Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Alte discutii Bmw

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-12, 03:17   #16
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Achizitionare E36 Coupe

Quote:
Originally Posted by JimGod View Post
pai daca vin cativa care gandesc ca tine e clar.
Ca mine sau ca ei , e suficient doar sa gandeasca...
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 11-01-12, 10:18   #17
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Achizitionare E36 Coupe

Quote:
Originally Posted by JimGod View Post
daca ai mers doar cu 2.0i non vanos,filtru de aer din vitan "sport" si evacuare "sport" e normal sa crezi in consum de 20%.
intrebarea mea pentru tine e urmatoare, ai avut motor 2.0i m52 stock cu evacuare stock si ai mers zi de zi cu el sa vezi cum merge sau cat consuma?sau ai auzit de pe forum ca un motor in 6 cilindri consuma mai mult decat unul in 4?la ultima masina care am avuto e36 2.0i m50 si am mers cu ea 1an de zile sti cat imi consuma?bagam de 50lei benzina si mergeam 80km, ia fa socoteala ce consum imi da?sa iti mai spun consumul la m3 cand era in rodaj si nu il turam mai sus de 2000rpm?10% in oras si 7% afara.greu de crezut aa?si culmea ca nu vorbesc din auzite,vorbesc din propria experienta.
Am condus o vreme un M50B20 si sub 15% ziua in Bucuresti nu scadea. Masina era cat se poate de stock fara "filtru de aer din vitan "sport" si evacuare "sport""

Sa-ti raspund la intrebare, nu am condus M52B20, doar M52B28 asa ca nu-mi ramane decat sa dau crezare forumului ca 6 pistoane consuma mai mult decat 4 asa cum doar am auzit.

Te cred ca poti scoate consumul acela la M3 doar noaptea fara sa mergi pe distante scurte, eventual in zona Otopeni - Arcul de Triumf ca altfel sigur nu l-ai facut ziua pe Iuliu Maniu sau la Piata Sudului.

Ma gandesc ce prosti au fost astia de la BMW ca au scos motoare diesel, nu puteau sa vanda doar M3-uri limitate la 2000rpm si rezolvau problema cereri de masini economice?

Ma retrag din aceasta discutie, nu duce nicaieri productiv
__________________
"Understeer is when you hit the wall with the front of the car and oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you."
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 08:15   #18
LiquidTW

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 23
Default Re: Achizitionare E36 Coupe

Baieti nu are rost sa va contraziceti, ca oricum nu ajungeti niciunde. Doar ca vreau sa specific si eu ca in Timisoara in oras un prieten de al meu, facand consumul ``babeste`` plin-plin cu un bmw e36 coupe 320 - 150CP, a scos consum de 10.6 la 98 km ( cel mai apropiat peco de 100km ).

Revenind la subiect, 316 este cam lenes si consuma aproape cat 318is, mai bine mergi pe 318is, dar daca vrei un sunet mai frumos si putere in + ( nu cu cine stie cata ) la viteza mai mare, ia-ti 320. Dar daca esti calma si nu esti genul care face curse, ia-ti un 318is sa arate bine, motorul sa fie bun pe ea, respectiv intretinuta si iti va fi de ajuns.

Consumul intre un 318is si un 320 este de 1L ; 1L si cv mai mare la 320.

Salut
LiquidTW is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 08:52   #19
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: Achizitionare E36 Coupe

am avut 1.8 is...si am schimbat motorul cu un 2.0 non vanos...

diferenta de consum a fost enorma !!!

de la 12-13% in oras cu 1.8 is... (mers sportiv ca nu mergeam altfel) am sarit la

40 km cu (9 litri ) sa faca cineva un calcul cat imi consuma mie un 2.0 !!!

si acum pot sa spun ca eu cu acel 2.0 ajungeam la 220 fara nici un fel de problema zilnic pe Domnesti cand veneam acasa...
in schimb 1.8 is dupa 170 180 nu prea mai avea vlaga !!!

este o diferenta de cuplu...iar sunetul de 2.0 nu se compara cu 1.8 is...

dar si limitarea de la 1.8 is ma ungea pe suflet !!!

insa totusi va spun sincer urmatoarea pisica va fii 1.8 is !!!
clar stiu de ce vreau motoru ala... am chinuit 2 motoare de 1.8 is pana acum...
stiu cat le-am exploatat si ce am facut cu ele...
in prezent ambele motoare functioneaza in parametrii normali si consuma la fel !!!
in schimb 2.0 este la un tovaras care a avut numai probleme si a bagat la bani in el de isi mai cumpara un 2.5 !!! (asta i-a fost norocul...la mine motorul a mers ok )


ACUM DEPINDE CE ITI DORESTI !!!

ESTE EXACT CA SI CU HAINELE .... UNUL VEDE O TZOALA FRUMOASA... ALTU URATA...

FIECARE MASINA/MOTOR ARE PASIONATUL/CLIENTUL EI !!!

NU SE POATE AJUNGE LA O CONCLUZIE FINALA PT K PARERILE SUNT IMPARTITE !!!
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 09:35   #20
OdorogLGV

Stage 5
 
OdorogLGV's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 587
Default Re: Achizitionare E36 Coupe

te sustin...si inca merge extrem de bine....si nici la mine nu s-a plans niciodata motorul asta!nu l-am exploatat chiar la maxim dar nici nu a fost menajat.nu stiu daca face,nu face 2.0....dar nu cred ca aici cine a intrebat,a intrebat care face?care e mai bun raport consum,impozit,frane,etc...si clar eu i-as recomanda 1.8is....sunt niste motoare extraordinare!si va spun ca asta e parerea si multor cunoscatori cu adevarat.eu ca un simplu posesor,recomand cu incredere 1.8is pt masina de zi cu zi.vrei curse,etc...nu trebuie sa te gandesti nici la 2.0 nici la 1.8is...dar nu cred ca e cazu!bafta in alegerea facuta!
OdorogLGV is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 11:08   #21
LiquidTW

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 23
Default Re: Achizitionare E36 Coupe

Marian_nebunu, 40 km facuti cu 9 litrii ? Vine consum de 22.5% :O

Nu te contrazic, dar un tovaras de almeu, mergand la forja cu un 320 ii lua 16%.

Acum depinde, sunt mai multe aspecte.

Salut si numai bine
LiquidTW is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 14:17   #22
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: Achizitionare E36 Coupe

Quote:
Originally Posted by LiquidTW View Post
Marian_nebunu, 40 km facuti cu 9 litrii ? Vine consum de 22.5% :O

Nu te contrazic, dar un tovaras de almeu, mergand la forja cu un 320 ii lua 16%.

Acum depinde, sunt mai multe aspecte.

Salut si numai bine
am si martori pentru consumul acesta !!!

asta a fost unul din principalele motive pentru care am renuntat la masina aia...
2.0 NON-VANOS !!!
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 06:52   #23
LiquidTW

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 23
Default Re: Achizitionare E36 Coupe

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
am si martori pentru consumul acesta !!!

asta a fost unul din principalele motive pentru care am renuntat la masina aia...
2.0 NON-VANOS !!!
Nu am zis ca nu te cred, te cred .... am vrut sa zik doar un ``wow`` ce ii asa mare consumul ?

Salut
LiquidTW is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 12:25   #24
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Achizitionare E36 Coupe

Quote:
Originally Posted by Deea_dany View Post
Buna,

M-ar interesa si pe mn, daca se poate, ce consum si care este cel mai reusit dintre 316i - 318is - 320i - 323i, raport fiabilitate - putere - consum.
Ma intereseaza numai coupe.

Va multumesc anticipat
Daca este primul tau bmw,eu iti recomand 1,8 is,(si 2.0 este bun dar vreo 2 idei mai scump la piese datorita ca e 6 pistoane),ca si putere este aceeptabil 1,8-2,0,primul are ceva sub 150 cai si celalalt 150,faza cu consum recomand 1,8is fiind am avut si imi consuma destul de putin respectiv un 8 si ceva-9 in mersul normal,si undeva la 11-12,5 daca ma grabeam,e36 nu e o masina greu de intretinut piese se gasesc si eu consider ca 1,8is e o alegere buna pt un bmw,impozit mic,asigurare mica,piese mai ieftine decat la alte masinisi un consum decent zic eu,ar acuma depinde si ce vrei tu sa faci cu masina fiindca observ ca ai intrebat de 4 motorizari pe aceeiasi caroserie,oricum multa bafta in gasirea masinii dorite
__________________
I don't know about other drivers,but when I see flashing lights in my mirror I don't stop.....
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 23:13   #25
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: Achizitionare E36 Coupe

Quote:
Originally Posted by LiquidTW View Post
Nu am zis ca nu te cred, te cred .... am vrut sa zik doar un ``wow`` ce ii asa mare consumul ?

Salut
nu stiu ...... tragea intr-un mare stil motorul..

dar si consuma rau de tot !!!
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -