Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 13-02-12, 11:17   #1
alex95lr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 64
Smile Prima masina!!

Va salut pe toti utilizatori acestui forum!
Ma numesc Alex, am 16 ani si de mic sunt pasionat de masini(mai old school), de ceva timp ma framanta o problema, prima masina...va fi folosita penntru weekwnd-uri distractii,iesiri,dar si pentru legale(nu numai).
Bugetul este destul de restrans pana acum am 2 mii ,dar se vor inmulti la vara ( ma angajez part time).Optiunile ar fi BMW E30 , schimbare motor cu 2.5 12 v,dar are mari probleme cu rugina si este mai mult masina de garaj mai"bolnavicioasa" ,sau BMW E39 break,motor de 2.5 sau mai mare (inafara de 2.8 deoarece are probleme) acum astept parerile voastre si imi puteti recomanda si alte masini sunt deschis !
Respect !
alex95lr is offline  
Old 13-02-12, 11:24   #2
brandex

Stage 5
 
brandex's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,564
Default Re: Prima masina!!

de ce are probleme 2.8ul?
brandex is offline  
Old 13-02-12, 11:31   #3
alex95lr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 64
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by brandex View Post
de ce are probleme 2.8ul?
Dupa ce am mai citit pe forumuri 520i, 523i, 528i ('95-2000) sunt de ocolit datorita motorului M52 fabricat din Nikasil. Acest motor este cel mai prost dintre toate motoarele cu care a fost echipat E39.
alex95lr is offline  
Old 13-02-12, 12:07   #4
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by alex95lr View Post
Dupa ce am mai citit pe forumuri 520i, 523i, 528i ('95-2000) sunt de ocolit datorita motorului M52 fabricat din Nikasil. Acest motor este cel mai prost dintre toate motoarele cu care a fost echipat E39.
Amice , prima data ia permisul , invata sa mergi drept pe drum , lasa legalele si ilegalele, ia o masina de oras sa te obisnuiesti cu traficul si alte alea , mai mergi la munte etc ,,,,tu inca visezi curse si ai 16 ani , degeaba te superi pe mine dar asta e realitatea , inca nu ai depasit o masina in trafic si deja te vezi vin diesel , las-o mai moale si revino pe pamant ca esti in cosmos
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline  
Old 13-02-12, 12:11   #5
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Amice , prima data ia permisul , invata sa mergi drept pe drum , lasa legalele si ilegalele, ia o masina de oras sa te obisnuiesti cu traficul si alte alea , mai mergi la munte etc ,,,,tu inca visezi curse si ai 16 ani , degeaba te superi pe mine dar asta e realitatea , inca nu ai depasit o masina in trafic si deja te vezi vin diesel , las-o mai moale si revino pe pamant ca esti in cosmos
esti rau..acum o sa se ia de tine , ca ii omori visele...raule)))=)) s-a raspandit vestea cu nikasil-ul si toti au luat-o razna...da' daca ar avea un 2.8 pe masina..s-ar pupa in cur cu oglinda.... stii expresia aia." ce acri sunt strugurii" .....
__________________
office@freaktuning.ro

Last edited by myky99; 13-02-12 at 12:13.
myky99 is offline  
Old 13-02-12, 12:12   #6
alex95lr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 64
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Amice , prima data ia permisul , invata sa mergi drept pe drum , lasa legalele si ilegalele, ia o masina de oras sa te obisnuiesti cu traficul si alte alea , mai mergi la munte etc ,,,,tu inca visezi curse si ai 16 ani , degeaba te superi pe mine dar asta e realitatea , inca nu ai depasit o masina in trafic si deja te vezi vin diesel , las-o mai moale si revino pe pamant ca esti in cosmos
Salut
Nu am de ce sa ma supar , am spus ca sunt deschis la orice ,de condus stiu ,,depasiri una alta (am condus pe passat b3 2.3 v5) asa m-am gandit si eu sa imi iau o masina de oras ,dar va veni timpul in 6 luni sa trec si la ceva mai bun deci tot va veni vremea.. si de ce sa mai iau o masina in plus de oras..cand o am pe al lui tata (opel astra 1.6 ,16v G)
alex95lr is offline  
Old 13-02-12, 12:14   #7
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by alex95lr View Post
Salut
Nu am de ce sa ma supar , am spus ca sunt deschis la orice ,de condus stiu ,,depasiri una alta (am condus pe passat b3 2.3 v5) asa m-am gandit si eu sa imi iau o masina de oras ,dar va veni timpul in 6 luni sa trec si la ceva mai bun deci tot va veni vremea.. si de ce sa mai iau o masina in plus de oras..cand o am pe al lui tata (opel astra 1.6 ,16v G)
la 16 ani toti stim sa conducem...da' cand iesim in trafic dam' cu capu' de realitate destul de grav
myky99 is offline  
Old 13-02-12, 12:20   #8
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by myky99 View Post
la 16 ani toti stim sa conducem...da' cand iesim in trafic dam' cu capu' de realitate destul de grav
Un mare adevar este asta )))) ,,,,inainte sa imi iau permisul terminasem vreo 3 NFS-uri ))) si eram jupan )))
RIcKO is offline  
Old 13-02-12, 12:22   #9
alex95lr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 64
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Un mare adevar este asta )))) ,,,,inainte sa imi iau permisul terminasem vreo 3 NFS-uri ))) si eram jupan )))
Dar atunci care a fost prima ta masina?Daca nu te superi?
alex95lr is offline  
Old 13-02-12, 12:25   #10
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by alex95lr View Post
Dar atunci care a fost prima ta masina?Daca nu te superi?

Chiar nu ma supar ....prima masina a fost un Fiat Brava 1,4 97´ (1an jumate), a doua un vw Corrado ( 2 luni am avut masina ) , Citroen Xsara 1,6 ( 2 ani jumate ) si acum BMW E36 2,0 de un an
RIcKO is offline  
Old 13-02-12, 12:28   #11
alex95lr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 64
Default Re: Prima masina!!

pai atunci recomandati-mi o alta masina, ) si poate ma voi razgandi Multumesc si bafta
alex95lr is offline  
Old 13-02-12, 12:36   #12
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by alex95lr View Post
pai atunci recomandati-mi o alta masina, ) si poate ma voi razgandi Multumesc si bafta
Aia a lui taicato e buna ...un an doi cam asa , dupa ,,,,daca te descurci bine zic eu ca poti trece si la altceva mai puternic ,oricum eu in calitate de parinte nu mi-as lasa copilul sa aiba un e30 2,5 , 2,8 . tu ai vorbit cu parintii tai despre ce masina vrei tu ?...eu consider ca trebuie sa o iei de jos ,,,,asa e cel mai bine
RIcKO is offline  
Old 13-02-12, 13:03   #13
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Prima masina!!

Daca spui ca vrei o masina de distractii in weekend atunci exclude repede E39-ul si cauta-ti un E30 sau E36 obligatoriu coupe.
Inca ceva, la suma de bani de care dispui clar o sa ai o masina "bolnavicioasa" iar daca o s-o bagi si la curse in mod inevitabil o sa se strice cate ceva din cand in cand. O masina care sa nu se strice este o masina cu pana in 5 ani vechime presupunand ca o folosesti normal. La curse... poti sa termini si un Porsche nou nout daca iti pui mintea cu el.

Concluzionand, tu defapt cauti o masina care sa fie ieftina la intretinere si reparatii. In acest caz E36 este perfect pentru ce vrei tu. Ar fi fost bun si E30-ul daca il vroiai doar pentru curse datorita greutatii lui dar in rest este mai incomod si mai putin sigur decat pisica. Daca spui ca vrei sa mai faci si iesiri cu ea atunci E36-ul le imbina pe toate, te poti da si la curse si o poti lua si la munte.

Si inca ceva, Colin McRae si-a inceput cariera la 16 ani asa ca ignora-i pe cei care iti spun sa-ti bagi mintile in cap si sa-ti iei permisul mai intai si apoi cine stie ce troaca doar ca sa pari responsabil in ochii unora pentru care poate masina este doar un fier care te duce din A in B. Urmeaza-ti visul tau oricare ar fi ala si NICIODATA nu trai viata altuia

Sa nu uit, retine asta: cauza tuturor accidentelor nu este viteza cum ar crede unii cu gandirea putin ingusta ci PROSTIA. Deci... atunci cand te sui la volan incearca sa fii orice dar nu prost, asta este tot secretul ca in rest experienta este ceva care se castiga putin cate putin, trebuie doar sa vrei sa inveti

Bafta


PS: daca nu stii cine a fost Colin McRae iesi afara acum de pe acest forum !!!
__________________
"Understeer is when you hit the wall with the front of the car and oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you."

Last edited by JustinCase; 13-02-12 at 13:08.
JustinCase is offline  
Old 13-02-12, 14:47   #14
alex95lr

Stage 2
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 64
Default Re: Prima masina!!

Quote:
Originally Posted by JustinCase View Post
Daca spui ca vrei o masina de distractii in weekend atunci exclude repede E39-ul si cauta-ti un E30 sau E36 obligatoriu coupe.
Inca ceva, la suma de bani de care dispui clar o sa ai o masina "bolnavicioasa" iar daca o s-o bagi si la curse in mod inevitabil o sa se strice cate ceva din cand in cand. O masina care sa nu se strice este o masina cu pana in 5 ani vechime presupunand ca o folosesti normal. La curse... poti sa termini si un Porsche nou nout daca iti pui mintea cu el.

Concluzionand, tu defapt cauti o masina care sa fie ieftina la intretinere si reparatii. In acest caz E36 este perfect pentru ce vrei tu. Ar fi fost bun si E30-ul daca il vroiai doar pentru curse datorita greutatii lui dar in rest este mai incomod si mai putin sigur decat pisica. Daca spui ca vrei sa mai faci si iesiri cu ea atunci E36-ul le imbina pe toate, te poti da si la curse si o poti lua si la munte.

Si inca ceva, Colin McRae si-a inceput cariera la 16 ani asa ca ignora-i pe cei care iti spun sa-ti bagi mintile in cap si sa-ti iei permisul mai intai si apoi cine stie ce troaca doar ca sa pari responsabil in ochii unora pentru care poate masina este doar un fier care te duce din A in B. Urmeaza-ti visul tau oricare ar fi ala si NICIODATA nu trai viata altuia

Sa nu uit, retine asta: cauza tuturor accidentelor nu este viteza cum ar crede unii cu gandirea putin ingusta ci PROSTIA. Deci... atunci cand te sui la volan incearca sa fii orice dar nu prost, asta este tot secretul ca in rest experienta este ceva care se castiga putin cate putin, trebuie doar sa vrei sa inveti

Bafta


PS: daca nu stii cine a fost Colin McRae iesi afara acum de pe acest forum !!!
Multumesc mult o sa tin cont d ce mi-ai zis !!Nu vroiam e36 deoarece este foarte comuna , si vroiam un break pt ca o sa fim multi ,dar cine stie oricum prima dragoste a fost e36 DECi poate revin la el .
A si stiu si cine a fost colin mcrae) Multumesc !!
alex95lr is offline  
Old 13-02-12, 14:51   #15
bcoupe

Stage 4
 
bcoupe's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 295
Member of:
[Honda]
Default Re: Prima masina!!

Ciudat ca vorbiti de acest copil "pune mana ia permisu si alte alea"...Coitelor fix la 16 ani ma prins garda cu masina fara permis....si ma prins din cauza ca mi sa spart radiatoru si mi sa calat motoru....Prima mea masina la 18 ani a fost un urs cu motor de 2,7 care mi la lasat cineva sa am grije de el si in 3 luni am devenit propietaru ei( a fost ceva "eu nu mai vin acasa, masina e a ta, cadou de la mine) ...Nu mai vorbiti voi de copilu asta sa-i spulberati visu, mai bine i-ati da un sfat bun si i-ati incuraja visu decat sa-l luat la pwla ca are 16 ani!

Copilu cum zice si Case, pt ceea ce doresti tu o pisica este perfecta! Mai pune ceva langa aia 2000 si iti iei o pisica buna! Multa bafta cu ceea ce vrei tu sa faci!!!
bcoupe is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -