur decat pisica. Daca spui ca vrei sa mai faci si iesiri cu ea atunci E36-ul le imbina pe toate, te poti da si la curse si o poti lua si la munte.

Si inca ceva, Colin McRae si-a inceput cariera la 16 ani asa ca ignora-i pe cei care iti spun sa-ti bagi mintile in cap si sa-ti iei permisul mai intai si apoi cine stie ce troaca doar ca sa pari responsabil in ochii unora pentru care poate masina este doar un fier care te duce din A in B. Urmeaza-ti visul tau oricare ar fi ala si NICIODATA nu trai viata altuia

Sa nu uit, retine asta: cauza tuturor accidentelor nu este viteza cum ar crede unii cu gandirea putin ingusta ci PROSTIA. Deci... atunci cand te sui la volan incearca sa fii orice dar nu prost, asta este tot secretul ca in rest experienta este ceva care se castiga putin cate putin, trebuie doar sa vrei sa inveti

Bafta


PS: daca nu stii cine a fost Colin McRae iesi afara acum de pe acest forum !!!
Colin McRae e mort pana una-alta si sa il fereasca Dumnezeu pe pustiu de 18 ani cu e30 2.8 care imi calca prietena, mama sau pe oricine altcineva pe trecerea de pietoni sau oriunde altundeva.

Una e cand te dai pe pista in conditii de siguranta si cand iti pui numa viata ta in joc si cu totul altceva e cand pui in pericol vietile celor din jur.
__________________
world_eye007 is offline  
Old 13-02-12, 19:24   #29
UNHleaSHD
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 256
Default Re: Prima masina!!

Esti tu sigur ca nu esti anti-talent? De mers cu masina oricine poate, greu e sa respecti regulile, sa eviti pe altii, conduita preventiva in mare.

*Daca te-a prins "garada" la 16 ani cum ai mai dat de permis la 18? Trebuia sa-ti faca dosar penal si sa-ti dea aia 5 ani.
UNHleaSHD is offline  
Old 13-02-12, 19:25   #30
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by world_eye007 View Post
Colin McRae e mort pana una-alta si sa il fereasca Dumnezeu pe pustiu de 18 ani cu e30 2.8 care imi calca prietena, mama sau pe oricine altcineva pe trecerea de pietoni sau oriunde altundeva.

Una e cand te dai pe pista in conditii de siguranta si cand iti pui numa viata ta in joc si cu totul altceva e cand pui in pericol vietile celor din jur.
Aha, si daca are hyundai cu motoras mic si da peste cineva din familia ta ar fi ok, nu te mai superi, nu? Ce ipocrit a sunat...

Nu am zis nicaieri sa se dea pe strazi publice ca un dement, asta s-ar incadra la prostie si am discutat deja despre asta in postul meu.
__________________
"Understeer is when you hit the wall with the front of the car and oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you."
JustinCase is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -